Galeria ambient - Biblioteka publiczna w Choszczówce - Polska Architektura XXL 2023 woj. mazowieckie
Data dodania: 2024-02-12 18:44:24
Biblioteka w warszawskiej Choszczówce uzupełnia brakujące funkcje w dzielnicy złożonej głównie z zabudowy jednorodzinnej. Budynek będzie służył poszerzeniu ogólnodostępnej oferty kulturalnej Warszawy – oprócz wypożyczalni dla dorosłych i dzieci przewidziane są też zajęcia edukacyjne. Obiekt ma służyć także jako miejsce spotkań lokalnych organizacji społecznych. W środku pojawią się przestrzenie, które można wykorzystać do pracy zdalnej oraz organizacji prywatnych wydarzeń (możliwość wynajęcia sali). Biblioteka ze względu na swój proekologiczny charakter została wyróżniona w konkursie PLGBC w kategorii Najlepszy Projekt Ekologiczny 2023.
Budynek jest kameralny i wpisuje się w otaczającą go przestrzeń – zarówno okoliczną zabudowę, jak i przyrodę. Obiekt zaprojektowano tak, by umożliwić wyjście z różnymi aktywnościami z wnętrza na teren zielony. Od południa budynek otwiera się na zieleń dużymi przeszkleniami. Z każdego z pomieszczeń na parterze można wyjść na zewnątrz – z czytelni z książką lub czasopismem, z holu aby usiąść przy stoliku z laptopem i kawą. Jest to jedna z nielicznych bibliotek w kraju, w której można wyjść z książką do ogrodu. Teren od strony południowej będzie użytkowany jako letnia czytelnia i miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak kino letnie. Ogród jest przystosowany również dla dzieci – wydzielona jest dla nich specjalna strefa zabaw. Z kolei zarówno dorośli, jak i dzieci docenią sztukę, która znalazła się w środku biblioteki – na klatce schodowej powstał mural.
Obiekt łączy w sobie współczesne rozwiązania architektoniczne i wysoką jakość architektury z rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska. Ma drewnianą fasadę, detale zostały indywidualnie zaprojektowane, a okładziny ścian i zabudowa ze sklejki zostały wykonane na wymiar. Zadbano również o dobre doświetlenie pomieszczeń, stosując rozwiązania takie jak świetliki w wypożyczalni dla dzieci. Biblioteka jest zaprojektowana w konstrukcji drewnianej, co jest rzadkością w obiektach użyteczności publicznej. Konstrukcja z drewna klejonego wraz z innymi naturalnymi materiałami zastosowanymi jako wykończenia zapewnia przyjazny charakter wnętrz budynku.
Biblioteka jest pilotażowym obiektem Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku (obecnie standard zawieszony – w trakcie wprowadzania zmian). Budynek będzie zgodny z Warszawskim Standardem Dostępności.
W celu zredukowania śladu węglowego i zużycia energii zastosowano system ogrzewania pompą ciepła zintegrowaną z panelami fotowoltaicznymi. Z kolei rozwiązaniem redukującym zużycie wody jest umieszczenie zbiornika o pojemności 6 m3 na wodę deszczową (odprowadzaną z dachu), którą można wykorzystać do podlewania zieleni. Na terenie wokół biblioteki ograniczono zastosowanie powierzchni nieprzepuszczalnych, w celu umożliwienia naturalnego obiegu wody w przyrodzie.
Na działce zadbano o bioróżnorodność, zachowując fragment terenu w otoczeniu najcenniejszych drzew bez ingerencji w istniejącą roślinność (fragment eco-spotu). Teren obiektu nie będzie ogrodzony, co zapewni małym zwierzętom możliwość swobodnego przemieszczania się. Zaprojektowano oświetlenie świecące w dół (nie powodujące zanieczyszczenia światłem), wysokie oprawy zastosowano tylko od strony dojścia do budynku ze względu na wymagania dotyczące dostępności. Jako nasadzenia przewidziano gatunki rodzime, miododajne i z jadalnymi dla ptaków owocami (klon polny, jarząb pospolity), zamiast trawnika zaprojektowano rośliny łąkowe.
Biblioteka w Choszczówce została zaprojektowana z myślą o dobrostanie jej przyszłych użytkowników, a jednocześnie z poszanowaniem przyrody. Przyjazny charakter przestrzeni wewnątrz budynku, naturalne oświetlenie i możliwość wyjścia do ogrodu mają zapewnić komfort użytkowania, a ekologiczne rozwiązania ograniczają wpływ obiektu na zmiany klimatyczne. Budynek otrzymał 22. grudnia 2023 pozwolenie na użytkowanie i wkrótce będzie mógł służyć mieszkańcom dzielnicy.