Kredyt na budowę domu i pożyczka na remont – jak to wygląda? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kredyt na budowę domu i pożyczka na remont – jak to wygląda?

 

Czas czytania: ~4 min


Zakup gotowego domu lub mieszkania na kredyt nie należy do najtrudniejszych.

 

JMQIns238P93wjYrZhrz9Y7cfeCyO3QpnHStBSZoo72pvDp94oEOcXhcNbTa_pozyczki-i-kredyty-pod-budowe.jpg

Zakup gotowego domu lub mieszkania na kredyt nie należy do najtrudniejszych. Jeśli nieruchomość jest już odebrana, posiada księgę wieczystą i można założyć w niej zapis o hipotece – cała procedura trwać może niekiedy 3 tygodnie, a nawet krócej. Inaczej natomiast jest w przypadku budowy domu na kredyt. W takim momencie bank potrzebuje niekiedy miesiąca na ocenę dokumentów, których samo zebranie może trwać niekiedy miesiąc lub dwa.

Kredyt budowlany i niezbędne dokumenty

Oprócz standardowych dokumentów potwierdzających dochody, zatrudnienie, ocenę zdolności kredytowej, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, PIT, itp. – przed podpisaniem umowy klient musi posiadać:

 • nieruchomość na której zostanie wybudowany dom. Tutaj należy wspomnieć o tym, że banki niechętnie udzielają kredytu na zakup działki. Jest to problematyczne z uwagi na zapisy w miejscowym planie zagospodarowania, który często skrywa niespodzianki i pomimo tego, że grunt niby jest budowlany, ma on swoje ograniczenia. Banki starają się wystrzegać tego typu kredytów stąd wkład własny, który trzeba posiadać na budowę, powinien być włożony w zakup nieruchomości.
 • projekt budowlany. Budowa domu bez projektu odbyć się nie może, tak samo jak i udzielenie kredytu. Projekt budowlany jest podstawą do wyceny nieruchomości i tym samym zabezpieczenia dla banku. W tym przypadku banki często posiadają swoje przeliczniki wartości, obecnie w zależności od banku jest to 2000-3000 zł za m2 powierzchni domu. Jeśli ktoś planuje wybudować dom o powierzchni 200m2, może ubiegać się o kredyt w wysokości 400-600 tys. zł.
 • pozwolenie na budowę. O ile od niedawna jeszcze pozwolenie prawnie było wymagane, tak teraz takiej potrzeby formalnej nie ma lecz banki nadal go wymagają co stanowi podstawę do kalkulacji. Należy na to zwrócić szczególną uwagę wtedy, gdy wykonujemy adaptację budynku mieszkalnego do lokalnych warunków zabudowy. Architekt może nieświadomie wprowadzić inwestora w błąd i złożyć zgłoszenie co ostatecznie może być prostsze. W konsekwencji pracę będzie trzeba powtórzyć i uzyskać stosowną zgodę z wydziału architektury i budownictwa.
 • Jeśli udało się zebrać te wszystkie dokumenty, można ruszyć do banku i złożyć wniosek. Na ich podstawie zostanie zrobiona wstępna wycena zarówno nieruchomości jak i budowy domu co będzie miało istotny wpływ na kwotę kredytu i niekiedy oprocentowanie. Jeśli ten etap zostanie zakończony i umowa podpisana, bank zacznie wypłacać pieniądze transzami. Zwykle są to 3-4 równe transze do kosztorysu, które wypłacane są po wykonaniu części prac. Zanim zostanie wypłacona kolejna, pracownik banku pojawi się na budowie i potwierdzi stosownym zeznaniem, które pozwoli uruchomić kolejne transze aż do zakończenia budowy.

  A co z remontem domu lub mieszkania?

  W wielu przypadkach remont mieszkania nie kwalifikuje nas do kredytu hipotecznego przez co wiele osób zmuszonych jest wziąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę pozabankową. Banki mogą wspierać budowy lub przebudowy stałych elementów konstrukcyjnych jak ściany, dach, inne. Jeśli chcemy tylko położyć nowe podłogi, zmienić płytki w łazience lub zbudować ogrodzenie – musimy skorzystać z najdroższego kredytu gotówkowego.

  W przypadku banków kredyty takie kosztują zwykle około 15% w skali roku, zaś w przypadku parabanków od około 30%. By liczyć na kredyt bankowy niezbędne są odpowiednie zarobki uwzględniające osoby na utrzymaniu i życie (rachunki za prąd, gaz czy telefony). W przypadku parabanków sytuacja jest nieco prostsza, ale za te udogodnienia musimy zapłacić więcej. O ile procedura bankowa zająć może kilka dni, pożyczka pozabankowa udzielona może być w jeden dzień bez większych trudności. Warto zaznaczyć, że w przypadku osób pracujących na czarno to niekiedy jedyne wyjście z sytuacji. Powinno być jednak dobrze przemyślane by nie narobić sobie problemów na przyszłość.

  Źródło:
  https://chwilowo.pl/chwilowki-na-raty/
  https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/

  Materiał Partnera Zewnętrznego


  Podepnij swój artykuł

  tagi

  In/Out House - dom otoczony betonowym murem
  In/Out House - dom otoczony betonowym murem

  W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

  Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
  Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

  Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

  Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
  Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

  Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

  KOMENTARZE
  Komentarze
  Brak komentarzy
  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie przegap okazji!!!

  zapisz się do naszego newslettera