Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trendy architektoniczne w 2018 roku wg AP Szczepaniak

 

Czas czytania: ~3 min


Na to jak żyjemy i jak zmienia się nasze otoczenie z pewnością ma wpływ rozwój nowych technologii i zmiany, jakie zachodzą w dzisiejszym społeczeństwie. Agnieszka Szczepaniak – architekt z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak przygotowała subiektywny ranking trendów w 2018 roku.

 

fgyVm9YhP5KuZyJa29bMIZPZHE9qE9qYs6HfsZnpkuYIfZxHKxlNeqqZ9oQW_agnieszka-szczepaniakjpg.jpg

Inteligentny dom

Zaawansowane materiały, „naszpikowane” elektroniką systemy umożliwiające nam zarządzanie mieszkaniem, przestrzenią publiczną lub całą nieruchomością to wszystko składa się na nowe technologie stosowane w architekturze. Cieszące się coraz większą popularnością systemy smart home to poręczne interfejsy, za których pomocą lepiej i bardziej intuicyjnie możemy sterować zużyciem energii czy innymi mediami. Przykładowo, głosem zmienimy kanał telewizyjny, włączymy rozmaite urządzenia, odnajdziemy – uprzednio oznaczone – przedmioty. To nie wszystko. Choć u nas rozwiązania te jeszcze nie są powszechne, znacznie częściej mówimy o ruchomych elementach budynków (elewacjach), które wpływają korzystnie na zwiększenie ich funkcjonalności, a docelowo na wygodę użytkowników.

 

Technologia 3D

Dzięki tej technologi możemy w prosty i tani sposób drukować makiety budynków, lecz także całe obiekty i to w rzeczywistym rozmiarze. Jakiś czas temu było głośno o domku jednorodzinnym w Rosji, który został wydrukowany w zaledwie 24 godziny. Dziś mówi się o wydruku wysokościowca. Ponadto technologia ta daje nam, architektom, coraz większe możliwości. Dotychczas byliśmy ograniczani dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Kiedy będziemy mogli szybko i tanio wydrukować specyficzne kształty elementów konstrukcyjnych i elewacyjnych – spełniające jednocześnie normy dotyczące nośności, energochłonności, a przy tym jakości wykonania – pozwoli nam to na projektowanie, gdzie jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia.

 

Wielofunkcyjność mebli i przestrzeni

Z upływem czasu zmienia się wszystko. To jak żyjemy, nasze potrzeby, w inny sposób korzystamy z przedmiotów i przestrzeni, która nas otacza. Wychodzimy z założenia, że mieszkanie jest dla nas, a nie odwrotnie. Dlatego wewnątrz pomieszczeń dominuje design oparty na funkcjonalności. Musimy mieć gdzie jeść, spać, realizować hobby, a coraz częściej także pracować. Przestajemy gromadzić, przechowywać i przenosimy te funkcje na zewnątrz. Nasze mieszkania są kompaktowe, ale dobrze zaprojektowane. Umożliwia nam to zarówno modułowość obiektów, jak i dostępne meble – zmieniające swoje funkcje w zależności od aktualnych potrzeb domowników.

 

Mniej  znaczy lepiej

Można to zauważyć zarówno w sposobie urządzania wnętrza, jak i lokalach, które kupujemy lub wynajmujemy. Liczy się dobra lokalizacja i funkcjonalność, sam metraż nie jest już istotny. Wybieramy przeważnie mniejsze lokale, ale za to w centrum, aby móc w pełni korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej miasta. Co to oznacza? Wzrasta zapotrzebowanie na małe powierzchnie, takie jak np. mikroapartamenty Starter, zaprojektowane przez naszą pracownię we Wrocławiu.

 

Mobilność jednostki

Dzisiejsze społeczeństwo nie przywiązuje się do miejsca, w którym mieszka. Często przeprowadzamy się w poszukiwaniu pracy, a dom pełni w większości przypadków wyłącznie funkcję sypialnianą. Świat zmierza w kierunku całkowitej komputeryzacji. Sztuczna inteligencja wchodzi ogromnymi krokami w nasze życie. Kiedy już wszystko będzie zautomatyzowane, nie będziemy musieli wykonywać rutynowych zadań – sprzątania, prania czy gotowania. Będziemy się relaksować w specjalnie przygotowanych do tego przestrzeniach w pracy, dzięki czemu zyskamy czas na rozwój intelektualny, podróże. Zwiększy się także nasza potrzeba przebywania w społeczności, a mieszkanie, w „archaicznym” tego słowa znaczeniu, będzie nam coraz mniej potrzebne.

 

Źródło: AP Szczepaniak


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera