Galeria James&Mau - Mława House
Data dodania: 2023-01-16 17:46:25
Działka znajduje się na terenie domów jednorodzinnych, w niewielkim miasteczku w Polsce. Mimo że jest to jedna z największych działek na tym obszarze to nie przekracza powierzchni 1000m2.
Życzeniem Inwestora był projekt domu jednopiętrowego, ekonomicznego, który byłby prosty w budowie oraz łatwy w użytkowaniu. Dodatkowo materiały zastosowane w budowie miały pochodzić z lokalnych źródeł, a na elewacji miały pojawić się cegła i beton.
Budynek zlokalizowano na froncie działki, w zachodniej części, tak aby ogród stanowił jak największą jej powierzchnie. Zgodnie z warunkami technicznymi budynek odsunięto od granic działki o cztery metry. Pozwoliło to na wyznaczenie sekwencji murowanych ścian, które pełniąc funkcje ogrodzenia przekształcają się płynnie w ściany konstrukcyjne podtrzymujące betonową powłokę.
Zabieg ten nie tylko pozwolił na stworzenie mini ogrodów i tarasów, ale też wyznaczył układ funkcjonalny wnętrz. Obie te strefy, wewnętrzna i zewnętrzna, wzajemnie się dopełniają. Mamy więc kuchnie z miejscem do grilowania, główną sypialnie z miejscem do opalania.. itd.
W ramach tego symbiotycznego związku wyróżniono dwa pół-zewnętrzne pomieszczenia osiągające wysokość ponad pięciu metrów. Stanowią one formę kubików, które nie tylko wspomagają naturalną wentylacje domu, ale również maksymalnie doświetlają wnętrze. Funkcjonują również jako bufor termiczny.
Układ wnętrza jest zdeterminowany maksymalną dostępną szerokością tj.: 9 m oraz długimi fasadami dostępnymi od strony północnej i południowej. Sypialnie, które wymagają mniej światła znajdują się w części północnej. Natomiast przestrzenie wspólne ulokowane są w strefie najbardziej doświetlonej, skierowanej na południe. Pomiędzy obiema tymi częściami znajduje się korytarz łączący wszystkie przestrzenie, a momentami wizualnie zanika, rozszerzając otwarte strefy wspólne.