Galeria PA FORMAT - POLSKA ARCHIEKTURA XXL 2023 - ZALEW LUBIANKA - woj. świętokrzyskie
Data dodania: 2024-02-09 17:54:06
STARACHOWICE, Zalew Lubianka
Architektura: PA FORMAT, ul. Ks. Piotra Ściegiennego 1A/11, Kielce
arch. Robert Tarczyński
arch. Emilia Król-Tarczyńska
arch. Agnieszka Legut
arch. Dagmara Stańczyk
arch. Magdalena Stawska
Projekt: 2017-2021
Realizacja: 2023
Zdjęcia: PA FORMAT, Dronspekcja, Paweł Konarzewski, Krzysztof Szczygieł
Żródło: archiwum, internet
Zagospodarowanie terenów wokół zalewu Lubianka w Starachowicach to efekt zrealizowanego projektu, który powstał dzięki wygranemu konkursowi SARP na kompleksowe zagospodarowanie i wydzielenie stref funkcjonalnych terenu wokół zbiornika wodnego LUBIANKA.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE:
- wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, przyjaznej użytkownikom w każdym przedziale
wiekowym poprzez optymalne wykorzystanie istniejących walorów krajobrazowych, stworzenie bogatych i zróżnicowanych stref funkcjonalnych oraz zagospodarowanie w różnorodny sposób maksymalnej powierzchni dostępnego terenu,
- stworzenie interesujących i nowoczesnych form architektonicznych budynków i przestrzeni rekreacyjnowypoczynkowych, harmonizujących z charakterem istniejącego krajobrazu i kontekstem przestrzennym, a jednocześnie aspirujących do rangi symbolu i wizytówki przyjaznego mieszkańcom miasta Starachowice,
- wykroczenie poza ramy tradycyjnej roli terenów rekreacyjnych poprzez stworzenie przestrzeni i atrakcji aktywizujących dzieci i młodzież, miejsc spotkań seniorów, wykładów, imprez plenerowych, pokazów i widowisk sportowych, muzycznych, teatralnych i multidyscyplinarnych,
- uniwersalność przestrzeni, możliwość adaptacji do bieżących potrzeb i zmian wynikających z pór roku, różnego zapotrzebowania przestrzennego dla imprez plenerowych.
- realizacji programu inwestycji poprzez ukształtowanie w terenie „tarasów”, które wykorzystują naturalną rzeźbę skarpy nabrzeżnej, a jednocześnie pozwalają na ukształtowanie stref przeznaczonych na poszczególne aktywności.
OPINIA JURY KONKURSOWEGO:
Projekt w sposób różnorodny i wielowątkowy lecz zarazem syntetyczny, kreuje atrakcyjną – publiczną i intymną – przestrzeń rekreacji, wypoczynku i sportu na obszarze zalewu „Lubianka”.
W sposób harmonijny wpisuje się w istniejące środowisko. Umiejętnie wykorzystuje jego krajobrazowe i fizjograficzne walory, niwelując zarazem ułomności. Tworzy środowisko o wysokich wartościach urbanistycznych i architektonicznych, spójnych w konwencji rozwiązania kompozycyjnego, sposobie komunikacji, kształtowania stref funkcjonalnych, dyspozycji, tektoniki i charakteru form architektury, w różnych ich skalach, oraz ich rozwiązaniach faktury i detalu.
Stworzone środowisko jest przyjazne wszystkim użytkownikom, w różnych przedziałach wiekowych i statusach społecznych, zróżnicowane funkcjonalnie i atrakcyjnie umeblowane. Umożliwia uprawianie wielu różnych form aktywności i jest dostępne dla wszystkich.
Zaproponowane strefy funkcjonalne przestrzeni i formy architektury są inteligentnie ulokowane w strukturze. Umiejętnie wpisują się w istniejącą skarpę i enklawy przyrody. Są wyraziste lecz nienachalne.
Wykreowana architektura ma swoją poetykę. Jest nowoczesna i wyrafinowana, zarówno w dynamice geometrycznego ukształtowania form dużych gabarytów, w miejscach o silnej ekspozycji publicznej, jak i w prostocie form architektury małej, ulokowanej w enklawach wyciszenia i intymności. Rozwiązanie umeblowania wszystkich stref są przemyślane i spójne w konwencji.
Dużą wartością jest też pasmowy układ piaszczystej plaży oraz tarasowe, dopasowane do konfiguracji terenu, rozwiązanie kaskadowej plaży trawiastej, budującej jej interesujące, poziomo rozplanowane, sektory funkcjonalne.
Przyjęte w pracy rozwiązania ideowe, formalne i funkcjonalne są niebanalne i nowatorskie i w pełni zasługują na przyznanie im I nagrody.