Biurowiec Kanlux w Radzionkowie zaprojektował zespół pod wodzą Przemo Łukasika i Łukasza Zagały. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biurowiec Kanlux w Radzionkowie

 

Czas czytania: ~2 min


Biurowiec Kanlux w Radzionkowie powstał w wyniku przekształcenia budynku stołówki, znajdującej się na terenie dawnej jednostki wojskowej. Dzięki pomysłowi na adaptację do nowych funkcji oraz zastosowanie kilku nietypowych rozwiązań budynek mógł się stać nową siedzibą firmy Kanlux, zawierającą zarówno biuro, jak i przestrzeń magazynową.

 

Biurowiec Kanlux w Radzionkowie powstał w wyniku przekształcenia budynku stołówki, znajdującej się na terenie dawnej jednostki wojskowej. Dzięki pomysłowi na adaptację do nowych funkcji oraz zastosowaniu kilku nietypowych rozwiązań budynek mógł się stać nową siedzibą firmy Kanlux, zawierającą zarówno biuro, jak i przestrzeń kreatywnej współpracy.

kanlux

Biurowiec Kanlux w Radzionkowie zaprojektował zespół pod wodzą Przemo Łukasika i Łukasza Zagały, czyli śląska pracownia Medusa Group. Architekci mają już na koncie wiele oryginalnych projektów obiektów biurowych – np. obsypany nagrodami betonowy biurowiec w Gliwicach, czarny gmach we Wrocławiu, czy biurowce w paski w Katowicach.

 

kanlux

Biurowiec Kanlux w Radzionkowie powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy dwukondygnacyjnego pawilonu stołówki (który swoją pierwotną rolę pełnił do 2010 roku). Dzięki interwencji w miejscu kuchni i sali jadalnej powstała przestrzeń biurowa, sala ekspozycyjna (showroom) z tarasem, a w podziemiu budynku przestrzeń wspólpracy kreatywnej.

kanlux

Aby biurowiec Kanlux zyskał spójny wygląd architekci z Medusa Group zaprojektowali nową elewację, która zmieniła wygląd ścian, osłaniając ich dotychczasowy podział na cztery różnej wielkości segmenty. Nowe elewacje wykonano z koryt kablowych (stalowych tuneli, służących najczęściej do powieszania zwojów kabli), rozpiętych na stalowej konstrukcji. Ażurowa elewacja osłoniła rozczłonkowaną bryłę dawnej stołówki. W ten sposób z jednej strony nadano biurowcowi nowego, spójnego wyrazu, z drugiej – zachowano pierwotny układ brył, czterech pawilonów, zgrupowanych wokół wewnętrznego atrium. Zachowanie atrium – to gest względem pracowników firmy: dzięki niemu wnętrza budynku są jasne, otwarte, przyjazne.

Kanlux - adaptacja byłej stołówki wojskowej na obiekt biurowy

Lokalizacja: Radzionków, ul. Sikorskiego

Inwestor: KPE Nieruchomości

Wykonawca: Milimex Sp. z o.o.
Projektanci: Medusa Group, architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała; współpraca autorska: Dorota Pala, Anna Struska, Michał Bienek, Bartłomiej Karaś, Michalina Adamczyk, Anna Szuba, Grzegorz Dalmata, Justyna Siwińska-Pszoniak, Paulina Adamczyk, Konrad Basan, Michał Sokołowski

Powierzchnia użytkowa: 900m2

Projekt: 2015

Realizacja: 2016

Fotografie: Tomasz Zakrzewski; źródło: www.medusagroup.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Parking w Katowicach – wyniki konkursu architektonicznego
Parking w Katowicach – wyniki konkursu architektonicznego

17 września 2020 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt urbanistyczno-archite ...

Dom Zerokosztowy - prezentacja online
Dom Zerokosztowy - prezentacja online

Nowe realizacje to już stały cykl prezentacji online organizowany przez Grupę Sztuka Architektury. T ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera