Galeria SAN ARCHITEKTURA RAFAŁ OLEKSIK - DOMKI WAKACYJNE „U GAI” POLSKA ARCHITEKTURA XXL DOLNOŚLĄSKIE
Data dodania: 2023-01-17 12:37:28
Domki zostały wybudowane na wzgórzu, z którego rozpościera się piękny widok na Karkonosze. Otoczenie charakteryzuje bogactwo flory i fauny. W ramach zaplanowanej inwestycji zaprojektowano dwa domki letniskowe o sumarycznej powierzchni użytkowej ok. 80 m2. W najbliższej przyszłości jako kolejny etap założenia zostanie zrealizowany trzeci większy budynek - dom jednorodzinny dla gospodarzy. W trakcie wizji lokalnej na terenie opracowania odkryto, że nieopodal działki zlokalizowany jest nieczynny kamieniołom. Pojawił się pomysł, aby w projekcie odnieść się do tego niezwykłego sąsiedztwa. Teren znajduje się na stromym zboczu, w związku z czym domy umieszczono tak, aby sprawiały wrażenie swobodnie porozrzucanych głazów. Zachowując konsekwentnie tą idee, budynkom nadano podobną do kamieni formę poprzez przekątnie poprowadzenie kalenicy i rzut na planie kwadratu. Budynki dzięki temu przypominają ociosane sześciany.
Niewątpliwie największą wartością działki jest jej krajobrazowy charakter, stąd też podczas projektowania istotne było wyeksponowanie widoku na Karkonosze co uzyskano poprzez zastosowaniu we wnętrzu panoramicznych okien o szerokości 4,5 m kadrujących widok niczym obraz. Lokalizacja budynków, jak i ścieżek została zaplanowana tak, aby w jak najmniejszym stopniu zaingerować w znajdującą się na działce roślinność. Ważne było także zachowanie naturalnego „dzikiego” charakteru działki, w jak najmniejszym stopniu dotkniętego działalnością człowieka stąd też rezygnacja z tradycyjnych nawierzchni utwardzonych na rzecz ścieżek gruntowych z elementami kruszywa pochodzącego z najbliższego otoczenia. Zrezygnowano również z ogrodzenia wyznaczającego granice działki.
Budynki posadowione są na cokole cofniętym w stosunku do bryły budynku. Dzięki temu zabrano mniej powierzchni biologicznie czynnej. Nadwieszenie domków poza cokół sprawia wrażenie, że od zewnątrz wydają się one lewitować nad zboczem. Od wewnątrz zabieg ten natomiast zbliża użytkowników jeszcze bardziej do otaczającego krajobrazu. Krzewy znajdujące się bezpośrednio pod domkiem górnym od strony salonu wyglądają niczym korony drzew, potęgując majestatyczność widoku, jaki można oglądać z salonu.
Domki zostały zaprojektowane na planie kwadratu. Główne wejście zlokalizowane jest od strony wschodniej poprzez przylegający taras. Na parterze znajduje się część dzienna z aneksem kuchennym, łazienką oraz garderobę. Na antresoli, której obrys poprowadzony jest zgodnie z linią kalenicy tj. przekątnie do rzutu domu, umieszczono sypialnię. Poprowadzenie w ten sposób linii dachu pozwoliło osiągnąć odpowiednią wysokość w miejscach, gdzie było to najbardziej pożądane.
Poszczególne obiekty zostały wykonane w systemie drewna klejonego HBE. Technologia ta sprawia, że od wewnątrz nie było konieczności wykończenia ścian dodatkową okładziną. Na zewnątrz do wykonania elewacji, jak i dachu wykorzystano modrzew syberyjski, który pod wpływem promieni UV zaczął patynować, dzięki czemu domki jeszcze bardziej komponują się z otaczającym krajobrazem. Cokół natomiast wykończono kamieniem