Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jakie rośliny do akwarium wybrać?

 

Czas czytania: ~5 min


Fascynujące podwodne życie nie może obyć się bez roślin akwariowych. Stanowią one nie tylko cenną ozdobę, ale również odgrywają szereg istotnych funkcji. Wśród akwariów najpopularniejsze są zbiorniki ogólne, w których ulokowana jest flora, ryby oraz bezkręgowce. To wybór początkujących hodowców oraz osób decydujących się na akwarium ze względów dekoracyjnych. Zaawansowani akwaryści często skupiają się na różnorodności roślin lub próbują tworzyć biotopy. W każdym z tych przypadków roślinność jest niezbędna. Jak dobrać odpowiednie gatunki?

 

Rosliny akwariowe

Planując wyposażenie akwarium, warto wybierać rośliny wysokiej jakości, na przykład rośliny akwariowe Water & Garden. Sprzedawane są one w specjalnym ażurowym koszyku z mineralną matą wpływającą na ich dobrą kondycję.

 

Rośliny akwariowe i ich funkcje

Akwariowe rośliny można podzielić na pięć podstawowych typów. Są to:

- rośliny pierwszoplanowe - zazwyczaj niewysokie gatunki umieszczane w przedniej części akwarium; przeważnie są dość wymagające - potrzebują regularnego nawożenia i dostępu do dużych dawek światła,

- rośliny drugoplanowe - sadzone pojedynczo w środkowej części; szybko się rozrastają i potrzebują sporo miejsca,

- rośliny wysokie - najlepiej prezentują się tylnej części akwarium, sadzone w kępkach lub osobno; są mało wymagające i proste w uprawie,

- epifity - rośliny mocowane do dekoracji wewnętrznych, zadowalające się słabym oświetleniem,

- rośliny pływające - mają spore wymagania do rozwoju.

 

Planując wystrój akwarium, możesz skorzystać z pełnej palety roślin akwariowych lub zdecydować się tylko na kilka gatunków.

 

Niewątpliwą zaletą roślin akwariowych są ich walory dekoracyjne, ale nie tylko dlatego wprowadza się je do zbiorników. Ich ważnym zadaniem jest wzbogacenie ekosystemu w tlen, potrzebny do życia i rozwoju wszystkim mieszkańcom akwarium. Oczywiście, można tę rolę powierzyć napowietrzaczom i filtrom, ale rośliny ułatwią rybom i bezkręgowcom funkcjonowanie. Dodatkowo flora stanowi pokarm dla niektórych gatunków ryb. Poprawia ich samopoczucie i wpływa na prawidłowy rozwój. Rośliny stanowią także naturalne schronienie.

 

Na co zwrócić uwagę, kupując rośliny akwariowe?

Rośliny wodne można kupować w bardzo szerokim asortymencie, w wielu różnych gatunkach i rozmiarach. Jak spośród nich wybrać najlepsze? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi!

 

- Kupuj rośliny w doskonałej kondycji, o zielonych i mocnych liściach i świeżych korzeniach. Wątpliwości powinny wzbudzać połamane lub nadgniłe elementy.

- Jeśli masz taką możliwość, zweryfikuj, jak przechowywane były rośliny. Zbyt zimna woda sprawi, że po przeniesieniu do docelowego akwarium, do nowych warunków, roślina nie wytrzyma długo.

- Sprawdź wymagania roślin co do światła, temperatury, sposobu pielęgnacji.

- Dopasuj wysokość roślin do wielkości akwarium. Jeśli dany egzemplarz będzie wystawał ponad wodę, szybko zacznie tracić liście.

- Nie przesadzaj z zagęszczeniem roślin. Na jedną przeznacz ok. 40 cm kw., dzięki czemu unikniesz sytuacji, w której dany gatunek zacznie marnieć.

 

Rośliny akwariowe możesz pozyskać także ze stanowisk naturalnych, jednak przy przenoszeniu sprawdź, czy nie wprowadzasz do akwarium chorób lub niepożądanych gatunków, na przykład pasożytów czy ślimaków.

 

Podłoże i światło - warunki dla roślin akwariowych

Rośliny akwariowe można podzielić na cienio- i światłolubne. Planując wystrój zbiornika, dokładnie sprawdź, na który gatunek się decydujesz. Od tego zależy późniejszy rozwój i trudność uprawy. Jeżeli umieścisz rośliny cieniolubne w mocno oświetlonym zbiorniku, bardzo prawdopodobne jest, że szybko pokryją się nalotem i glonami. Z kolei odmiany światłolubne w ciemnym akwarium przestaną rosnąć.

Ważny jest także wybór odpowiedniego podłoża. Możesz zdecydować się na tradycyjny żwirek z kwarcu lub marmuru. Wspomożesz wzrost roślin, jeśli wzbogacisz podłoże nawozem i zastosujesz granulację podłoża na 2-6 mm. Sadzonki najłatwiej sadzi się, gdy w zbiorniku znajduje się niewielka ilość wody. Pamiętaj o zachowaniu odstępów, by pozwolić na rozrastanie każdej sztuki i wypuszczanie nowych liści.

 

Niewymagające rośliny do akwarium

Jeśli nie masz dużego doświadczenia, zacznij nasadzenia w swoim akwarium od niezbyt delikatnych i tanich roślin o małych wymaganiach. Sprawdź, które gatunki są godne polecenia.

 

Anubias

To roślina o charakterystycznym dużym kłączu, z wierzchołka którego wyrastają liście. Zaliczana jest do epifitów, co oznacza, że nie jest sadzona tradycyjnie, lecz zakopywana w podłożu lub mocowana do elementów dekoracyjnych. Anubias nie wymaga specjalnego podłoża ani nawożenia. Sprawdzi się w akwarium z rybami podgryzającymi rośliny.

 

Mech Jawajski

Kolejny z epifitów. Rośnie przymocowany do elementów ozdobnych, na przykład kamieni lub korzeni. Nie wymaga żyznego podłoża i nawożenia. Radzi sobie z wodą o odczynie kwaśnym i zasadowym. Trzeba liczyć się jednak z tym, że przy mocnym świetle zacznie porastać glonami.

 

Rogatek

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych w środowisku naturalnym roślin. Nie potrzebuje wiele światła i nawozu, a typ podłoża właściwie nie ma dla rogatka znaczenia. Może rosnąć przytwierdzony do dna lub w postaci pływającej.

 

Moczarka

Bardzo pospolita roślina o małych wymaganiach, dobrze rosnąca w formie pływającej i zakorzenionej w podłożu. Poleca się ją do akwariów, gdyż wytwarza duże ilości tlenu. Notuje także szybki wzrost przy stosunkowo niewielkim oświetleniu.

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Rośliny

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera