Kto wycenia nieruchomości? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Uproszczona wycena nieruchomości w Warszawie: na czym polega? Jaki jest jej stopień wiarygodności?

 

Czas czytania: ~3 min


Bez wątpienia jest to jeden z kluczowych elementów, od którego zależy, czy obie strony biorące udział w transakcji będą zadowolone. Można skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, ale można też nieco przyspieszyć cały proces, na przykład korzystając z procedury uproszczonej wyceny nieruchomości.

 

Wycena nieruchomości

Kto wycenia nieruchomości?

Zgodnie z literą prawa, zajmuje się tym rzeczoznawca majątkowy (czasem nazywany też rzeczoznawcą nieruchomości). Zgodnie z definicją, jest to osoba piastująca stanowisko urzędnicze, a wykonane przez nią operaty szacunkowe są prawnie wiążące.

 

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy jest odpłatne. Kwoty dość mocno różnią się względem siebie, jednak zwykle mieszczą się w przedziale 200-1000 złotych. Dla wielu osób to spory wydatek. Na szczęście wycena nieruchomości w Warszawie, jaką oferuje SonarHome, jest darmowa.

 

Usługa bazuje na algorytmie, który analizuje dziesiątki, a nierzadko nawet i setki zmiennych. Lokal porównywany jest z innymi podobnymi mieszkaniami w okolicy oraz w mieście. W ten sposób budowany jest tak zwany szeroki obraz, dzięki czemu sprzedający dysponuje bardzo precyzyjną, uzyskaną w zaledwie kilka chwil, wstępną wyceną. Im lepszy algorytm, tym cena jest bliższa realnej wartości nieruchomości.

 

Dopiero później pojawia się doradca, który dokładnie przyjrzy się mieszkaniu. Sprawdzi jego stan techniczny, upewni się, że zgłoszenie nie zawiera żadnych błędów czy przeoczeń. Po zakończonym spotkaniu pojawia się propozycja kupna. Jeśli uznamy, że cena jest atrakcyjna, możemy szybko sprzedać lokal.

 

Jak długo trwa wycena nieruchomości? Jak wycenić nieruchomość?

Uproszczona wycena, jakiej dokonuje algorytm, to kwestia poprawnego wypełnienia formularza i kliknięcia jednego przycisku na stronie. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Z roku na rok algorytmy są coraz lepsze, więc różnica między wyceną uzyskaną na przykład przez SonarHome a ofertami od rzeczoznawców, zaczyna się coraz bardziej zacierać.

 

Decydując się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy, trzeba uzbroić się w nieco więcej cierpliwości. Często zdarza się, że na samą wizytę trzeba czekać nawet tydzień lub dwa. Szczególnie teraz, w erze pandemii, czas oczekiwania może ulec wydłużeniu.

 

Trzeba też dać rzeczoznawcy nieco czasu na wypełnienie odpowiednich dokumentów i odesłanie nam prawnie wiążącej wyceny. W niektórych przypadkach, jeśli sytuacja prawna nieruchomości jest skomplikowana, dokument możemy otrzymać nawet po kilku tygodniach.

 

O czym warto pamiętać przed zgłoszeniem do wyceny nieruchomości?

Przede wszystkim powinniśmy dysponować dokładnymi informacjami, które dotyczą danego lokalu. Jeśli jest to mieszkanie własnościowe, dobrze będzie mieć przygotowany odpowiedni dokument, który potwierdzi taki stan rzeczy. W niektórych sytuacjach może przydać się też rzut lokalu.

 

Dobrze będzie mieć też przy sobie wypis, który potwierdzi, jaka jest realna powierzchnia nieruchomości. Przyda się też odpis z księgi wieczystej, wyrys z mapy ewidencyjnej oraz informacje o kubaturze lokalu, czyli jej udziale w tak zwanych częściach wspólnych.

 

Co, jeśli nie mamy tych dokumentów? Na pewno wpłynie to na czas oczekiwania na prawnie wiążącą wycenę. Wynika to z tego, że osoba, która ustala dla nas cenę posesji, musi zwrócić się o wydanie odpowiednich danych z właściwego urzędu gminy — w tym przypadku z miasta stołecznego Warszawy.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Prawo

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera