Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekty domów w roku 2017. Jak zmieni się budownictwo i stylistyka?

 

Czas czytania: ~4 min


aczynamy nowy rok, a wraz z tym wydarzeniem jak zwykle postępują przeróżne trendy.

 

Zaczynamy nowy rok, a wraz z tym wydarzeniem jak zwykle postępują przeróżne trendy. Złote szprosy w oknach coraz mniej fascynują Polaków, zaś greckie portyki coraz częściej wykonywane są z betonu zamiast styropianu. Spróbujmy przewidzieć, jakich trendów spodziewać się w projektach domów w roku 2017?

Nowe przepisy a projekty domów
Na kształt nowo budowanych domów na pewno będzie miała wpływ zmiana przepisów. Dotychczas podwyższanie norm enegooszczędności skutkowało coraz grubszą izolacją. W tym roku prawdopodobnie trend rozwinie się inaczej. Od 2017 grubości styropianu na ścianach sięgają już 20-25cm (nie wspominając o izolacji dachu). Jak to wpłynie na wygląd? Teoretycznie coraz bardziej atrakcyjne powinny być dachy dwuspadowe, z małą liczbą załamań oraz stropodachy (czyli dachy płaskie). Zwolennicy dachów wielospadowych dotychczas jednak skutecznie dawali odpór argumentom ekonomicznym na rzecz stylistyki i zapewne tak samo będzie i w tym przypadku. Beneficjentem takiej sytuacji będą zapewne producenci systemowych płyt izolacyjnych oraz pianek natryskowych, które pozwolą na uzyskanie podobnych parametrów izolacji bez projektowania grubszych dachów (tradycyjna izolacja nie mieści się już w ich grubości).

Łamane i kolankowe - technologia coraz bardziej powszechna
Nowe trendy stylistyczne to przede wszystkim coraz mniejsza obawa przed łamanymi oknami w narożu. Solidne oferty polskich producentów okien przekonują z roku na rok coraz więcej ludzi, że okno narożnikowe może działać. Zaś wiodący na świecie producent okien dachowych - Fakro - ściga się z duńskim Veluxem w promocji swoich okien kolankowych. Coraz trudniej obronić pogląd, że takie rozwiązania nie sprawdzają się czy nie zapewniają szczelności. To wszystko odbija się na ofertach firm projektowych, które coraz częściej wdrażają okna w tym stylu w co nowocześniejszych projektach.

lwyBGhlMDo329x4W0Wg6yFkY6coZ0Uzxx3pELujAEFgeLmN6CEnFTbGTcAnF_projekt-1.jpg

Fot. Okno kolankowe, fot źr. fakro.pl


Małe (tanie?) jest piękne
Sporą famą cieszą się domy “na każdą kieszeń”. Trend budowania coraz mniejszych budynków, “podmiejskich mieszkań” widać już od lat. Osoby z coraz mniej zasobnym portfelem dążą do wybudowania własnego domku. Popularne jeszcze 10 lat temu, kilkuset metrowe posiadłości już dawno przestały być masowo budowane przez rodaków, ustępując miejsca niedużym domkom od 100 do 160 metrów powierzchni użytkowej. Popularność jeszcze mniejszych budynków Polacy wyrazili, zrzucając się na dom za 40 tysięcy dla budowlańca, który zbierał na niego pieniądze w startupie (https://wspieram.to/zbudujsamdom). Spektakularny sukces uzyskał również profil facebookowy “dom za 100 tysi”, tego samego autora. Pracownie projektowe coraz chętniej promują w swoich ofertach projekty małych domów i nic nie wskazuje na to, by trend ten nie utrzymał się w roku 2017.

Nowoczesność i własny styl
Interesującym zagadnieniem jest tzw. “internet rzeczy”. Co roku, już od kilku lat wieszczone jest przeniesienie władzy nad domem z rąk człowieka do krzemowych układów komputera (lub smartfona). Technologia jest już gotowa, powstało wiele domów których właściciele zdecydowali się na automatyczne sterowanie roletami, kinem domowym czy ogrzewaniem. Jednak twórcy sztucznych inteligencji, pomimo spektakularnych pomysłów, chyba za często strzelają sobie w stopę. Promowana przez Google usługa “Google Home” wydaje się na równi zachęcać, co przerażać potencjalnych odbiorców, sugerująć wszechwiedzę (wszchwładzę?) swoich systemów..

HTttDFU2uDhlqu0faxDXo3FG09aMmL0LNSz1qJcwvqRAQZyzUGXnV6OwNtw7_projekt-2.jpg

Fot. Projekt domu Babie Lato 2017, fot. źr.: domoweklimaty.pl

W świadomości Polaków widać coraz wyraźniej fascynację architekturą skandynawską, co stało się właściwie synonimem minimalizmu. Wciąż jednak nie możemy zdefiniować własnego, polskiego stylu, jakim dawniej były np. dworki. Architekci nie zapominają, w ofertach projektów wielu pracowni można znaleźć nowoczesne propozycje wywodzące się z tej tradycji. Wydaje się jednak, że trafiają w gusta nielicznych, co potwierdza coraz słabsza promocja tego rozwiązania. Być może najpierw Polacy muszą zapomnieć o pseudo-dworkowym koszmarze, który na początku lat 90. toczył nowe budownictwo w naszym kraju, by móc bez uprzedzeń wypracować nowe formy? A może pomysł na “typowy, polski dom” leży zupełnie gdzie indziej? Odpowiedź na te pytania zapewne otrzymamy w dalszej, niż rok 2017 przyszłości.


Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera