Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarła Anna Tarnawska

 

Czas czytania: ~3 min


Anna Tarnawska urodziła się w 1923 roku w Wilnie, jednak swoje dorosłe życie związała z Wrocławiem. Tu rozpoczęła studia na wydziale architektury, tu poznała swojego przyszłego męża, z którym stworzyła duet projektowy, działający wspólnie przez ponad pół wieku.

 

Bloki przy placu Nowy Targ

Bloki przy placu Nowy Targ

Bloki przy placu Nowy Targ

Bloki przy placu Nowy Targ

Anna Tarnawska wraz z mężem Jerzym wywarła wpływ na wygląd współczesnego Wrocławia. Tarnawscy najpierw pracowali przy odbudowywaniu miasta i projektowali nowe domy w miejscach zniszczonych przez wojnę, później projektowali obiekty, z których kilka – to dziś lokalne ikony, ważne budowle, które stanowią ważny punkt w dziejach miejscowej architektury. Czy twórczość Anny i Jerzego Tarnawskich inspiruje, można się przekonać, np. przeglądając wrocławskie gmachy, wyróżnione w dorocznym konkursie  „Piękny Wrocław”.

Centrum Obliczeniowe ZETO

Centrum Obliczeniowe ZETO

Centrum Obliczeniowe ZETO

Centrum Obliczeniowe ZETO

Anna Tarnawska i jej mąż Jerzy w latach 1948 – 1949 pracowali w Biurze Planu Wrocławia, w 1952 roku związali się z wrocławskim „Miastoprojektem”. Lata 1982 – 1985 spędzili na kontrakcie w Algierii (wielu polskich architektów w tamtym czasie budowało gmachy na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej). Po 1989 Tarnawscy kontynuowali praktykę zawodową we własnej pracowni (warto dodać, że na tle ówczesnego systemu, który zmuszał architektów do pracowania w dużych, państwowych biurach, stworzenie rozpoznawalnego duetu było czymś wyjątkowym – na podobnych zasadach funkcjonowało inne wrocławskie małżeństwo architektów, Krystyna i Marian Barscy, autorski duet stworzyli też m.in. Henryk Buszko i Aleksander Franta).

Dawny Plac MBodziezowy

Dawny Plac MBodziezowy

Dawny Plac MBodziezowy

Dawny Plac MBodziezowy

Anna i Jerzy Tarnawscy tuż po wojnie pracowali nad wizjami dla odbudowywanych kamienic, jednak już w pierwszej połowie lat 50. zaczęli tworzyć nowe obiekty, z których wiele wpisało się na stałe do historii dolnośląskiej architektury. W latach 1954 – 57 Tarnawscy zaprojektowali zespół zabudowy ówczesnego Placu Młodzieżowego (dziś to fragment ulicy Świdnickiej w pobliżu Rynku). Mieszkaniowo-usługowy ciąg budynków był próbą wpisania w zabytkowy kontekst nowych domów, a jednocześnie sposobem „oszukania” obowiązującej jeszcze wtedy doktryny socrealizmu. W 1957 roku zespół pod kierunkiem Tarnawskich opracował projekty domów przy Nowym Targu. Tu zdecydowano się całkowicie zerwać z próbą odtwarzania historycznej zabudowy i w ten położony wśród zabytków obszar wstawiono na wskroś współczesne, modernistyczne bloki. Ich kameralne rozmiary i ciekawie, niebanalnie opracowane elewacje wyróżniają te obiekty na tle wznoszonych w tamtym czasie bloków.

Dolmed

Dolmed

Dolmed

Dolmed

Anna Tarnawska z mężem zaprojektowali także budynek, który szybko stał się wzorem dla wielu innych, podobnych realizacji w Polsce. To zbudowany w 1965 roku Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej ZETO, nowoczesne centrum obliczeniowe, przeznaczone do obsługi maszyn cyfrowych produkowanych przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne „Elwro”. Budynek jest odważnym gestem: pomiędzy gęstą, staromiejską zabudowę Tarnawscy wstawili obłożoną płytkami ceramicznymi „kostkę”, kameralny biurowiec o lekkiej, przeszklonej bryle i z charakterystycznym, rzeźbiarsko ukształtowanym daszkiem nad wejściem. Najbardziej oryginalnym gmachem w dorobku Anny i Jerzego Tarnawskich jest zbudowane w latach 1974–1977  Dolnośląskie Centrum Diagnostyki Medycznej Dolmed. Gmach otrzymał nietypowy kształt odwróconej piramidy, z mocno podciętym parterem i towarzyszącą mu „wieżą”, kryjącą szyb windy. Budynek otrzymał także staranne wykończenie, nad którym pracowało wielu plastyków.

 

W 2012 roku Anna i Jerzy Tarnawscy zostali laureatami Honorowej Nagrody SARP Oddziału Wrocław, co ukoronowało ich wieloletnią pracę na rzecz tego miasta i jego architektury.  Cztery lata później w wydawanej przez SARP O/Wrocław serii „Wrocławscy mistrzowie architektury” ukazała się niewielka monografia, poświęcona dorobkowi projektantów. 


Anna Tarnawska zmarła 27 listopada 2017 roku.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera