Galeria Pankowska & Rohrhofer - Polska Architektura XXL 2023 + Zachodniopomorskie
Data dodania: 2024-02-12 21:12:21
Informacje o projekcie
Nazwa projektu: Dom Wolin
Nazwa biura: Pankowska & Rohrhofer
Strona internetowa biura: www.kpmr.ch
Konto w mediach społecznościowych: www.instagram.com/pankowska.rohrhofer
Adres e-mail: [email protected]
Lokalizacja biura: Zurich, Szwajcaria
Rok zakończenia budowy: 2023
Lokalizacja projektu: Wolin, Polska
Powierzchnia użytkowa: 58 m2
Funkcja: Dom rekreacji indywidualnej
Inwestor: Prywatny
Architekci: Kasia Pankowska, Manuel Rohrhofer
Fotograf: Rasmus Norlander
Opis projektu
Niewielki dom wakacyjny powstał dla prywatnego inwestora w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego na wyspie Wolin. Jego drewniana konstrukcja w kształcie litery A tzw. A-Frame jest inspirowana znaną z prlowskich ośrodków typologią domu wakacyjnego "Brda". Prefabrykowane drewniane domy oferowały wówczas niedrogie rozwiązanie dla licznych ośrodków wypoczynkowych rozsianych po całej Polsce.
Projekt bazuje na antytezie stwierdzenia Rema Koolhaasa dotyczącej dużych struktur przestrzennych, według której zwiekszający się dystans przestrzenny między centrum obiektu a jego elewacją powoduje, że wnętrze obiektu i jego elewacja stają się dwiema odrębnymi bytami architektonicznymi pozostając bez związku między sobą. W opozycji do tego stwierdzenia, Dom Wolin bada odwrotne zjawisko przestrzenne. Ze względu na swoją niewielką wielkość, precyzyjne określenie charakteru jego granic jako przejść między wnętrzem a otoczeniem wpływa bezpośrednio na kondycję wnętrza domu i stanowi o jakości przestrzennej projektu.
Dom składa się z trzech poziomów, z których każdy charakteryzuje się odrębnymi cechami. Parter wyraźnie otwiera się na naturalne otoczenie, z dwoma przestronnymi tarasami, które powiększają przestrzeń dzienną i tworzą płynne przejście między wnętrzem a ogrodem. Część podziemna,
częściowo zagłębiona w ziemi ma introwertyczny charakter a jedyne światło dociera tam przez niewielkie okno w połaci dachu. Znajdująca się na najwyższym poziomie strefa sypialniana otwiera się dzięki dużemu oknu ku niebu.
W projekcie użyto naturalnych, lokalnie pozyskanych materiałów wśród których dominuje charakterystyczne dla lasów północy Polski drewno sosnowe. Użycie sklejki sosnowej jako okładziny elewacyjnej, ścian wewnętrznych oraz elementów wykończeniowych wnętrza takich jak
zabudowa kuchni, sofy czy schowków sprawia, że obiekt, pomimo swoich niewielkich rozmiarów sprawia wrażenie spójności i przestronności wnętrza. W doborze materiałów kierowano się prostotą rozwiązań. Na podłodze zastosowano pomalowane na kolor melonowej żółci deski sosnowe, które płynnie przechodzą na zewnętrzne tarasy. Spadzisty dach pokryto czarną papą bitumiczną, współgrającą z kolorem elewacji szczytowych pokrytych czarną lazurą. Kolorystyka domu, świadomie utrzymana w barwach podstawowych odgrywa w nim istotną rolę i wzmacnia indywidualny charakter każdego z wnętrz.