Galeria bkm group - Dom wieloszczytowy - Polska Architektura XXL 2022 województwo pomorskie
Data dodania: 2023-02-09 12:59:49
dom wieloszczytowy. multi gable house.
Powierzchnia użytkowa. 280m2
Realizacja. 2019-2022
Marzeniem inwestorów był dom na skarpie z malowniczym widokiem na las. Udało znaleźć się odpowiednią działkę, zlokalizowaną w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z piękną ekspozycją na las. Dom został zaprojektowany na pochyłej działce, na której różnica terenu wynosi 7 metrów, co było dużym wyzwaniem projektowym.
Bardzo ważnym czynnikiem było maksymalne wykorzystaniu widoku w kierunku lasu oraz wysokości pomieszczeń na piętrze. Stąd koncept domu wieloszczytowego, który umożliwił stworzenie osi widokowych na park krajobrazowy poprzez duże przeszklenia od strony ogrodu i pozwolił na zmaksymalizowanie wysokość pokoi do samej kalenicy na piętrze. Dzięki takiemu zabiegowi w pokojach dzieci, możliwe było stworzenie „bazy”, na którą można było wspiąć się po drabince.
Od strony ogrodu bryłę budynku tworzą dwie charakterystyczne bryły z dachem dwuspadowym. Część środkowa z salonem i pustką nad nim, wysunięta jest w kierunku ogrodu, otwierając wnętrze domu na otaczającą zieleń. Elewacja tej bryły pokrywa w całości płytka klinkierowa. Z kolei druga bryła, w której zlokalizowane jest pomieszczenie wielofunkcyjne na parterze oraz sypialnie na poddaszu użytkowym, jest wsunięta w głąb budynku i gabarytami nawiązuje do części środkowej. Elewacja tej bryły jest tynkowana w kolorze złamanej bieli, co ma swoją kontynuację w elewacji bocznej, od strony zachodniej, w której zlokalizowano wjazd do garażu.
Bryłę budynku od elewacji frontowej zaprojektowano w formie dwóch parterowych, równoległych do siebie brył (garaż od strony zachodniej oraz kuchnia od strony wschodniej) z elewacją tynkowaną w kolorze białym z miejscowymi uzupełnieniami płytami elewacyjnymi w kolorze ciemno-szarym. Dzięki takiej aranżacji, naturalne zaakcentowane jest wejście do budynku w części centralnej elewacji frontowej.
Wnętrza domu są utrzymane w spokojnej i eleganckiej stylistyce. Aranżacja pomieszczeń na parterze pozwala wykreować pół otwarte przestrzenie spotkań domowników. Poprzez umieszczenie w centralnym punkcie rzutu parteru klatki schodowej, wc i funkcjonalnej zabudowy meblowej można było rozmieścić główne pomieszczenia na otwartym planie wokół tego trzonu. Inwestorom zależało, żeby z salonu nie było bezpośredniego widoku na kuchnię oraz aby strefa wejściowa przy drzwiach głównych do budynku była wizualnie odgrodzona od strefy dziennej. Pomieszczenia te przesunięte są względem siebie na tyle aby były przytulne i pół otwarte. Salon otwarty jest na dwie kondygnację. Z antresoli nad salonem rozciąga się piękny widok na otaczającą zieleń lasu i ogród.
architektura i wnętrza. bkm group.
architekci. Marta Komorowska-Koszałka, Bartosz Koszałka
zdjęcia. Nate Cook
www.bkmgroup.pl