Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Powrót Wisły

 

Czas czytania: ~3 min


V1BhXEFetPv1lUmHE30Hr3jkrOv0c9S7lKHoqaSc5CYRtuhGtSp40mGZrVeX_ujecie-1.jpg

Pytanie: 'jak przywrócić miastu rzekę?' w wielu polskich miastach nurtuje środowisko urbanistów i architektów oraz działaczy organizacji kulturalnych i społecznych. Jedną z warszawskich inicjatyw, które miały na celu znalezienie na nie odpowiedzi, jest projekt 'Przywróćmy Miastu Rzekę' – społeczna akcja pracowni 4am Architekci.

EnRQ4vBB21uG0i0YNpNUTyhWhOSauuhqi4wbtgn5w1uPks49exR7QVs8dtpR_kierunki-ujec-2.jpg

Fot. Kierunek ujęć

ma8iMpvktZ5SesoGnGU2fgqDJ7x9GuTmdCiKEyKw71hQ7vPbyZQYlAiTq4it_ujecie-1-stan-projektowany.jpg

Fot. Ujęcie 1 - stan projektory

Chcąc nadać przedsięwzięciu jak największy rozmach, projektanci zaprosili do współpracy przedstawicieli innych środowisk – varsavianistów oraz biura i stowarzyszenia działające dla dobra publicznego, min. Forum Rozwoju Warszawy, SISKOM, RS Architektura Krajobrazu oraz Piotra Fedaka. Za cel opracowania przyjęto obszar na lewym brzegu Wisły, rozciągający się pomiędzy Mostem Poniatowskiego, Bulwarem Bohdana Grzymały Siedleckiego, ul. Karową oraz Wybrzeżem Kościuszkowskim. Wybór nie by przypadkowy – to miejsce położone w najbardziej reprezentacyjnej dzielnicy miasta wciąż jest niedoinwestowane, a wręcz zaniedbane. Bardziej ogólny szkic rozwoju nakreślono również dla całego rejonu warszawskiego Powiśla.

DhpXIwhh4QmffK1jwkVs0ofbNYkNWhn4IrU7gVsTpW5RJBCqGXqvn1kqoDfz_ujecie-2-stan-obecny.jpg

Fot. Ujęcie 2 - stan obecny

Jak podkreślają autorzy koncepcji, „Przywróćmy Miastu Rzekę” to kontrpropozycja do wyznaczonego przez władze kierunku zmian określonego w Studium Rozwoju Miasta Stołecznego Warszawy i zakładającego wzniesienie na tym terenie zabudowy o luźnym układzie i niewielkiej intensywności. Takie rozwiązanie nie wykorzystuje według nich potencjału inwestycyjnego, przestrzennego i infrastrukturalnego tego rejonu. Poza tym, planowane ulokowanie w tej okolicy dwóch hal sportowych zdubluje program i stworzy konkurencję dla funkcji, które powinny pozostać zarezerwowana dla otoczenia Stadionu Narodowego czy Cypla Czerniakowskiego.

k2xAwiONfNUaEitOEQpERROuYdm7R3v5yJkUn2XQh2Rtn7BqpoCHh3rhGAaG_ujecie-2-stan-projektowany.jpg

Fot. Ujęcie 2 - stan projektowy

Zaproponowany przez zespół warsztatowy projekt zakłada wprowadzenie na ten teren czynnika centrotwórczego w postaci obiektów o funkcji kulturalnej i naukowej oraz zapewnienie odpowiednich proporcji między powierzchnią przeznaczoną pod inwestycje a przestrzenią publiczną i terenami zielonymi. Takiemu rozwiązaniu sprzyja zarówno lokalizacja w centrum miasta, jak i bardzo dobre skomunikowanie tego rejonu z innymi częściami stolicy.

8km0wphZbLJt62T6ujRKgiovoqQrOMnUAsp1CRPp85lcBKA1M0H3I1OF4zM3_wizualizacja-1-perspektywa-czlowieka.jpg

Fot. Wizualizacja 1 - perspektywa człowieka

Koncepcja 'Przywróćmy Miastu Rzekę' zakłada ulokowanie na wskazanym obszarze instytucji kultury, obiektów uniwersyteckich, administracyjnych oraz usług takich jak hotele i biura klasy premium. Pierwszą jaskółkę tych zmian autorzy projektu widzą we wzniesionym tuż nad Wisłą Centrum Nauki Kopernik. Wizja rozwoju tych terenów zakłada również budowę obiektu towarzyszącego planowanej przystani pasażerskiej, np. dworca wodnego.

i1hYoPRZhXfsuglXERdd58ra0OBxgnqa69oa2WzuQusJCOAFUyg5FeSwVtv0_wizualizacja-2-lot-ptaka-i-lampiony.jpg

Fot. Wizualizacja 2 - lot ptaka i lampiony

Proponowana zabudowa lewego brzegu rzeki miałaby szansę stać się kolejną wizytówką Warszawy, przekształcając zaniedbany dziś brzeg w reprezentacyjny 'water-front'. Obok skupiającego dziś największy ruch turystyczny Traktu Królewskiego i Starego Miasta oraz ulokowanego po drugiej stronie rzeki Stadionu Narodowego, nowy Port Praski oraz poddane rewitalizacji rejony starej Pragi – tzw. „Praska Starówka” – mogą się stać kolejną sztandarową przestrzenią publiczną stolicy i trzecim najatrakcyjniejszym rejonem miasta.

SE5C5z0RpTXu87RWQTHG7f8eIOz1j75FgNwlRFthk9tccQqQgNEJua5GMz28_wizualizacja-3-z-prawego-brzegu.jpg

Fot. Wizualizacja 3 - z prawego brzegu

Celem inicjatywy jest z jednej strony wywołanie na nowo dyskusji o zagospodarowaniu brzegów Wisły, z drugiej zaś – wskazanie drogi pozwalającej na optymalne wykorzystanie potencjału inwestycyjnego terenu oraz doprowadzenie do zmian w prawie miejscowym. Ważnym założeniem akcji jest także propagowanie pionierskiego podejścia do planowania newralgicznych dla miasta rejonów poprzez strategię 'z dołu do góry', zgodnie z którą to społeczeństwo przedstawia swoje propozycje rozwiązań, odciążając w ten sposób aparat administracyjny.

WnMJimKNFfQEPboD3lgOfYkuNv5OkAB80ZR55lJoayXhaGJ9SnvIwB6EJ8aT_wizualizacja-4-zblizenie.jpg

Fot. Wizualizacja 4 - zbliżenie

Autor: 4am Architekci
Prowadzący projekt: Tomasz Karpiński, Mateusz Wójcicki
Opracowanie: Anna Dobek, Małgorzata Krukowska, Tomasz Karpiński, Mateusz Wójcicki, Arkadiusz Wróblewski
Współpraca: RS Architektura Krajobrazu (Agnieszka Gasparska, Patryk Zaręba), Forum Rozwoju Warszawy (Patryk Zaremba), SISKOM (Jan Jakiel), Piotr Fedak

Wizualizacje: 4am Architekci

Polecamy także: warsztaty 'Rzeka Warta zmiany' – propozycja zagospodarowania cypla nad Wartą w Poznaniu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera