Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podziel się architekturą

 

Czas czytania: ~3 min


l63Na0la4fqXPYR9cvF4WJI57l3gAKcgSMvqC8q2r1dBlp2OqSRbRfheE3Pe_podziel-kwadrat-logo.jpg

W opublikowanym w 1970 r. eseju 'Architektura jest publiczna' Gincarlo de Carlo – jeden z największych adwokatów architektury partycypacyjnej – pisał: '(...) partycypacja przekształca projektowanie architektoniczne z autorytarnego aktu, jakim jest do teraz, w proces. Proces ten zaczyna się od poznania potrzeb użytkowników, przechodzi przez etap definiowania założeń formalnych i organizacyjnych i w końcu osiąga fazę użytkowania, w której się jednak nie zamyka, ale, wręcz przeciwnie, otwiera się na nieustanne interakcje..'.

Idea projektowania partycypacyjnego – choć nie jest niczym nowym, a na świecie przeżywa renesans, zdobywając coraz większą popularność – w Polsce wciąż stanowi margines praktyki architektonicznej. Jej erzacem są organizowane po niektórych konkursach publiczne dyskusje, które jednak nijak się mają do zasad partycypacji, bo opinie uczestników i tak nie mają wpływu ani na projekty, ani na decyzję podjętą wcześniej przez jurorów. Oczywiście, kwestia właściwego zorganizowania i ukierunkowania procesu projektowania budynku z udziałem jego przyszłych użytkowników nie jest łatwe. Jednak – jak chciał de Carlo – to jedyna droga umożliwiająca przywrócenie architekturze wiarygodności. 'Wiarygodności', czyli wymiaru realnej odpowiedzi na potrzeby jej faktycznych odbiorców.

Na udział przyszłych użytkowników w procesie projektowania postawił Dom Kultury INSPIRO w Podłężu, ogłaszając konkurs architektoniczny 'Podziel kwadrat', którego przedmiotem jest aranżacja wnętrza ośrodka wspólnie przez profesjonalistów i lokalną społeczność.

Dom Kultury mieści się w starym, nieprzystosowanym do swoich funkcji budynku. Jest jednak miejscem ważnym w życiu lokalnej społeczności – w miejscowości liczącej niecałe dwa i pół tysiąca mieszkańców na zajęcia i inne wydarzenia w placówce przychodzi tygodniowo prawie 400 osób.

8wchYDLyqvyQGDUoT4U4WGXTCHsQAlaGqij7PEua9lnQt8OOdBNHT1HcOOkq_podziel-kwadrat-dk-rzut.jpg

Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że w większości konkursów architekci nie mają żadnego kontaktu z ludźmi, dla których przygotowują projekty budynków i przestrzeni i którzy codziennie obcują z efektami ich pracy. W projekcie 'Podziel kwadrat' spotkanie takie jest elementem najważniejszym. Służyć mu mają prowadzone przez profesjonalistów warsztaty, w których udział wezmą codzienni użytkownicy domu kultury, także dzieci.

Konkurs będzie miał przebieg trzyetapowy. W pierwszym, który trwa od 5 grudnia 2011 do 5 stycznia 2012 roku, zadaniem uczestników – projektantów i studentów projektowania – jest szkicowe rozwiązanie zadania 'Układanka w przestrzeni'. Nadesłane prace oceni profesjonalne jury, a autorzy najbardziej twórczych i niecodziennych rozwiązań zostaną zaproszeni na warsztaty projektowania społecznego w Domu Kultury INSPIRO w Podłężu.

Dwa dni intensywnej pracy będą okazją do spotkania i konsultacji z lokalną społecznością – współuczestnikami warsztatów. Projektanci będą eksplorować obiekt razem z jego codziennymi użytkownikami, by poczuć, poznać i zmierzyć jego wnętrze. Czuwać nad tym będą zaproszeni tutorzy: Edyta Ołdak i Magda Jurek ze Stowarzyszenia 'Z siedzibą w Warszawie', architekt Karol Langie z SARP, Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska i Boris Kudlička z pracowni WWAA, Aleksandra Pięta i Piotr Wiśniewski ze studia NOBO design.

Warsztaty będą przygotowaniem do ostatniego etapu konkursu, którego przedmiotem będzie projekt aranżacji wnętrz domu kultury. Autorzy zwycięskiej pracy otrzymają nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowaną przez Urząd Gminy Niepołomice.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że niewielka skala projektu pozwala na czynne zaangażowanie w myślenie o przyszłości INSPIRO osób, które z tego miejsca naprawdę korzystają. Ich uczestnictwo w pracach nad koncepcją wnętrz obiektu ma być punktem wyjścia dla rozbudzenia poczucia odpowiedzialności za wspólnie tworzoną „przestrzeń dla kultury”.

Więcej na: podzielkwadrat.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie
Heinle, Wisher und Partner Architekci projektują w Krakowie

Dziś każde miasto chce mieć swoje centrum nauki – placówki takie są bowiem niezwykle atrakcyjnymi ob ...

Projekt zielonej biblioteki
Projekt zielonej biblioteki

Projekt zielonej biblioteki sami architekci nazwali „Zielonym statkiem kosmicznym” - co od razu suge ...

Dom jednorodzinny w nowym wydaniu
Dom jednorodzinny w nowym wydaniu

Polskie miasta i wsie pełne są domów jednorodzinnych sprzed 30, 40, 50 lat. Zwykle nie są to wysokie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera