Galeria arch_it - Centrum Aktywności Lokalnej - CAL Maślice, Wrocław - Polska Architektura XXL 2022 + województwo dolnośląskie
Data dodania: 2023-02-04 01:42:58
Centrum Aktywności Lokalnej to obiekt, którego przeznaczeniem jest tworzenie i podtrzymywanie życia społecznego i kulturalnego na terenie wrocławskich Maślic Mieszkańcy potrzebowali miejsca, które sprzyjałoby angażowaniu się w rozmaite lokalne aktywności i budowaniu poczucia przynależności do danego miejsca. CAL ma stać się nową siedzibą przyjazną wszystkim użytkownikom, przestrzenią spotkań i nauki, a gwarantem jej sukcesu jest współpraca z mieszkańcami od samego początku kształtowania projektu. Zaangażowanie Rady Osiedla wspomogło w stworzeniu programu funkcjonalnego, dzięki czemu powstał budynek dopasowany do potrzeb okolicznej społeczności.
Obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego kompleksu szkolno-przedszkolnego (ZS Nr 12) przy ul. Suwalskiej i dostępny jest zarówno z jego obszaru, jak i niezależnie z ciągu pieszo-rowerowego łączącego sąsiednie zespołu zabudowy mieszkaniowej.
W dwóch skrzydłach budynku Centrum, połączonych ze sobą wspólnym holem wejściowym, przewiduje się umieszczenie takich pomieszczeń jak niewielka biblioteka z czytelnią, dwie sale zajęć, aktywnie działający klub seniora, sala wielofunkcyjna, biuro Rady Osiedla oraz zespół pomieszczeń pomocniczych i technicznych.
Ze względu na założenia ekonomiczne dotyczące sposobu realizacji i funkcjonowania obiektu przyjęto odpowiednie rozwiązania projektowe i materiałowe. Parterowy budynek ma prostą formę wynikającą z układu funkcjonalnego i zastosowanych pasywnych strategii w zakresie oszczędności energii. Zadaszenie i kompozycja przeszkleń stanowi główne środki wyrazu, zaś zastosowane materiały wykończeniowe podkreślają skromny wyraz budynku. Prosty układ konstrukcyjny o niewielkich rozpiętościach pozwala na ekonomiczną realizację obiektu. Większość przegród wewnętrznych została zaprojektowana jako lekkie szkieletowe ściany, aby możliwe były przyszłe modyfikacje układu funkcjonalnego budynku w ramach zmieniających się potrzeb użytkowników.
W związku z niewielkim rozmiarem działki planowany budynek wraz z układem funkcjonalnym dopasowany jest do jej kształtu i wielkości. Zlokalizowany został w jej centralnej części, oddzielając w ten sposób strefę wejściową od północy i strefę rekreacyjną od strony południowej. W obrębie wyznaczonego terenu planuje się stworzenie zespołu zieleni niskiej oraz nasadzeń dodatkowych drzew, krzewów i zieleni ekstensywnej. Dodatkowo przewidziane są ogrody deszczowe, które stanowią system bioretencji wody deszczowej powiązany z pobliskim rowem melioracyjnym.
lokalizacja:
Wrocław, ul. Suwalska
klient:
Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
projektanci:
Anna Rottau, Piotr Zybura
współpraca:
Borys Kępczyńśki, Maciej Marszal, Anna Otlik, Patrycja Opara
projekt:
2019
realizacja:
2020-2021