Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Never Never Land House

 

Czas czytania: ~2 min


Never Never Land House, dom, zbudowany w San José w Hiszpanii według projektu pracowni Andres Jaque Arquitectos wydaje się budowlą z dziecięcej fantazji. Kilka przeszklonych pawilonów unosi się na słupach nad ziemią i sprawia wrażenie stworzonych do zabawy.

 

Never Never Land House, dom, zbudowany w  San José w Hiszpanii według projektu pracowni Andres Jaque Arquitectos wydaje się budowlą z dziecięcej fantazji. Kilka przeszklonych pawilonów unosi się na słupach nad ziemią i sprawia wrażenie stworzonych do zabawy.

Never Never Land House

W nazwie Never Never Land House nietrudno doszukać się inspiracji krainą Nibylandia (Neverland), na która udały się dzieci – bohaterowie książki „Piotruś Pan” J.M. Barriego. Literacka kraina fantazji była dla dzieci wspaniałą odskocznią od codzienności, od rzeczywistości. Czy dom, zaprojektowany przez pracownię  Andres Jaque Arquitectos też ma taki cel?

Never Never Land House

Never Never Land House ma w sumie aż 1300 m2 powierzchni, składa się głównej bryły domu oraz z dwóch połączonych z nim mostami mniejszych pawilonów mieszkalnych, przeznaczonych na wynajem. Bo dom, poza zapewnieniem mieszkańcom dachu nad głową miał być finansowym zabezpieczeniem na przyszłość – stąd pomysł, aby część budynku była wynajmowana.

Never Never Land House

Cały kompleks Never Never Land House powstał na porośniętej drzewami działce i to drzewa wpłynęły na kształt i wzajemny układ brył. Ale na tym nie koniec: autorzy projektu drzewa włączyli do stryktury domu: mieszkalne pawilony zbudowali wokół pni drzew, tak, aby rośliny stanowiły część wnętrza. Otwarcie na otoczenie było zresztą jednym z kluczowych elementów projektu – stąd nie tylko wkomponowanie drzew do wnętrza domu, ale i ogromne przeszklenia.

Never Never Land House

Rozczłonkowany na kilka części Never Never Land House stanął na zboczy wzgórza, pomiędzy drzewami. Pomysł, aby unieść każdy z mieszkalnych pawilonów na betonowych słupach nad ziemię miał nie tylko praktyczne i ekologiczne zastosowanie (nie blokuje spływania wody, nie przeszkadza roślinom) – architekci chcieli, żeby dom wyróżniał się spośród innych, aby zwracał uwagę. Jako że powstał w modnej części wyspy Ibiza architekci uznali, że fantazyjny kształt domu znajdzie tam zastosowanie.

 

Foto: http://andresjaque.net

 

Zobacz także: Evo Cira Centre South – luksusowy akademik


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Zagraniczne

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera