Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mechanika sceniczna – co to jest?

 

Czas czytania: ~3 min


Wybierając się na koncert lub spektakl teatralny rzadko zwracamy uwagę na wyposażenie sceniczne, bez którego jednak odbiór widowiska nie byłby z pewnością tak intensywny.

 

FiFYHfHzxfepwHvVvY7aFi7iju2Nbja7u8i0eD2sbu1KeofMwzKY0QAeVGwI_1-65724872.jpg

Wybierając się na koncert lub spektakl teatralny rzadko zwracamy uwagę na wyposażenie sceniczne, bez którego jednak odbiór widowiska nie byłby z pewnością tak intensywny. Jakie są jego elementy i do czego służy każdy z nich?

Kurtyna

Chyba żadna scena teatralna nie mogłaby istnieć bez kurtyny. Ma ona przede wszystkim podkreślić spektakularny charakter przedstawienia, ale również nadaje sali widowiskowej elegancji i gwarantuje odpowiedni nastrój. Zazwyczaj jest uszyta z materiału o estetycznym wyglądzie, który dodatkowo posiada odpowiednie parametry ogniotrwałości, co jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Oczywiście kurtyna to nie tylko zasłaniająca scenę tkanina, ale również cały mechanizm umożliwiający jej rozsuwanie. Obecnie firmy zajmujące się dostarczaniem sprzętu scenicznego wykonują kurtyny na miarę potrzeb danej sali.

Sztankiety dekoracyjne

Pod tą nazwą kryją się specjalne konstrukcje służące do podwieszania dekoracji i scenografii, montowane zazwyczaj nad sceną. Ich dodatkową zaletą jest możliwość ruchu pionowego zamocowanych elementów. Bardzo często wykorzystywane są do podwieszania kulis i horyzontu, a niekiedy również kurtyny, o ile komin sceniczny ma odpowiednią do tego wysokość. Aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna, powinna być wykonana z trwałych materiałów. Dlatego też sztankiety dekoracyjne BSC System są wykonywane z wykorzystaniem rur stalowych lub kratownic, w zależności od wymaganego obciążenia.

Mosty oświetleniowe

W porównaniu ze sztankietami dekoracyjnymi, mosty oświetleniowe charakteryzują się nieco większym udźwigiem maksymalnym. Ich główne zadanie to podwieszenie odpowiedniej liczby urządzeń służących do podświetlenia sceny. Ze względu na swoją funkcję ten element mechanizmu scenicznego musi również być stabilny, stąd podczas ich produkcji wykorzystywane są kratownice aluminiowe tri- lub quadrosystem, w zależności od tego, jak mocno obciążony jest most. Standardowo scena teatralna wyposażona jest w trzy mosty oświetleniowe – prosceniowy, środkowy oraz most kontrowy.

Podesty elektryczne

Dzięki tym urządzeniom możliwa jest modyfikacja topografii sceny. Zazwyczaj mają one prostą konstrukcję nożycową, którą można zamontować zarówno na podłożu żelbetonowym, jak i na konstrukcji stalowej. Zależnie od potrzeb, wierzchnia warstwa podestu elektrycznego wykończona jest za pomocą różnego rodzaju materiałów, a więc sklejki antypoślizgowej, desek czy też szkła. Sterowanie wysokością podestu odbywa się za pomocą specjalnego pulpitu wyposażonego w ekran dotykowy. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość zmiany wysokości zarówno pojedynczych urządzeń, jak i całej grupy podestów.  

Zapadnie sceniczne

Urządzenia te służą przede wszystkim do modyfikowania podłogi sceny, ale są wykorzystywane również do transportu instrumentów lub dekoracji. Podobnie jak w przypadku podestów elektrycznych, są one wyposażone w wygodny system sterowania. Istnieje również możliwość ułożenia na nich dowolnie wybranego materiału, który będzie pasował do podłogi scenicznej.

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera