Galeria Industria Project - POLSKA ARCHITEKTURA XXL 2023 - ŁÓDZKIE
Data dodania: 2024-02-12 09:23:38
Projektanci:
dr inż. Włodzimierz Werochowski
dr inż. Rafał Pankau
Zespół projektowy:
Piotr Orlicki, Marek Ptaszyński, Marta Fass, Jakub Depka, Maciej Życki
Lokalizacja: Łódź, ul. Słowiańska 6
Powierzchnia: 62 lokale mieszkalne, powierzchnia całkowita 5600 mkw.
Inwestor: Baltic Estate sp. z o.o.
Łódź - miasto kamienic
Miasto Łódź od dawna niechlubnie znane jest jako “największy kamienicznik w Polsce”. Charakteryzuje się licznymi ubytkami w strukturze zabudowy i z uwagi na często opłakany stan techniczny budynków, przedwojenne kamienice zostają rozbierane, pozostawiając miejsca pod nową tkankę. Dwie sąsiadujące ze sobą działki - Słowiańska 6 i Słowiańska 4 - pozwoliły nam na rozwinięcie skrzydeł, a zarazem etapowanie inwestycji z poszanowaniem lokalnych uwarunkowań.
Koncepcja “Slovianki”
Budynek mieszkalny znajduje się w obszarze objętym programem rewitalizacji miasta Łodzi, a więc zamierzeniem było opracowanie spójnej koncepcji dla dwóch sąsiadujących ze sobą działek, wypełniających wschodnią pierzeję ulicy Słowiańskiej. Inwestycja “Slovianka”, bo tak właśnie brzmi jej pełna nazwa, składa się z dwóch budynków – Słowiańska 6 to obiekt oddany do użytku z końcem 2023 roku, a tuż obok niej powstaje projekt Słowiańska 4, który będzie wypełniał ostatnią pustą przestrzeń w sylwecie ulicy.
Diabeł tkwi w szczegółach
Siłą inwestycji Baltic Estate są przede wszystkim udogodnienia dla mieszkańców. Inwestycja “Slovianka” wyróżnia się ciekawym zagospodarowaniem zielonego tarasu od strony podwórza, zewnętrzną siłownią, prywatnym paczkomatem, pralnią oraz strefą SPA na najwyższym piętrze, z której lokatorzy mogą swobodnie korzystać.
Od początku nadrzędną ideą było wprowadzenie nowoczesnej struktury, która w harmonii dopełni dotychczasową klasycyzującą zabudowę, a swoim wykończeniem będzie czerpać ze znanych, łódzkich wzorców. Z uwagi na ograniczoną ekspozycję frontalną, zdecydowaliśmy się na nawiązanie do istniejących budynków za pomocą gry światła i cienia, która będzie widoczna przede wszystkim z perspektywy przechodniów.
Niepozorna bryła
Bryła budynku S6, choć zwarta i typowa dla budownictwa mieszkaniowego, wyróżnia się zróżnicowaniem struktury, a widoczne wklęsłości i wypukłości doskonale podkreślają jej wielopłaszczyznowość, tworząc niepowtarzalny charakter.
Wycofanie ciemnych, horyzontalnych wstęg najwyższej kondygnacji oraz parteru wybiło na pierwszy plan ceglany rdzeń budynku, a pionowe rozcięcie oraz zróżnicowanie odcieni cegły mają przypominać o historii tego adresu i dawnego podziału działek budowlanych.
Nasz wkład w ewolucję miasta
W naszym projekcie nie tylko skupiliśmy się na wyróżnieniu dziedzictwa architektury Łodzi, ale również na podążaniu za zmianami, które przeżywają jej ulice, dzięki takim programom jak “Mia100 Kamienic” i ustawom rewitalizacyjnym.
Nowoczesne rozwiązania i udogodnienia łączymy tutaj z tradycyjnym charakterem bryły, zainspirowanej przez atmosferę ulicy Słowiańskiej. To serce naszego projektu, które nie tylko oddaje hołd tradycji, ale także stanowi integralną część dynamicznej przemiany, jaką przechodzi miasto Łódź.