Projekt Willi Monolith - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Willa Monolith – siła w prostocie

 

Czas czytania: ~2 min


Jabraarchitects są odpowiedzialni za projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, który powstaje we wrocławskiej dzielnicy Karłowice. Willa Monolith – bo tak nazwano tę realizację – odznacza się minimalistyczną formą, zwartą bryłą i starannym wpisaniem w kontekst.

 

Willa Monolith

Projekty domów jednorodzinnych

Projekty architektoniczne domów jednorodzinnych są często poddawane krytyce – mówi się o tym, że projektanci zbyt rzadko zwracają uwagę na charakter otoczenia, że ulegają kiepskiemu gustowi klientów, że powielają schematy. Rzeczywiście takich domów jednorodzinnych buduje się sporo, jednocześnie jednak realizowanych jest wiele projektów architektonicznych nie tylko wartych uwagi, ale i poprawiających jakość naszego krajobrazu. Wiele z takich realizacji architektonicznych można zobaczyć na organizowanej co roku wystawie pt. „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej”.

Willa Monolith

Willa Monolith projektu pracowni Jabraarchitects została stworzona na potrzeby wąskiej, długiej działki, w otoczeniu innych domów jednorodzinnych, zarówno historycznych, jak i całkiem nowych. Architekci ustawili budynek na linii zabudowy (bo tę szanują także pozostałe zabudowania), z tego samego powodu nakryli dom płaskim dachem. Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego zakładał powstanie dwukondygnacyjnego domu na planie prostokąta, dopasowanego do kształtu działki. Frontową cześć budynku stanowi garaż i strefa wejściowa – główne wejście wyodrębniono z bryły poprzez podcięcie parteru w jego miejscu.

Willa Monolith

Architektura minimalistyczna

Jak wskazuje nazwa tej realizacji architektonicznej – Willa Monolith – bryła domu ma zwartą, jednolitą formę. Dom sprawia wrażenie, jakby ujęty został z grubą, kamienną ramę, nadającą wyraz budowli. Pomiędzy solidnymi częściami tej „ramy” znalazło się miejsce i na duże przeszklenia od strony strefy dziennej, i na taras czy wyjście na patio, które architekci umieścili od strony zachodniej w centralnej części bryły („Przewidziana w nim zieleń wypełni i ożywi wnętrza domu dając oddech zorganizowanej przestrzeni” - mówią).

Willa Monolith

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego musi uwzględniać potrzeby inwestora. W tym wypadku klient oczekiwał współczesnej, jednoznacznie zdefiniowanej architektury. Jabraarchitects stworzyli więc bryłę oszczędną, ale wyrazistą. „Architektura budynku to oszczędna, minimalistyczna kompozycja prostopadłościanów, których wpisanie w konstrukcje ram definiuje przestrzeń i domyka geometrię bryły w jeden zwarty monolit” - opisują swoją koncepcję projektanci, udowadniając, że nadal „mniej może oznaczać więcej”.

Willa Monolith

Metryczka architektoniczna:

Willa Monolith
Lokalizacja: Wrocław, Karłowice
Inwestor: prywatny

Projektanci: JABRAARCHITECTS

Powierzchnia: 400m2

Realizacja: 2018

www.jabraa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek
Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek

Villa Gutenberg – to nowa nazwa zabytkowego domu, stojącego w centrum miasta Nowa Ruda na Dolnym Ślą ...

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera