Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Edukacji Artystycznej powstanie w Rybniku

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku wybrano w drodze konkursu architektonicznego. Zadaniem jego uczestników było zaprojektowanie obiektu kubaturowego wraz z zagospodarowaniem jego bezpośredniego otoczenia. Jak tłumaczyła Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu, chodziło o to, aby „powstała przestrzeń dla prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej”.

 

Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku wybrano w drodze konkursu architektonicznego. Zadaniem jego uczestników było zaprojektowanie obiektu kubaturowego wraz z zagospodarowaniem jego bezpośredniego otoczenia. Jak tłumaczyła  Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu, chodziło o to, aby „powstała przestrzeń dla prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej”.

I nagroda

I nagroda

I nagroda

I nagroda

Gdy powstanie, Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku ma szansę dołączyć do grona prężnie działających placówek, dzięki którym promowane są różne dziedziny sztuki. Takie niedawno oddane do użytku miejsca działają już w Warszawie, Sopocie, Podjuchach czy w Warce.

I nagroda

I nagroda

I nagroda

I nagroda

Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku jest elementem większego przedsięwzięcia. Władze miasta pracują nad tym, aby zaniedbany, zajęty przez parkingi, martwy teren w centrum miasta, pomiędzy ulicami Hallera, Raciborską, Pocztową i rzeką Nacyną, zmienić w wielofunkcyjną i atrakcyjną przestrzeń, przyciągającą mieszkańców. Centrum Edukacji Artystycznej jest jednym z planowanych na tym terenie obiektów.

II nagroda

II nagroda

II nagroda

II nagroda

Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku zaprojektuje mgr inż. arch. Paweł Skóra z Bydgoszczy – to jego pomysł zdobył uznanie jury i pierwszą nagrodę w konkursie. Nadesłane na konkurs prace oceniał sąd konkursowy w składzie: - mgr inż. arch. Mariusz Tenczyński (SARP) – Przewodniczący Sądu Konkursowego, mgr inż. arch Wojciech Student (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rybnika ds. Inwestycji i Gosp. Przestrzennej), arch. art. plast. Jasna Strzałkowska-Ryszka, prof. zw. dr hab. Jerzy Fober (UŚ w Katowicach - Wydz. Artystyczny w Cieszynie), mgr inż. arch. Katarzyna Weiss (SARP), mgr inż. arch. Wojciech Podleski (SARP), mgr inż. arch. Mirosław Polak (SARP) i art. plast. Dominika Stach.

II nagroda

II nagroda

II nagroda

II nagroda

Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku według Pawła Skóry porządkuje chaotyczną przestrzeń, nie dominując jej. Postawiony pośrodku działki budynek ma stonowane elewacje, aby i one mogły służyć do prezentacji dzieł sztuki. Z czterech stron budynku architekt przewidział cztery strefy „kreatywnej aktywności artystycznej”, które jednocześnie zapraszają każdego do środka. „Zwarta bryła pawilonu urzeka swoją prostotą, a sposób w jaki zaprojektowano elewacje wzbudza zainteresowanie wnętrzem obiektu. Przestrzeń ekspozycyjna znajdująca się na piętrze sprzyja kontemplacji sztuki, wnętrza podkreślają eksponaty nie rywalizując z nimi. Rozsądnie zaplanowany czytelny układ, dobór materiałów i prosta konstrukcja przy skromnym budżecie jakim dysponuje Inwestor są tu właściwe” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

W konkursie na projekt Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku drugą nagrodę otrzymała pracownia ENONE Architektura i Design Rafał Sokołowski. Dwie trzecie nagrody powędrowały w ręce biura Pracownia Architektoniczna Kaczor Michalak s.c. oraz zespołu pracowni ZOBA ARCHITEKCI.  Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia honorowe. Otrzymał je zespół w składzie Daniel Strasenburg, Olga Siwik, Michał Sołowiej, Piotr Jankowski oraz pracownia INARKO sp z o.o Biuro Architektoniczne A.Duda&H.Zubel.

Źródło informacji: www.sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych, Hot

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera