Galeria Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu JANUSZÓWKA - „Polska Architektura XXL 2023 + województwo dolnośląskie”
Data dodania: 2024-02-12 21:58:15
Pierwsza wieża widokowa na liczącym 1425 m n.p.m. Śnieżniku powstała w latach 1895–1899 z inicjatywy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Jej projekt architektoniczny opracował Felix Henry. Przez lata budowla w stylu romantycznego neogotyku służyła turystom, jednak w 1973 roku z powodu złego stanu technicznego została wyburzona. Po wielu podjętych próbach odbudowania wieży widokowej przez lokalne władze i społeczność ogłoszono konkurs architektoniczny na koncepcję projektową. Nasza koncepcja zwyciężyła, co spowodowało, że mieliśmy ogromną przyjemność na jednym ze szczytów Korony Gór Polskich – Śnieżniku zaprojektować wieżę w nowej odsłonie. Realizacja projektu trwała dwa lata (2020-2022), do jej budowy konieczne było użycie śmigłowca ze względu na ograniczone technologie oraz logistykę. Powstawanie wieży nie ułatwiały panujące na tym terenie skrajne warunki atmosferyczne dynamicznie zmieniające się. Oficjalnie otwarcie dla publiczności odbyło się we wrześniu 2022.
Inspirując się geometrią poprzedniej budowli, nową wieżę zaprojektowaliśmy w modernistycznym stylu, odbiegającą od tradycyjnych wyobrażeń tego typu konstrukcji. Z tego powodu wywołała liczne dyskusje. Do jej wybudowania wykorzystano szkło i stal, a latami zalegające kamienne gruzowisko spożytkowano na fundament i konstrukcję przyziemia. Wygodne i bezpieczne schody prowadzą ponad kamienny kołnierz przyziemia wprost do przeziernej kolumny otwierającej spektakularne widoki. Kamienne przyziemie, niczym narteks barokowej świątyni ogranicza dostęp światła po wejściu do budowli, przez co nawet całkowicie zachmurzone niebo nad Śnieżnikiem, olśniewa jasnością po wejściu na poziom przeszkleń.
Warunki atmosferyczne panujące na szczycie góry to skrajne temperatury, wiatry o sile prędkości dochodzącej nawet do 200 km/h, oblodzenia konstrukcji rzędu kilkunastu ton, niebezpieczne wyładowania atmosferyczne, determinowały precyzyjny dobór materiałów oraz wykonania m.in. szeregu konstrukcyjnych obliczeń. Ponadto lokalizacja w rezerwacie przyrody Śnieżnik Kłodzki wraz z towarzyszącą fauną oraz florą wpisaną do czerwonej księgi gatunków chronionych, wymagały wielu analiz i uzgodnień z przyrodnikami.
Wieże widokowe zyskały w ostatnich latach na popularności. Wraz z powrotem mody na turystykę krajową w wielu zakątkach Polski są projektowane i budowane obiekty służące otwarciu na krajobraz. Czcigodny wiekiem turysta podkreśla, że panorama zachwyca bardziej niż ze starej Wieży – paradoksalnie podziwiając widoki z wieży kamiennej, nie widzieliśmy jej samej. Z wieży widokowej o wysokości 34 m można podziwiać spektakularne widoki m.in. na: pasmo Karkonoszy, Gór Opawskich, Králický Sněžník, Hrubý Jeseník, Morawy, a przy dobrej widoczności na Alpy!
Projekt: Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu JANUSZÓWKA
Lokalizacja: Śnieżnik /województwo dolnośląskie /Polska
Typ: przestrzeń publiczna
Data realizacji: 2020/2022