Galeria TTAT - DOM NA STYKU - Polska Architektura XXL 2022 WOJ. ŚLĄSKIE
Data dodania: 2023-02-07 12:33:01
DOM NA STYKU
Autorzy: Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski
Współpraca: Tymon Czyżewski, Kasjan Stabik, Aleksandra Stolecka, Bartosz Wolny,
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
Powierzchnia terenu: 633,25 m²
Powierzchnia użytkowa: 148,71 m²
-------------------------------------------------------------------
Dom na Styku został zaprojektowany na niewielkiej działce w Czeladzi. Charakterystyczną cechą tej lokalizacji jest bezpośredni styk wschodniej granicy z parkiem miejskim – jednego z największych terenów zielonych w obrębie Czeladzi. Sąsiedztwo działki z bujną zielenią parku stało się punktem startowym genezy projektu.
Celem projektu było stworzenie domu maksymalnie otwartego na przyrodę, którego bryła nie będzie dominować i wkomponuje się w sąsiadującą z działką zieleń. Dom na Styku zlokalizowany został na działce o charakterze miejskim, stąd postawiono tezę, że jego forma powinna wpisywać się w zabudowę dzielnicy mieszkaniowej, stanowić jej uzupełnienie. Założeniem projektowym stało się zatem odnalezienie odpowiedniego balansu i symbiozy pomiędzy architekturą domu jako tworu ludzkiego, części zurbanizowanej dzielnicy mieszkaniowej, a zielenią jako świata ożywionego.
Określono lokalizację projektowanego obiektu wzdłuż zachodniej granicy działki uwalniając jak największy obszar we wschodniej jej części umożliwiając tym samym organizację ogrodu. Wykształcona przestrzeń pomiędzy domem, a parkiem to przestrzeń styku dwóch światów: zabudowy i zieleni. To też przestrzeń niezwykle istotna z punktu widzenia codziennego życia mieszkańców. To przy niej organizowana jest strefa dzienna w układzie funkcjonalnym. Pomimo, że Dom na Styku jest tworem ludzkim, opartym o ortogonalny układ przestrzenny, jego bryła od strony ogrodu kształtowana jest za pomocą linii organicznych. Wklęsłość elewacji od strony ogrodu wskazuje na to, który świat na ich styku, ludzki – geometryczny, czy ożywiony – organiczny, stoi w przewadze nad drugim na projektowanej działce i który stanowi jej atut. Przyroda niejako symbolicznie odciska piętno w strukturze domu. Zmienia jego geometrię wskazując jednoznacznie, że architektura dostosowuje się i ustępuje w hierarchii ważności światu ożywionemu. Krzywizna elewacji oraz ściana zieleni