Galeria doomo - "Dom krk'22" Polska Architektura XXL 2023 woj. małopolskie
Data dodania: 2024-02-06 13:10:20
Nazwa: Dom Krk'22
Projekt: doomo studio architektoniczne (doomo.pl)
Autorzy: Jarosław Krysiak, Barbara Borowik-Krysiak
lokalizacja: Kraków
Powierzchnia użytkowa: 340 m² (w tym mieszkalna: 225 m2, niemieszkalna: 115 m2)
fotografie: Yassen Hristov (1), wykonawca PARO (13), inwestor (14-22), pozostałe Doomo
projekt: 2018 / realizacja: 2022
Opis autorski:
Dom zlokalizowany jest w zabudowie jednorodzinnej na obrzeżach Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu i wąwozu. Wpisuje się w naturalne, a jednocześnie zurbanizowane otoczenie. Jest współczesnym połączeniem domu z płaskim i skośnym dachem. Część płaska domu mimo, że stanowi niewielki fragment dachu, jest ważnym elementem całej bryły. Nadaje jej miejski i horyzontalny charakter.
Ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię działki funkcje domu zostały zagospodarowane na trzech kondygnacjach. Pierwsza w przyziemiu mieści garaż, pomieszczenia gospodarcze oraz strefę siłowni i SPA. Parter to strefa dzienna płynnie łącząca się z dużym zadaszonym tarasem i ogrodem, z którego rozpościera się kojący widok na las. Niczym nieskrępowany kontakt z otaczającym krajobrazem umożliwiają wielkoformatowe, wąskoprofilowe przeszklenia, w tym klejone okno narożne. W sypialni na poddaszu znajduje się wielkoformatowe okno kolankowe. Dodatkowo w sypialniach zaprojektowane zostały przeszklone drzwi umożliwiające wyjście na górne tarasy, z których można w spokoju podziwiać otaczający krajobraz.
Elewacje domu na poziomie piwnicy wykończone są tynkiem imitującym beton, na poziomie parteru białym tynkiem oraz drewnopodobnymi płytami laminowanymi HPL. Bryła poddasza wyraźnie odcina się kolorem grafitowym.
Dom wyposażony jest w następujące instalacje: wodociągową, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, gazową, centralnego ogrzewania (kocioł gazowy), elektryczną, odgromową, teletechniczną, wentylacji mechanicznej oraz fotowoltaiczną.
Posadowienie budynku przewidziano na płycie fundamentowej. Ściany przyziemia to konstrukcja monolityczna żelbetowa. Ściany parteru i piętra wzniesiono z pustaków ceramicznych. Stropy i schody wykonano w konstrukcji monolitycznej żelbetowej. Dach w konstrukcji drewnianej.