Galeria HORIZONE Studio - biuro architektoniczne - "Dom na Skarpie" Polska Architektura XXL 2023 - woj. małopolskie
Data dodania: 2024-02-06 16:22:33
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Inwestor: Prywatny
Projekt: HORIZONE Studio
Autorzy: Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
Współpraca autorska: Małgorzata Szewczyk
Architekt krajobrazu: Land Arch
Architekt wnętrz: KKAT Katarzyna Kuchejda
Powierzchnia użytkowa: ok. 290 m2
Data realizacji: 2019-2023
Dom zlokalizowany na działce o powierzchni ok. 1 hektara jest próbą wpasowania się w otaczający kontekst. Wyzwaniem projektowym był duży spadek terenu, z różnicą poziomów wynoszącą 10 metrów oraz wypłaszczeniem w miejscu posadowienia domu. Początkowo miał być to dom weekendowy o pow. ok. 120 m2, który z czasem, podczas procesu projektowego i nowych założeń inwestora rozrósł się dwukrotnie.
Dom zaprojektowano jako parterowy, osadzony w zboczu, z częścią techniczną w przyziemiu. Główna ekspozycja widokowa w kierunku północnym, co zostało wykorzystane w naszej koncepcji, zapewnia daleki widok ze wzgórza, na którym zlokalizowany jest budynek.
W zaprojektowanym przez Horzone Studio domu zastosowano szereg rozwiązań proekologicznych, w tym czterospadowy zielony dach, retencjonujący część wód opadowych, fotowoltaikę, pompę ciepła i inne.
W części przyziemia znajduje się alternatywne wejście do budynku, wszystkie pomieszczenia techniczne, spiżarnia, pralnia oraz mały hol wejściowy z windą. Jednobiegowe schody prowadzą do części mieszkalnej, rozdzielonej na część dzienną oraz część nocną z 3 sypialniami i łazienką z garderobą.
Część dzienną tworzą pokój dzienny – salon, połączony korytarzem z kuchnią i jadalnią. Korytarz stanowi też główne lobby wejściowe do domu. Pomysłem na rozplanowanie domu, było wyznaczenie osi widokowych, gry światła i cienia, i tym samym zmienności charakteru wnętrz w ciągu dnia.
Główna ekspozycja widokowa w kierunku północnym zapewnia daleki widok ze wzgórza, na którym zlokalizowany jest budynek. Lokalizacja dużych przeszkleń od strony północnej eliminuje efekt przegrzewania się wnętrz.
Jadalnia zlokalizowana jest w najbardziej wschodnim skrzydle, otoczona szkleniem z 3 stron, daje poczucie unoszenia się w powietrzu i panoramicznego widoku. Dzięki rozsuwanym skrzydłom szklanych drzwi, możemy połączyć funkcjonalnie obie strefy dzienne.
Konstrukcja budynku jest hybrydowa - przyziemie stanowi betonowa skrzynia stabilizująca posadowienie budynku, zaś część mieszkalna razem z dachem to szkielet stalowy wypełniony bloczkami ceramicznymi. Elewacja wykończona jest z lokalnego kamienia brydlicy. Zgodnie z wymogami decyzji WZ, dach jest pochyły, ale został zaprojektowany jako zielony w systemie Optigrun. Zmienia on swoje kolory zgodnie z porami roku, dopasowując się do otoczenia.
Stolarka okienna, z dużymi przeszkleniami zaopatrzonymi w powłoki wysokoselektywne chroniące przezd słońcem, charakteryzują się mocniejszym refleksem odbijając otoczenie. Oprawy okien i żaluzje oraz cała strefa wjazdowa wykonana jest z perforowanych, cortenowych paneli z wycinanym wzorem. Wzór wycinany laserowo został indywidualnie zaprojektowany przez architektów dla potrzeb tej realizacji. Całość otacza piękny ogród z różnymi strefami funkcjonalnymi.