Galeria Industria Project - Polska Architektura XXL 2023 - małopolskie
Data dodania: 2024-02-12 12:18:08
Projektanci:
Dr inż. Włodzimierz Werochowski
Dr inż. Rafał Pankau
Zespół projektowy: Jan Stańczak, Karolina Dambek, Piotr Orlicki, Karolina Urbanowska, Radosław Engel, Łukasz Szaduro, Tomasz Sokołowski, Iga Mrowicka, Bartłomiej Moszczyński, Jacek Głuchowski, Łukasz Tryc, Adrian Buchner, Marcin Bocian, Andrzej Rulewski, Grzegorz Rybak, Marek Pobłocki, Mirosław Arentowicz.
Lokalizacja: ul. Podole 79, Kraków
Powierzchnia: Budynek laboratoryjny - powierzchnia całkowita 10265,53 m2; Magazyn odczynników - powierzchnia netto 395,12 m2
Inwestor: Selvita S.A.
Realizacja: 2022
Kilka słów o inwestorze
Selvita to jedna z największych przedklinicznych CRO (Contract Research Organization) w Europie. Spółka wspiera swoich klientów w zakresie zintegrowanego procesu odkrywania leków w obszarze chorób zapalnych, zwłóknieniowych, zakaźnych i onkologii. Spółka świadczy usługi na każdym etapie procesu opracowywania leków, począwszy od wczesnej fazy odkrycia, aż po wybór kandydata klinicznego. Ponadto Selvita oferuje wsparcie w zakresie rozwoju leków oraz badań kontraktowych. Od samego początku działalności Selvita jest związana z Krakowem, gdzie znajduje się ich główna siedziba oraz powierzchnia laboratoryjna. W 2020 r. Spółka ogłosiła plan budowy własnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Usług Laboratoryjnych w Obszarze Odkrywania i Rozwoju Leków w Krakowie.
(źródło: Selvita)
Nauka ukryta w szkle - budynek laboratoryjny
Kierując się inspirującą historią i osiągnięciami Spółki Selvita, zaprojektowaliśmy nowy budynek laboratoryjny w taki sposób, aby wyrażał lekkość, nowoczesność oraz bliski związek z funkcją badawczą i rozwojową, charakterystyczną dla jej działalności.
Budynek, zaprojektowany w formie prostopadłościanu, wyróżnia się przede wszystkim swoją innowacyjną kompozycją, którą oparliśmy na systemie fasady aluminiowo-szklanej. W części zasłaniającej wypełnienia zaplanowaliśmy jako nieprzezierne. Z kolei w miejscach eksponowanych, na elewacji wschodniej, północnej i fragmentach południowej, dodaliśmy dekoracyjną warstwę szklenia. Ta tzw. druga skóra elewacji, o charakterystycznej formie układu pól heksagonach, w jak najlepszy sposób nawiązuje do funkcji laboratorium i nadaje obiektowi niepowtarzalny wyraz.
Aby jeszcze bardziej wzbogacić estetykę budynku i podkreślić jego zrównoważony charakter, na elewacji zachodniej zastosowaliśmy panele fotowoltaiczne w obszarach pozbawionych okien. Dodatkowo, na wybranych fragmentach fasady, umieszczono liniowe oprawy świetlne, precyzyjnie ułożone na krawędziach pól heksagonalnych, które subtelnie odzwierciedlają wzory strukturalne związków chemicznych. Chemicy i biolodzy bez problemu odnajdą tutaj reprezentację dopaminy, ibuprofenu, adrenaliny oraz cytrynianu magnezu czy witaminy K.
Ten starannie przemyślany układ elewacji nie tylko nawiązuje do podstawowej funkcji laboratoryjnej budynku, ale także harmonijnie łączy się z jego tematyką, tworząc dynamiczną i inspirującą przestrzeń.
Harmonia z otoczeniem - magazyn odczynników
Magazyn odczynników, stanowiący uzupełnienie funkcji budynku głównego, prezentuje się jako wolnostojąca konstrukcja jednokondygnacyjna o prostopadłościennej bryle. Zlokalizowany w północnej części działki, za głównym budynkiem, magazyn starannie zaprojektowaliśmy, aby harmonijnie komponował się z otoczeniem.
Jego elewacje zostały wykonane w formie wentylowanej, przykrytej szarymi płytami włókno-cementowymi o ryflowanej strukturze. Nietypowy kształt płyt, oparty na formie heksagonalnej, nawiązuje do architektonicznego charakteru budynku głównego. Co więcej, zmieniający się kierunek ryflowania poszczególnych płyt dodaje obiektowi niepowtarzalnej estetyki, nadając mu indywidualny i wyjątkowy charakter.
Połączenie estetyki z funkcjonalnością
Układ funkcjonalny budynku laboratoryjnego został starannie przez nas opracowany, kierując się szeregiem kluczowych założeń. Centralny trzon budynku pełni istotną rolę w organizacji przestrzeni, oferując miejsce na komunikację pionową poprzez klatkę schodową oraz windy, a także zawierając węzły sanitarne, zespoły szatniowe dla użytkowników oraz szachty instalacyjne.
Powierzchnie laboratoryjne zostały umiejscowione w częściach przylegających do elewacji, zapewniając efektywny i ergonomiczny układ pracy. Komunikacja pomiędzy kondygnacjami odbywa się zarówno poprzez klatkę schodową, jak i dźwigi, w tym dźwig osobowo-towarowy zlokalizowany w południowej części budynku.
Inspirująca przestrzeń dla badaczy
Naszym założeniem przy projektowaniu laboratorium Selvita było stworzenie przestrzeni sprzyjającej rozwojowi oraz prowadzeniu badań na najwyższym poziomie. Infrastruktura, którą starannie opracowaliśmy, nie tylko odpowiada na potrzeby funkcjonalne, lecz także stanowi źródło inspiracji. To tutaj innowacyjność spotyka się z troską o detale, otwierając drogę dla przełomowych projektów w dziedzinie badań i rozwoju naukowego.
Zdj.: Dominika Wilk