Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zapisał się 2017 rok w architekturze?

 

Czas czytania: ~2 min


Na przestrzeni 2017 roku możemy zaobserwować kilka trendów, które dominowały w architekturze. Są to m.in. nowe technologie, większa świadomość w temacie ekologii, porzucenie samochodów na rzecz komunikacji miejskiej.

 

Nowa Papiernia

Nowa Papiernia

Oto 5 najważniejszych trendów wg. pracowni architektonicznej AP Szczepaniak, jakie dominowały w 2017 roku.

 

1. Coraz większe zagęszczenie w miastach.

Obecnie inwestorzy chętniej szukają i kupują działki w centrum, bo tego oczekują nabywcy. Wykorzystuje się w ten sposób starą, historyczną zabudowę, a także ją uzupełnia. Dużą popularnością cieszy się rewitalizacja dawnych obiektów poprzemysłowych, co bezpośrednio wpływa na zagęszczenie zabudowy w centralnych częściach miast. Jest to pozytywny trend, pozwalający miastu zaoszczędzić pieniądze na budowie nowych arterii komunikacyjnych i przeznaczyć je na poprawę jakości już istniejących oraz na transport publiczny.

 

2. Komunikacja miejska wraca do łask.

Stale rozwijająca się infrastruktura mobilizuje nas do podróży autobusem, tramwajem a w sezonach wiosennym, letnim i jesiennym – rowerem.

 

3. Ekologia ponad wszystko.

Tendencja ta jest obecna wśród najważniejszych kierunków, wyznaczników w projektowaniu nie tylko osiedli mieszkaniowych, lecz także obiektów komercyjnych. Coraz większa świadomość społeczna na temat zieleni wpływa zarówno na estetykę otoczenia czy czystsze powietrze, jak i niesie ze sobą mierzalne korzyści finansowe dla aglomeracji miejskich. Łącząc ją z terenami rekreacyjnymi, otrzymujemy zdrowsze i bardziej szczęśliwe społeczeństwo.

Stawowa City

Stawowa City

4. Nowoczesność łączona z tradycją.

Zielone dachy, zielone ściany, drewno nie tylko na elewacji, ale również w przygotowaniu całych konstrukcji budynku, to już standard. Obecnie dużo uwagi przywiązuje się do wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, zarówno w celach ekonomicznych, jak i usprawniających funkcjonalność obiektów. Nowością jest ruch w architekturze, tzw. architektura kinetyczna. Tworzone są ruchome elewacje obiektów, które są nie tylko efektownym rozwiązaniem estetycznym, ale odgrywają także ważną rolę – przekładają się na wygodę użytkowania lokalu. W jaki sposób? Kinetyczne moduły elewacyjne, gdy zajdzie taka potrzeba, np. pełnią funkcję osłony przed słońcem.

 

5. Przestrzenie pełne zieleni.

Wprowadzamy do pomieszczeń jak najwięcej roślinności i przestrzeni do rekreacji w myśl zasady – wnętrza są dla ludzi i ich dobrego samopoczucia. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z zielenią wpływa kojąco na nasz nastrój. Co więcej, mieszkania oraz przestrzenie biurowe – komercyjne projektowane są w sposób, który ma nam ułatwić wykonywanie codziennych czynności oraz pozwolić zaoszczędzić tak ważny dla wszystkich czas.

 

Źródło: Biuro projektowe AP Szczepaniak


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura

Finaliści Nagrody Architektonicznej Polityki 2019
Finaliści Nagrody Architektonicznej Polityki 2019

Nagroda Architektoniczna Polityki zostanie w tym roku wręczona już po raz dziewiąty. Co roku szeroki ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera