Galeria xystudio - Centrum Aktywności Międzypokoleniowej - Korotyńskiego - POLSKA ARCHITEKTURA XXL 2024 - MAZOWIECKIE
Data dodania: 2025-02-09 14:05:02
CAM jest nowym miejscem na mapie Warszawy. Otulony parkiem kameralny obiekt, którego forma dostosowała się do otoczenia, a architektura do ludzkiej skali. W tej różnorodnej, przyjaznej bryle znalazły miejsce wszystkie grupy wiekowe. Dzięki współdziałaniu wszystkich zaangażowanych w proces udało się udostępnić cały teren dla mieszkańców, skomunikować go i sprawić, aby był dostępny, co stanowiło największe wyzwanie.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie to obiekt, w którym znalazły miejsce cztery niezależne jednostki: placówka opiekuńczo-wychowawcza dla 14 podopiecznych, żłobek dla 150 dzieci, centrum aktywizacji wraz z domem dziennego pobytu dla ponad 100 seniorów, a także środowiskowy dom samopomocy dla 40 osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Celem projektu i jego główną ideą była integracja wszystkich generacji. Sercem założenia stał się dziedziniec z kawiarnią tworzący miejsce spotkań dla użytkowników i mieszkańców. Działania integracyjne w CAM będą kontynuowane przez Izę Rutkowską - artystkę i edukatorkę społeczną, która na swoje barki wzięła projekt rzeźby wielopokoleniowej.
Bryła budynku, stojąca w granicach obowiązujących linii zabudowy, tworzy swego rodzaju „uśmiech” wypełniony zielenią i małą architekturą. Wewnętrzny plac z kawiarnią, po środku którego posadzony został dąb "Henryk", to miejsce spotkań międzypokoleniowych. Lokalizacja wejść od strony placu ma na celu ułatwienie nawiązania relacji między przyszłymi użytkownikami.
Bardzo istotne było dla nas połączenie widokowe i przestrzenne nietypowego, rozrzeźbionego wałami parku z budynkiem w sposób jak najbardziej płynny. Uskokowa elewacja porośnięta zielenią piętrzy się w stronę ulicy Sierpińskiego. Parterowa elewacja żłobka odsłania widok na park z I kondygnacji. Całość dopełniają stare, wysokie drzewa, które są największym skarbem tej działki. Obniżenie terenu placu zabaw sprawia wrażenie, że żłobek jest niezwykle niski, wręcz z wyższych partii parku możemy podglądać dziedziniec wewnętrzny.
Zależało nam na stworzeniu budynku czytelnego, z wyraźnie wydzielonymi placówkami. Placówka opiekuńczo-wychowawcza (POW) została pokryta muralem autorstwa Marcina Czai, elewację żłobka zdobi kolumnada kolorowych kul z kinetycznymi elementami. Przez hol główny przelewa się zieleń aż do ulicy Korotyńskiego, podkreślając naturalne przejście.
Elewacje wykończone są płytami HPL i włókno-cementowymi. Dopełnienie stanowią prostopadłe różnej szerokości lamele pełniące funkcję zacieniaczy. Tarasy i dachy porasta zieleń ekstensywna i intensywna, nawet ściany zdobią zielone trejaże.
Jak w każdym szanującym się budynku użyteczności publicznej swoje miejsce stałego zamieszkania znalazły zwierzęta. Eleganckie budki dla jerzyków znajdują się na wschodniej elewacji, a wygodny, docieplony i wentylowany dom dla bezdomnych kotów zakopany jest nieopodal stojaków na rowery.