Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Park Centralny w Gdyni od Arch – Deco

 

Czas czytania: ~2 min


Park Centralny w Gdyni ma powstać wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego, między ulicami ulicami Świętojańską, Partyzantów, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Zadaniem uczestników konkursu było wypracowanie najlepszej pod względem architektonicznym, funkcjonalno–użytkowym, estetycznym i eksploatacyjnym koncepcji, podkreślającej charakter tej śródmiejskiej przestrzeni, a także odpowiadającej oczekiwaniom mieszkańców.

 

gZyPJl70Flbma8KxmZHnAmucawEuI3rmWpcO8n3NbCI6vqHqVP18o5iYGnUV_i-nagr-2jpg.jpg

Park Centralny w Gdyni ma służyć mieszkańcom do relaksu i wypoczynku. Nie będzie pierwszą zaaranżowaną na nowo w Gdyni przestrzenią publiczną. Plac z amfiteatrem oraz kolejką szynową, wiodąca na taras widokowy na Kamiennej Górze powstał wokół Gdyńskiego Centrum Filmowego; atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców stał się także InfoBox wraz ze skwerem przed nim.

qpkSbkJkcZVHD4XyRQ9HvgGYojjqV1r5iDHrFbwJIkVqi1ecbr8IbuDtPner_i-nagr-3jpg.jpg

Konkurs na Park Centralny w Gdyni poprzedzony był konsultacjami społecznymi. Odpowiedzialna za ten projekt Agencja Rozwoju Gdyni uwzględniła większość uwag i propozycji, zgłoszonych przez mieszkańców – a ogółem złożono 253 formularze z uwagami. „Gdynia potrzebuje przestrzeni ogólnodostępnej, estetycznej i funkcjonalnej zarazem. Na pierwszy rzut oka przedstawiona koncepcja spełnia te zamierzenia w stu procentach i wkomponowuje się w naszą wizję rozwoju miasta. Dzisiaj zrobiliśmy duży krok w kierunku zrealizowania planów uczynienia Gdyni miastem jeszcze bardziej otwartym na mieszkańców i piękniejszym” – mówił przy okazji rozstrzygnięcia konkursu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

yadUneKXAhxK5clZKTX26tNBR7KgAQ1XfUh8Ozf0Vse3MwwMBMQA6zcBTkLH_i-nagrjpg.jpg

Park Centralny w Gdyni zaprojektuje doskonale w Gdyni znane biuro Arch – Deco. To koncepcja zespołu pod wodzą Zbigniewa Reszki i Michała Baryżewskiego zdobył w konkursie pierwszą nagrodę. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców w projekcie dominuje zieleń – wbrew obawom na tę dość niewielką przestrzeń nie będzie wprowadzona mnogość funkcji. Park Centralny ma być raczej miejscem spokojnego odpoczynku, dostępnym i bezpiecznym tak dla najmłodszych, jak dla seniorów. Za niepotrzebne uznano lokale gastronomiczne (których sporo w okolicy), boiska, wewnętrzne drogi rowerowe czy dojazdy na food-trucków; zachowany zostanie natomiast skate-park, powstanie pawilon z toaletami, miejsca do zabawy, ale i stoliki do gry w szachy czy miejsca do grania w bule. Pod parkiem ma być zbudowany podziemny parking. „Jako biuro architektoniczne powinniśmy promować przepiękną architekturę. A myśmy tą architekturę schowali, by na główny plan wysunęła się jak największa ilość zieleni i przestrzeni wodnej. Tak aby faktycznie to był park, który zapewni odpoczynek i rekreację dla wszystkich mieszkańców Gdyni” - tłumaczył swój pomysł na park przy okazji rozstrzygnięcia konkursu jego zwycięzca, Zbigniew Reszka, współwłaściciel Arch-Deco.

 

Park Centralny w Gdyni powinien być gotowy do końca 2020 roku.

Nagrodzone w konkursie projekty można oglądać w gdyńskim InfoBoksie do końca lutego.

 

Źródło: gdynia.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekty Architektoniczne

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera