Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Willa Monolith – siła w prostocie

 

Czas czytania: ~2 min


Jabraarchitects są odpowiedzialni za projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, który powstaje we wrocławskiej dzielnicy Karłowice. Willa Monolith – bo tak nazwano tę realizację – odznacza się minimalistyczną formą, zwartą bryłą i starannym wpisaniem w kontekst.

 

Willa Monolith

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty architektoniczne domów jednorodzinnych są często poddawane krytyce – mówi się o tym, że projektanci zbyt rzadko zwracają uwagę na charakter otoczenia, że ulegają kiepskiemu gustowi klientów, że powielają schematy. Rzeczywiście takich domów jednorodzinnych buduje się sporo, jednocześnie jednak realizowanych jest wiele projektów architektonicznych nie tylko wartych uwagi, ale i poprawiających jakość naszego krajobrazu. Wiele z takich realizacji architektonicznych można zobaczyć na organizowanej co roku wystawie pt. „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej”.

Willa Monolith

Willa Monolith projektu pracowni Jabraarchitects została stworzona na potrzeby wąskiej, długiej działki, w otoczeniu innych domów jednorodzinnych, zarówno historycznych, jak i całkiem nowych. Architekci ustawili budynek na linii zabudowy (bo tę szanują także pozostałe zabudowania), z tego samego powodu nakryli dom płaskim dachem. Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego zakładał powstanie dwukondygnacyjnego domu na planie prostokąta, dopasowanego do kształtu działki. Frontową cześć budynku stanowi garaż i strefa wejściowa – główne wejście wyodrębniono z bryły poprzez podcięcie parteru w jego miejscu.

Willa Monolith

Architektura minimalistyczna

Jak wskazuje nazwa tej realizacji architektonicznej – Willa Monolith – bryła domu ma zwartą, jednolitą formę. Dom sprawia wrażenie, jakby ujęty został z grubą, kamienną ramę, nadającą wyraz budowli. Pomiędzy solidnymi częściami tej „ramy” znalazło się miejsce i na duże przeszklenia od strony strefy dziennej, i na taras czy wyjście na patio, które architekci umieścili od strony zachodniej w centralnej części bryły („Przewidziana w nim zieleń wypełni i ożywi wnętrza domu dając oddech zorganizowanej przestrzeni” - mówią).

Willa Monolith

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego musi uwzględniać potrzeby inwestora. W tym wypadku klient oczekiwał współczesnej, jednoznacznie zdefiniowanej architektury. Jabraarchitects stworzyli więc bryłę oszczędną, ale wyrazistą. „Architektura budynku to oszczędna, minimalistyczna kompozycja prostopadłościanów, których wpisanie w konstrukcje ram definiuje przestrzeń i domyka geometrię bryły w jeden zwarty monolit” - opisują swoją koncepcję projektanci, udowadniając, że nadal „mniej może oznaczać więcej”.

Willa Monolith

Metryczka architektoniczna:

Willa Monolith
Lokalizacja: Wrocław, Karłowice
Inwestor: prywatny

Projektanci: JABRAARCHITECTS

Powierzchnia: 400m2

Realizacja: 2018

www.jabraa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Dom jednorodzinny w lesie
Dom jednorodzinny w lesie

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Klementowicach niedaleko Puław – to dzieło biura biu ...

Polska Architektura XXL 2018 - galeria nominowanych obiektów
Polska Architektura XXL 2018 - galeria nominowanych obiektów

Trwa głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2018. Wśród nominowanych w tym roku obiektów s ...

Webinarium LUG: Na skraju architektury i technologii. Digital engineering na przykładzie Forum Gliwice
Webinarium LUG: Na skraju architektury i technologii. Digital engineering na przykładzie Forum Gliwice

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera