Podziel się architekturą - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podziel się architekturą

 

Czas czytania: ~3 min


l63Na0la4fqXPYR9cvF4WJI57l3gAKcgSMvqC8q2r1dBlp2OqSRbRfheE3Pe_podziel-kwadrat-logo.jpg

W opublikowanym w 1970 r. eseju 'Architektura jest publiczna' Gincarlo de Carlo – jeden z największych adwokatów architektury partycypacyjnej – pisał: '(...) partycypacja przekształca projektowanie architektoniczne z autorytarnego aktu, jakim jest do teraz, w proces. Proces ten zaczyna się od poznania potrzeb użytkowników, przechodzi przez etap definiowania założeń formalnych i organizacyjnych i w końcu osiąga fazę użytkowania, w której się jednak nie zamyka, ale, wręcz przeciwnie, otwiera się na nieustanne interakcje..'.

Idea projektowania partycypacyjnego – choć nie jest niczym nowym, a na świecie przeżywa renesans, zdobywając coraz większą popularność – w Polsce wciąż stanowi margines praktyki architektonicznej. Jej erzacem są organizowane po niektórych konkursach publiczne dyskusje, które jednak nijak się mają do zasad partycypacji, bo opinie uczestników i tak nie mają wpływu ani na projekty, ani na decyzję podjętą wcześniej przez jurorów. Oczywiście, kwestia właściwego zorganizowania i ukierunkowania procesu projektowania budynku z udziałem jego przyszłych użytkowników nie jest łatwe. Jednak – jak chciał de Carlo – to jedyna droga umożliwiająca przywrócenie architekturze wiarygodności. 'Wiarygodności', czyli wymiaru realnej odpowiedzi na potrzeby jej faktycznych odbiorców.

Na udział przyszłych użytkowników w procesie projektowania postawił Dom Kultury INSPIRO w Podłężu, ogłaszając konkurs architektoniczny 'Podziel kwadrat', którego przedmiotem jest aranżacja wnętrza ośrodka wspólnie przez profesjonalistów i lokalną społeczność.

Dom Kultury mieści się w starym, nieprzystosowanym do swoich funkcji budynku. Jest jednak miejscem ważnym w życiu lokalnej społeczności – w miejscowości liczącej niecałe dwa i pół tysiąca mieszkańców na zajęcia i inne wydarzenia w placówce przychodzi tygodniowo prawie 400 osób.

8wchYDLyqvyQGDUoT4U4WGXTCHsQAlaGqij7PEua9lnQt8OOdBNHT1HcOOkq_podziel-kwadrat-dk-rzut.jpg

Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że w większości konkursów architekci nie mają żadnego kontaktu z ludźmi, dla których przygotowują projekty budynków i przestrzeni i którzy codziennie obcują z efektami ich pracy. W projekcie 'Podziel kwadrat' spotkanie takie jest elementem najważniejszym. Służyć mu mają prowadzone przez profesjonalistów warsztaty, w których udział wezmą codzienni użytkownicy domu kultury, także dzieci.

Konkurs będzie miał przebieg trzyetapowy. W pierwszym, który trwa od 5 grudnia 2011 do 5 stycznia 2012 roku, zadaniem uczestników – projektantów i studentów projektowania – jest szkicowe rozwiązanie zadania 'Układanka w przestrzeni'. Nadesłane prace oceni profesjonalne jury, a autorzy najbardziej twórczych i niecodziennych rozwiązań zostaną zaproszeni na warsztaty projektowania społecznego w Domu Kultury INSPIRO w Podłężu.

Dwa dni intensywnej pracy będą okazją do spotkania i konsultacji z lokalną społecznością – współuczestnikami warsztatów. Projektanci będą eksplorować obiekt razem z jego codziennymi użytkownikami, by poczuć, poznać i zmierzyć jego wnętrze. Czuwać nad tym będą zaproszeni tutorzy: Edyta Ołdak i Magda Jurek ze Stowarzyszenia 'Z siedzibą w Warszawie', architekt Karol Langie z SARP, Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska i Boris Kudlička z pracowni WWAA, Aleksandra Pięta i Piotr Wiśniewski ze studia NOBO design.

Warsztaty będą przygotowaniem do ostatniego etapu konkursu, którego przedmiotem będzie projekt aranżacji wnętrz domu kultury. Autorzy zwycięskiej pracy otrzymają nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowaną przez Urząd Gminy Niepołomice.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że niewielka skala projektu pozwala na czynne zaangażowanie w myślenie o przyszłości INSPIRO osób, które z tego miejsca naprawdę korzystają. Ich uczestnictwo w pracach nad koncepcją wnętrz obiektu ma być punktem wyjścia dla rozbudzenia poczucia odpowiedzialności za wspólnie tworzoną „przestrzeń dla kultury”.

Więcej na: podzielkwadrat.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego
Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na wykonanie koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowani ...

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera