Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkurs na projekt modernizacji toalet w Spodku 18.09.17

 

Czas czytania: ~5 min


Do 31 lipca br. architekci mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy toalet publicznych w Spodku. Organizatorem konkursu, na zamówienie zarządcy obiektu – PTWP Event Center, jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice. Laureat głównej nagrody otrzyma 15 000 zł brutto oraz zaproszenie do udziału w negocjacji umowy na sporządzenie szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym dalszych faz dokumentacji projektowej.

 

Do 31 lipca br. architekci mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy toalet publicznych w Spodku. Organizatorem konkursu, na zamówienie zarządcy obiektu – PTWP Event Center, jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice. Laureat głównej nagrody otrzyma 15 000 zł brutto oraz zaproszenie do udziału w negocjacji umowy na sporządzenie szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym dalszych faz dokumentacji projektowej.

 

Dyskusję o modernizacji Spodka, ikony polskiej architektury, rozpoczęliśmy podczas tegorocznej edycji 4 Design Days w Katowicach. Remonty i inwestycje nie leżą w gestii zarządcy, lecz właściciela obiektu. Mimo to, dostrzegając potrzebę zmian,postanowiliśmy zacząć działać w tym kierunku, licząc na zaangażowanie wszystkich, którym leży na sercu dobro Spodka.Przez ostatnie miesiące udało nam się pozyskać do współpracy partnerów naszego przedsięwzięcia, m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, które zostało formalnym organizatorem konkursu na projekt przebudowy toalet w Spodku. Naszą troską jest, żeby obiekt, którym zarządzamy od ponad roku, unowocześnić i uatrakcyjnić, zwłaszcza w obszarach, które wymagają tego najbardziej. Liczni organizatorzy wydarzeń w Spodku zwracali uwagę na konieczność pilnego podniesienia standardu wykończenia między innymi toalet – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektu.

 

Konkurs na opracowanie najlepszej pod względem estetycznym, funkcjonalnym i użytkowym koncepcji architektonicznej przebudowy toalet publicznych w Spodku ma formułę otwartą. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 31 lipca br. Wykonawcy spełniający kryteria określone w regulaminie, zostaną zaproszeni do złożenia prac konkursowych. Na ich przygotowanie będą mieli czas do 18 września br.

 

Projektanci mają zaproponować rozwiązania dla trzech typów istniejących w Spodku węzłów sanitarnych: toalet w holu głównym, w strefie VIP oraz w tzw. sali bingo, w której organizowane są bankiety. Koncepcje muszą uwzględniać zapewnienie m.in.miejsc przeznaczonych do przewijania i opieki nad niemowlętami, wydzielonych stanowisk do korzystania z toalet i umywalek przez dzieci oraztoalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, wraz z odpowiednią dostępnością.

 

Armaturę i biały montaż dostarczy Roca Polska – jeden z partnerów projektu metamorfozy Spodka. Do aranżacji udostępnione zostaną produktymarki ROCA, m.in. misy WC, misy WC dla osób niepełnosprawnych, stelaże podtynkowe Duplo z przyciskami i umywalki z kolekcji Gap, Nexo, Debba lub Victoria, a także pisuary z kolekcji Chic i baterie umywalkowe z kolekcji Sprint-N. Łazienki w strefie VIP mają być wyposażone w sanitariaty należącej do Roca Polska marki LAUFEN.

– Roca Polska, jako producent wysokojakościowej ceramiki i armatury, od lat angażuje się w podnoszenie standardu i funkcjonalności łazienek w obiektach użyteczności publicznej. W Polsce w nasze produkty wyposażyliśmy już m.in. Centrum Kongresowe ICE Kraków, halę Tauron Arena Kraków, Stadion Miejski w Gliwicach, Stadion Miejski i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a także liczne hotele, biurowce i inne nieruchomości komercyjne. Katowicki Spodek, będący ikoną architektury, jest dla nas jedną z flagowych realizacji tego typu – mówi Joanna Dec-Galuk, dyrektor marketingu w Roca Polska.

Toalety w lustra wyposaży drugi z partnerów – firma MCJ. Przedstawione koncepcje muszą uwzględniać wskazane w regulaminie produkty obu firm.

Zarządca obiektu jest otwarty na współpracę z innymi podmiotami, które chciałyby znaleźć się w gronie partnerów metamorfozy Spodka.

 

Jury konkursu tworzą przedstawiciele zamawiającego – Wojciech Kuśpik, prezes PTWP SA oraz Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center SA, a także architekci i członkowie SARP: Agnieszka Kaczmarska, prezes SARP Katowice, Jacek Krych z pracowni JRK72, Przemo Łukasik z pracowni MedusaGroup i Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. architektury i urbanistyki, architekt miejski.

 

– Udział w konkursie na nowe toalety w Spodku to duże wyzwanie projektowe. Trzeba zmierzyć się z budynkiem-legendą, który jest drugim najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Polsce, po Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jako organizatorzy, oczekujemy prac równie nowatorskich i ponadczasowych, jak Spodek. Dodatkowym wyzwaniem dla uczestników konkursu jest fakt, że ich realizację będą oglądały i "testowały" tysiące osób, odwiedzających obiekt, w różnym wieku i o różnych upodobaniach estetycznych – mówi Agnieszka Kaczmarska, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Katowice. – W obecnych czasach standard toalet jest wizytówką budynku. Ważne są również kwestie energooszczędności czy dostępu dla osób niepełnosprawnych, o których kiedyś nie myślano. Zachęcamy, zwłaszcza młodych architektów, do udziału w konkursie – może dać on możliwość szerszego zaistnienia na rynku. Dodatkową nagrodą, poza nagrodami pieniężnymi, będą publikacje w mediach i na portalach branżowych PTWP – dodaje.

 

Laureat głównej nagrody otrzyma 15 000 zł brutto oraz zaproszenie do udziału w negocjacji umowy na sporządzenie szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym dalszych faz dokumentacji projektowej.Dla autora drugiej najlepszej pracy konkursowej przewidziano 10 000 zł brutto, trzeciej – 5 000 zł brutto. Szczegółowe informacje dotyczące nagród zawarte są w regulaminie konkursu.

 

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać osobiście lub za pośrednictwem poczty albo firmy kurierskiej w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Oddział Katowice, mieszczącej się przy ul. Dyrekcyjnej 9 (I piętro) w Katowicach.

Regulamin konkursu zamieszczono na stronach: www.sarp.katowice.pl/Konkurs__772.html oraz www.spodekkatowice.pl.

 

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konkursy Architektoniczne

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera