Galeria PPA podczaszy pracownia architektury - Instytut Pamięci Narodowej. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Delegatura Bydgoszcz
Data dodania: 2023-02-10 13:17:06
Część opisowa
Bydgoszcz to niezwykle piękne miasto, cieszące się niesamowitą architekturą , którą zawdzięcza wpływom niemieckim z XVIII i XIX w. , po wcieleniu go do Prus Wschodnich . Był to czas intensywnego rozwoju miasta, zwany złotym okresem jego historii. Wybudowany został Kanał Bydgoski , miejska hala targowa, gmach byłej Dyrekcji Kolei Wschodniej i Poczty Głównej . Rozbudowana sieć infrastruktury wywarła ogromny wpływ na życie mieszkańców znad rzeki Brdy . Do stolicy Cesarstwa Niemieckiego – Berlina - można było dojechać w kilka godzin. W obu kierunkach odbywał się ruch wielu grup społecznych: kupców, przedsiębiorców , rzemieślników, uczonych a w tym architektów. Dzięki berlińskiemu inżynierowi Carlowi Schlickeysenowi i Friedrichowi Hoffmannowi, rozpoczęła się przemysłowa produkcja cegły na całą Europę. To ich patenty z 1854 roku: prasa kołowa i piec kręgowy, stały się krokiem milowym w rozwoju budownictwa. W tym okresie Niemcy były centrum produkcji ceramiki budowlanej w Europie.
Wpływ Berlina widoczny jest do dziś w architekturze i układzie urbanistycznym Bydgoszczy.
Charakter tego miasta chcieliśmy podkreślić formą i użytym materiałem tak aby wpisać budynek w idee złotego okresu , dlatego na elewacjach zastosowano cegłę.
Forma budynku jest prosta i czysta w wyrazie architektonicznym. Dzięki połączeniu dwóch materiałów - cegły , nawiązującej do historii miasta oraz zewnętrznej okładziny HPL , będącej materiałem współczesnym - chcieliśmy połączyć te dwa okresy, które będą się wzajemnie przenikać a nie biec obok siebie. Rytmiczny podział elewacji wraz z wyraźnym detalem ślusarki okiennej stanowi dopełnienie sąsiedniej zabudowy , nie przytłaczając historycznej tkanki miejskiej.
Nie szukaliśmy na siłę idei , chcieliśmy aby projektowany obiekt sam w sobie symbolicznie odwoływał się do historii całej tkanki historyczno - urbanistycznej miasta.
" architektura XXL 2022 kujawsko - pomorskie