Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Edukacji Artystycznej powstanie w Rybniku

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku wybrano w drodze konkursu architektonicznego. Zadaniem jego uczestników było zaprojektowanie obiektu kubaturowego wraz z zagospodarowaniem jego bezpośredniego otoczenia. Jak tłumaczyła Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu, chodziło o to, aby „powstała przestrzeń dla prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej”.

 

Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku wybrano w drodze konkursu architektonicznego. Zadaniem jego uczestników było zaprojektowanie obiektu kubaturowego wraz z zagospodarowaniem jego bezpośredniego otoczenia. Jak tłumaczyła  Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu, chodziło o to, aby „powstała przestrzeń dla prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej”.

I nagroda

I nagroda

I nagroda

I nagroda

Gdy powstanie, Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku ma szansę dołączyć do grona prężnie działających placówek, dzięki którym promowane są różne dziedziny sztuki. Takie niedawno oddane do użytku miejsca działają już w Warszawie, Sopocie, Podjuchach czy w Warce.

I nagroda

I nagroda

I nagroda

I nagroda

Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku jest elementem większego przedsięwzięcia. Władze miasta pracują nad tym, aby zaniedbany, zajęty przez parkingi, martwy teren w centrum miasta, pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską, Pocztową i rzeką Nacyną, zmienić w wielofunkcyjną i atrakcyjną przestrzeń, przyciągającą mieszkańców. Centrum Edukacji Artystycznej jest jednym z planowanych na tym terenie obiektów.

II nagroda

II nagroda

II nagroda

II nagroda

Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku zaprojektuje mgr inż. arch. Paweł Skóra z Bydgoszczy – to jego pomysł zdobył uznanie jury i pierwszą nagrodę w konkursie. Nadesłane na konkurs prace oceniał sąd konkursowy w składzie: - mgr inż. arch. Mariusz Tenczyński (SARP) – Przewodniczący Sądu Konkursowego, mgr inż. arch Wojciech Student (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rybnika ds. Inwestycji i Gosp. Przestrzennej), arch. art. plast. Jasna Strzałkowska-Ryszka, prof. zw. dr hab. Jerzy Fober (UŚ w Katowicach - Wydz. Artystyczny w Cieszynie), mgr inż. arch. Katarzyna Weiss (SARP), mgr inż. arch. Wojciech Podleski (SARP), mgr inż. arch. Mirosław Polak (SARP) i art. plast. Dominika Stach.

II nagroda

II nagroda

II nagroda

II nagroda

Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku według Pawła Skóry porządkuje chaotyczną przestrzeń, nie dominując jej. Postawiony pośrodku działki budynek ma stonowane elewacje, aby i one mogły służyć do prezentacji dzieł sztuki. Z czterech stron budynku architekt przewidział cztery strefy „kreatywnej aktywności artystycznej”, które jednocześnie zapraszają każdego do środka. „Zwarta bryła pawilonu urzeka swoją prostotą, a sposób w jaki zaprojektowano elewacje wzbudza zainteresowanie wnętrzem obiektu. Przestrzeń ekspozycyjna znajdująca się na piętrze sprzyja kontemplacji sztuki, wnętrza podkreślają eksponaty nie rywalizując z nimi. Rozsądnie zaplanowany czytelny układ, dobór materiałów i prosta konstrukcja przy skromnym budżecie jakim dysponuje Inwestor są tu właściwe” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

W konkursie na projekt Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku drugą nagrodę otrzymała pracownia ENONE Architektura i Design Rafał Sokołowski. Dwie trzecie nagrody powędrowały w ręce biura Pracownia Architektoniczna Kaczor Michalak s.c. oraz zespołu pracowni ZOBA ARCHITEKCI.  Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia honorowe. Otrzymał je zespół w składzie Daniel Strasenburg, Olga Siwik, Michał Sołowiej, Piotr Jankowski oraz pracownia INARKO sp z o.o Biuro Architektoniczne A.Duda&H.Zubel.

Źródło informacji: www.sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych, Hot

Prezent od architekta
Prezent od architekta

Architekci nie projektują tylko budynków. Czy to dla odmiany i rozrywki, czy namówieni przez różne f ...

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera