Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zapisał się 2017 rok w architekturze?

 

Czas czytania: ~2 min


Na przestrzeni 2017 roku możemy zaobserwować kilka trendów, które dominowały w architekturze. Są to m.in. nowe technologie, większa świadomość w temacie ekologii, porzucenie samochodów na rzecz komunikacji miejskiej.

 

Nowa Papiernia

Nowa Papiernia

Oto 5 najważniejszych trendów wg. pracowni architektonicznej AP Szczepaniak, jakie dominowały w 2017 roku.

 

1. Coraz większe zagęszczenie w miastach.

Obecnie inwestorzy chętniej szukają i kupują działki w centrum, bo tego oczekują nabywcy. Wykorzystuje się w ten sposób starą, historyczną zabudowę, a także ją uzupełnia. Dużą popularnością cieszy się rewitalizacja dawnych obiektów poprzemysłowych, co bezpośrednio wpływa na zagęszczenie zabudowy w centralnych częściach miast. Jest to pozytywny trend, pozwalający miastu zaoszczędzić pieniądze na budowie nowych arterii komunikacyjnych i przeznaczyć je na poprawę jakości już istniejących oraz na transport publiczny.

 

2. Komunikacja miejska wraca do łask.

Stale rozwijająca się infrastruktura mobilizuje nas do podróży autobusem, tramwajem a w sezonach wiosennym, letnim i jesiennym – rowerem.

 

3. Ekologia ponad wszystko.

Tendencja ta jest obecna wśród najważniejszych kierunków, wyznaczników w projektowaniu nie tylko osiedli mieszkaniowych, lecz także obiektów komercyjnych. Coraz większa świadomość społeczna na temat zieleni wpływa zarówno na estetykę otoczenia czy czystsze powietrze, jak i niesie ze sobą mierzalne korzyści finansowe dla aglomeracji miejskich. Łącząc ją z terenami rekreacyjnymi, otrzymujemy zdrowsze i bardziej szczęśliwe społeczeństwo.

Stawowa City

Stawowa City

4. Nowoczesność łączona z tradycją.

Zielone dachy, zielone ściany, drewno nie tylko na elewacji, ale również w przygotowaniu całych konstrukcji budynku, to już standard. Obecnie dużo uwagi przywiązuje się do wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, zarówno w celach ekonomicznych, jak i usprawniających funkcjonalność obiektów. Nowością jest ruch w architekturze, tzw. architektura kinetyczna. Tworzone są ruchome elewacje obiektów, które są nie tylko efektownym rozwiązaniem estetycznym, ale odgrywają także ważną rolę – przekładają się na wygodę użytkowania lokalu. W jaki sposób? Kinetyczne moduły elewacyjne, gdy zajdzie taka potrzeba, np. pełnią funkcję osłony przed słońcem.

 

5. Przestrzenie pełne zieleni.

Wprowadzamy do pomieszczeń jak najwięcej roślinności i przestrzeni do rekreacji w myśl zasady – wnętrza są dla ludzi i ich dobrego samopoczucia. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z zielenią wpływa kojąco na nasz nastrój. Co więcej, mieszkania oraz przestrzenie biurowe – komercyjne projektowane są w sposób, który ma nam ułatwić wykonywanie codziennych czynności oraz pozwolić zaoszczędzić tak ważny dla wszystkich czas.

 

Źródło: Biuro projektowe AP Szczepaniak


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera