Galeria xystudio - Przedszkole w Bydgoskim Parku Przemysłowo Technologicznym - POLSKA ARCHITEKTURA XXL 2024 - KUJAWSKO-POMORSKIE
Data dodania: 2025-02-09 14:15:43
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny jest jednym z największych w Polsce. Obejmuje tereny inwestycyjne o powierzchni 286 hektarów, w 180 firmach znajduje zatrudnienie ponad 5000 osób. 6-oddziałowe przedszkole, z zapleczem sportowo-artystycznym i obserwatorium meteorologicznym na dachu, powstało dla dzieci pracowników tego parku.
W otoczeniu sosnowego lasu stoi parterowy budynek o łącznej powierzchni 1600m2. Formą nawiązuje do produkcyjnego charakteru strefy - poprzez proste bryły, przełamane charakterystycznymi oknami przypominającymi leśne chatki. Całość miał skrywać gęsty, młody las przemysłowy. Po pierwszych wycinkach okazało się jednak, że grupy pozostawionych po wycince drzew nie były odporne na silne porywy wiatru i zaczęły łamać się jak zapałki. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, las musiał zostać wycięty. Zmieniło się diametralnie otoczenie budynku, zmienił się kontekst, ale budowa była już rozpoczęta. Udało się zachować kilkanaście większych drzew – dębów, jarzębin, które dają cień na rozległym placu zabaw. Zostało zasadzonych prawie 200 nowych drzew i 800 krzewów. Można śmiało założyć, że za 5-10 lat budynek skryje się w ich cieniu zgodnie z pierwotną koncepcją.
Jak w każdym z naszych projektów architektura została podporządkowana dzieciom. To one są naszym głównym odbiorcą i najważniejszym recenzentem. To one mają się w tej przestrzeni dobrze czuć, ale przede wszystkim traktować ją jako przyjazny azyl i miejsce, które pomoże odkrywać tajemnice świata.
Architektura dla najmłodszych użytkowników powinna ciekawić, intrygować, skrywać drobne tajemnice, ale przede wszystkim dawać też poczucie bezpieczeństwa. Stąd pomysł na okna-domki, które tej prostej bryle nadały charakteru, a poprzez swoje proporcje sprawiły, że budynek wydaje się niższy niż jest w rzeczywistości. W naszym klimacie, w zimowe poranki i wieczory grafitowe bryły utoną w ciemności, widać będzie tylko małe domki, z których bije ciepłe światło.
Już od wejścia staramy się oswoić dziecko z nową placówką. Wchodząc widzimy na wprost rozległy, zielony plac zabaw. W holu witają nas bujające obłoki, na których możemy chwilę się pohuśtać i pożegnać z rodzicami. Dopiero potem przechodzimy do jasnych otwartych szatni. Przedszkole ma się kojarzyć z miejscem przyjemnym, niespiesznym. Zanim wejdziemy do sali, możemy chwilę pomajsterkować przy ścianach albo poczytać w małym domku. Przeszklone drzwi do sal dają nam poczucie bezpieczeństwa, możemy zajrzeć, zobaczyć, czy jest już nasz ulubiony kolega, podjąć decyzję, czy chcemy wejść. Sama sala, czyli miejscem, w którym spędzimy większą część dnia, jest podzielona na trzy strefy: stolikową, zabawową i wyciszenia w postaci podestu z poduchami pod oknem. Parapety w oknach pełnią funkcję blatów do zabawy, są na wysokości odpowiadającej malutkim krzesełkom. Nawet klamki w drzwiach do łazienek zostały obniżone do poziomu wygodnego dla dzieci. Postaraliśmy się też, aby budynek również mógł zostać zdobyty, stąd schody na taras dachowy, skarpy i nasypy pozwalające choć częściowo na niego wejść. Rant opasający blok sportowy stanowi szeroką ławę – można po niej biegać, barierkę stanowią linki stalowe porośnięte zielenią, które w przyszłości stworzą magiczny, zielony korytarz.
Teren podzielony jest na różne sekcje - są górki w tym „górka młokosów”, jest zacienione patio, scena terenowa i zabawki. Całość powstała w formie naturalnego placu zabaw, na którym wykorzystano różnorodne ukształtowanie terenu, lokalną roślinność i materiały naturalne. To wszystko ma zachęcić dzieci do przebywania na łonie natury, w którym to przyroda stwarza idealne warunki do zabawy, pobudzając zmysły poprzez formy, zapachy i kolory.
W północnej części działki powstał dodatkowo ogród sensoryczny z tzw. „ścieżką bosych stóp”, długą na 70 metrów. Całość dopełniają odpowiednio wyselekcjonowane przez projektantów zieleni byliny i rabaty. Dla odmiany, po przeciwnej stronie znalazł miejsce ogród ze szklarnią i grządkami, po jednej dla każdej z grup. Tu dzieci mogą uprawiać warzywa, sadzić kwiaty i uczyć się poprzez zabawę.