Galeria DDArchitekci sp. z o.o. - Polska Architektura XXL 2023 +Śląskie Dom w Tychach II
Data dodania: 2024-02-07 14:37:38
Funkcjonalny minimalizm.
Dom w Tychach inspirowany mistrzami architektury
Wygląda niczym białe pudełko. Żadnych ozdobników, modnych detali i gadżetów. Dla twórców projektu tego rodzinnego domu, pracowni DD Architekci, to funkcja jest najważniejsza oraz zakotwiczenie budynku w otoczeniu. Tworząc tę minimalistyczną bryłę inspirowali się filozofią projektową jednych z najwybitniejszych współczesnych architektów - Shigeru Bana i Eduardo Souto de Moury.
Dom w Tychach projektu DD Architekci to nowe lokum dla pary z dwójką dzieci. Prowadzą oni butikowe biuro podróży i często podróżują po całym świecie. Ich dom miał być przede wszystkim prosty i funkcjonalny, również pod względem formalnym. Ponieważ budynek stanął w pobliżu lasu, inwestorom zależało na otwarciu go na pobliską przyrodę, tak by natura mogła stać się częścią wnętrza. Właściciele chcieli również, aby strefy zewnętrzne zapewniały jak najwięcej intymności i były zasłonięte od strony sąsiadów.
Głównym założeniem projektowym była maksymalna prostota, pod każdym względem. „Żadnych ozdobników, modnych detali i gadżetów. Czysta prosta forma architektoniczna” - mówi Dariusz Dudek, założyciel pracowni DD Architekci. Budynek powstawał zgodnie z zasadą, że kształtowanie formy architektonicznej powinno być bezpośrednio związane z potrzebami funkcjonalnymi budynku.
Twórcom projektu zależało na wykorzystaniu możliwości działki i zaprojektowaniu przestrzeni wokół domu. „Prawdziwa tożsamość obiektu nie kończy się na jego ścianach, ale rozciąga się dalej, wchodząc w interakcję z przestrzeniami graniczącymi pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem” - wyjaśniają. W myśl tej zasady, dom jest nie tylko obiektem mieszkalnym, ale i elementem otaczającego go środowiska.
Na początku architekci stworzyli funkcjonalny prostopadłościan, z którego po kolei wydzielali poszczególny strefy domu. Efektem tych działań jest nieregularna bryła – z mniejszą kubaturą na piętrze oraz miejscem „wyciętym” na zewnętrzne tarasy lub strefę wejściową.
Twórcy projektu nie ukrywają swojej fascynacji twórczością Shigeru Bana i Eduardo Souto de Moury, których cenią za prostotę formy i funkcji. „Shigeru Ban w swoich wczesnych dziełach opanował po mistrzowsku prace na siatkach i tworzenie w oparciu o otwartych form, co widać np. w projekcie domu Nine Square Grid House. Naszą inspiracją był też Wall-Less House, który praktycznie wpuszcza całe otoczenie naturalne do wnętrza, niemal żyje razem z otaczającym budynek krajobrazem”
Drugi z mistrzów współczesnej architektury - Eduardo Souto de Moura - to wirtuoz prostoty i modernistycznej formy. „Bardzo szanujemy go za konsekwencję i całkowite lekceważenie mód oraz trendów architektonicznych” - dodaje Dariusz Dudek. W tym przypadku architekci zainspirowali się podejściem Portugalczyka do przestrzeni na styku wnętrza i zewnętrza obiektu. W pracach de Moury tworzą one całość, przedłużając przestrzeń mieszkalną i dając jednocześnie uczucie intymności. Daje to odczucie że zewnętrzne przestrzenie domu są integralną i nierozerwalną częścią wnętrza budynku i na odwrót.
Szkielet budynku tworzą żelbetowa płyta fundamentowa i stropy gęsto-żebrowe, ściany zewnętrzne wykonano zaś z silikatów i wykończono je białym tynkiem. „Nie lada wyzwaniem była konstrukcja żelbetowa unosząca się w powietrzu. Świetnie się to budowało”
Dom wyposażony jest też w zielone dachy, które zbierają wodę deszczową. To również przedłużenie przestrzeni domowej, prawdziwa oaza spokoju i miejsce do relaksu dla domowników.
Wnętrze domu podzielone jest na dwie strefy – na parterze znajduje się garaż oraz część dzienna z otwartą na salon i jadalnię kuchnią oraz pokojem i miejscem do zabawy dla dzieci. Na piętrze mieści się z kolei sypialnia rodziców z wyjściami na taras.
Prostotę i funkcjonalność widać również we wnętrzu. Podkreśla ją wszechobecna biel, która pokryła ściany oraz podłogę. Posadzki wykonano z mikrocementu – ekologicznego materiału, który nadał ton aranżacji domu. Architekci zastosowali we wnętrzu radykalny total look – białe są nawet meble i lampy.
„Białe ściany, sufity podwieszane i proste lampy były konsekwencją przyjętej strategii, aby wnętrze było w stu procentach spójne z zewnętrzem budynku i tworzyło jedną minimalistyczną, a może nawet bardziej brutalistyczną całość.”
Realizacja DD Architekci spotkała się z uznaniem krytyków. Dom w Tychach zdobył w tym roku nominację do 29. edycji nagrody Architektury Roku Województwa Śląskiego w kategorii dom jednorodzinny.