Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak przygotować dach na zimę?

 

Czas czytania: ~3 min


Dach jest ważnym elementem naszego domu. Wbrew pozorom ma on takie samo znaczenie, jak solidnie wykonane mury czy należycie wyremontowane wnętrze. Wielu domowników nie docenia roli dachu w funkcjonowaniu budynku i niekiedy decyduje się wręcz na oszczędności na tej właśnie części. Szczególnie mowa o pracach stricte wykończeniowych związanych z malowaniem dachu czy pokryciem go powierzchnią ochronną. Na przekór temu, co może się wydawać, są to przedsięwzięcia nie tylko praktyczne, ale gwarantujące bezpieczeństwo.

 

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Malowanie dachu - czyli nie tylko kolor się liczy

Zadaszenie budynku odgrywa dwojaką rolę. Po pierwsze, chroni konstrukcję całego gmachu i reguluje cyrkulację ciepła przez cały rok. Po drugie z kolei, chroni osoby w nim przebywające przed deszczem i innymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Bez dobrze zamontowanego dachu dom nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Czynność malowania dachu jest ostatnim procesem przed ukończeniem zadaszenia budynku, nadającym mu walory estetyczne i praktyczne zastosowanie.

Malowanie dachów powinno zostać poprzedzone odpowiednim przygotowaniem podłoża, czyli roboczej faktury dachówek. Powierzchnia dachu musi zostać oczyszczona z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Gdy zamierzamy odświeżyć już wcześniej pomalowane zadaszenie, należy usunąć starą farbę i upewnić się, że wyeliminowaliśmy potencjalne ogniska korozji. Możemy to zrobić z użyciem drucianej szczotki lub wykorzystując właściwe do tego preparaty.

 

Na co uważać podczas malowania dachów?

Po dokładnym oczyszczeniu dachu, jego odpyleniu, odtłuszczeniu i umyciu, zalecane jest, aby zwrócić uwagę, w trakcie jakich warunków atmosferycznych zamierzamy nakładać warstwę malarskiego pokrycia dachowego. Wskazane jest, aby robić to w temperaturze w przedziale od 10 do 25 stopni Celsjusza, przy wilgotności powietrza nieprzekraczającej 80%. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura mogą spowodować nierównomierne zaschnięcie powierzchni malarskiej bądź jej zmarznięcie. Łączna grubość suchej powłoki farby nie powinna przekraczać 0,3/0,4 mm.

 

Malowanie dachu pędzlem jest najbardziej tradycyjną i najczęściej wybieraną przez klientów formą. W wielu jednak przypadkach korzystniejsze może być użycie specjalistycznych sprayów ciśnieniowych. Malując dach w ten sposób, gwarantujemy sobie mniejsze zużycie farby, niemalże zerowe jej straty, a także równomierne rozłożenie powłoki na powierzchni zadaszenia. 

 

Zabezpieczenie powierzchni dachu na zimę

Ochronę dachu naszego domu na okresy zimowe możemy zapewnić sobie na dwa uzupełniające się sposoby. Po pierwsze, gdy inwestujemy swoje środki na zakup dachówek, warto jest nie oszczędzać na ich rodzaju. Dużo lepszym wyborem okaże się specjalistyczne zadaszenie z blachy ocynkowanej. Blacha ocynkowana to podstawowy materiał budowlany wykorzystywany do solidnego pokrycia dachowego. Wyróżnia się nie tylko elastycznością, czyli zdolnością do nadawania jej różnych kształtów, lecz także wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia oraz niedogodne warunki pogodowe, takie jak na przykład mróz, śnieżyce, grad. Drugim znakomitym rozwiązaniem na ostre zimy jest zakup i wykorzystanie specjalistycznych farb wzbogaconych w środki nadające dachom szczególnej trwałości i niewrażliwości na nagłe zmiany temperatury lub wilgoć.

Niezależnie od tego, czy nasze zadaszenie jest wykonane z dachówek z blachy ocynkowanej, czy innego materiału, wskazane jest, byśmy każdego roku odznaczali się przestrogą. Przed nadejściem mrozów rekomenduje się solidne sprawdzenie stanu dachu i jeżeli będzie taka możliwość, jego konserwację wtórną.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Dach, Dachy, Technologie

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera