Galeria doomo - "Dom mazurski" Polska Architektura XXL 2022 + woj. warmińsko-mazurskie
Data dodania: 2023-02-03 15:22:46
Nazwa: "dom mazurski"
Projekt: doomo (https://doomo.pl)
Autorzy: Barbara Borowik-Krysiak, Jarosław Krysiak
lokalizacja: Rybical
Powierzchnia użytkowa: 223,8 m² + 26,1 m² garaż
Projekt wnętrz: razoo architekci
fotografie: Jakub Obarek
projekt: 2017 / realizacja: 2021
OPIS PROJEKTU
Bazując na wytycznych Inwestora oraz warunkach zabudowy przystąpiliśmy do pracy. Naszym głównym założeniem było maksymalne spełnienie oczekiwań oraz oczywiście wpisanie się w ramy prawne. Jednak równie istotny był dla nas kontekst miejsca. Miejsca rozumianego jako konkretna działka, ale również jako region kulturowy Mazur.
Zaczynając od działki, pierwszym krokiem projektowym było ustalenie dwóch niezależnych brył domu i garażu, każda nakryta dachem dwuspadowym. Dzięki temu rozbijamy całość na dwie mniejsze bryły, które razem tworzą rodzaj zabudowy zagrodowej, wpisującej się w lokalny wiejski pejzaż. Garaż został usytuowany prostopadle do frontu działki, aby maksymalnie ułatwić komunikację. Natomiast dom został obrócony, tak aby odpowiednio dostosować jego usytuowanie do stron świata, ogrodu oraz widoku, który roztacza się na jezioro Ryńskie i miasto Ryn. Dzięki zakrzywieniu brył tworzy się między nimi dynamiczny, nieoczywisty układ przestrzenny, który szczególnie odczuwalny jest na ich styku, gdzie znajduje się zadaszone przejście między domem a garażem. Dodatkowym zakrzywionym elementem brył jest podcień tarasu z fasadą szklaną salonu i jadalni otwierająca się na ogród. Ten zabieg projektowy miał cztery zadania. Pierwsze to otwarcie wnętrza na ogród. Drugie to dobre jego doświetlenie od strony południowej. Trzecie to osłona fasady przed przegrzewaniem w upalne letnie dni. A czwarte to nadanie głębi i plastyki bryle domu.
W kontekst kulturowy regionu, oprócz prostych dwuspadowych brył zabudowy, chcieliśmy wpisać się nawiązując do lokalnej, poniemieckiej tradycji budowlano-architektonicznej. Najbardziej wyraźnym dla nas przykładem, ale myślę również dla większości rodaków, jest 'mur pruski' lub 'szachulcowy' tynkowany na biało. Do tego ciemne drewno, również jako obudowa szczytów domów. Na dachu czerwona ceramiczna dachówka, kontrastująca z ciemnym drewnem i białym tynkiem. Właśnie takie materiały i kolorystykę zastosowaliśmy w projekcie. Elewacje domu wyraźnie podzielone są kolorystycznie i materiałowo na dwie części. Dolną, gdzie zastosowaliśmy jasny tynk, przełamany poprzecznymi ciemnymi boniowaniami nawiązującymi w luźny sposób właśnie do lokalnej tradycji 'murów pruskich'. Górną, gdzie zastosowaliśmy okładzinę z ciemnych desek, w układzie skośnym. Identyczną okładzinę użyliśmy na frontowej ścianie budynku garażu. Na dachu zastosowaliśmy, kontrastującą z elewacjami, dachówkę płaską w kolorze naturalnym ceglasto-czerwonym.
Projektowanie od początku przebiegało przy założeniu, że dom ma być jak najbardziej energooszczędny i tani w eksploatacji. Już pierwsze decyzje projektowe były tym podyktowane, czyli np. maksymalnie proste i zwarte bryły, największe przeszklenia od strony południa, odpowiednio osłonięte przez przegrzewaniem oraz oddzielenie bryły garażu od domu, aby uniknąć strat energii. Zastosowano, chyba najbardziej obecnie wydajne, odnawialne źródło ciepła, czyli gruntową pompę ciepła z kolektorem pionowym, a do tego wentylację mechaniczną z rekuperacją. Parametry przegród zewnętrznych znacznie przewyższają nawet obecne wymagania. Dodatkowo rozwiązania energooszczędne oraz zagadnienia związane z fizyką budowli, konsultowane były z cenionym w branży rzeczoznawcą mgr inż. Jerzym Zembrowskim z Biura Doradztwa Budowlanego.