Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ArchDaily Building of the Year Awards – oto zwycięzcy

 

Czas czytania: ~2 min


100 tysięcy oddanych głosów w ciągu tygodnia – tyle osób wzięło udział w głosowaniu, w którym wybierane były najpiękniejsze budynki ostatniego roku. Chodzi oczywiście o popularny konkurs ArchDaily Building of the Year Awards, w którym na swoje ulubione gmachy głosują czytelnicy portalu ArchDaily.com. W tym międzynarodowym konkursie nagrody przyznawane są w wielu kategoriach. Oto laureaci niektórych z nich.

 

Apple Store Chicago

Apple Store Chicago

ArchDaily Building of the Year Award w kategorii „Architektura komercyjna” otrzymał pawilon handlowo-wystawowy firmy Apple, zaprojektowany w Chicago przez pracownię Normana Fostera. Choć my o tym budynku pisaliśmy przy okazji problemów, jakie konstrukcja przeżywała w obliczu ataku zimy, nie można jednak tej realizacji odmówić uroku: lekka, jakby eteryczna konstrukcja została posadowiona na brzegu rzeki, tworząc tam zakątek spełniający także funkcje przestrzeni publicznej.
Foto: Nigel Young

Muzeum Sztuki Współczesnej Afryki Zeitz Museum

Muzeum Sztuki Współczesnej Afryki Zeitz Museum

ArchDaily Building of the Year Award w kategorii „Obiekty kultury” trafiło do ekstrawaganckiej, brytyjskiej pracowni Heatherwick Studio, za projekt Muzeum Sztuki Współczesnej Afryki Zeitz Museum. Muzeum stoi w Kapsztadzie, a tym, co je wyróżnia, jest fakt, że powstało w wyniku przebudowy na cele galerii sztuki… betonowych silosów niegdyś służących do przechowywania zboża.

Foto: Iwan Baan

Optical Glass House

Optical Glass House

Jurorzy konkursu ArchDaily Building of the Year Awards najpiękniejszym domem uznali Optical Glass House, zbudowany w Hiroszimie wg projektu pracowni Hiroshi Nakamura & NAP. Aby odseparować mieszkańców domu od hałasu ulicy i od gwaru gęsto zabudowanej okolicy dom został ukryty za niezwykłą fasadą ze szklanych „cegieł”, które tłumią hałasy, zapewniają prywatność, a jednocześnie wpuszczają do wnętrza sporo światła.

Foto: Koji Fuji / Nacasa & Partners Inc

MAD osiedle Huangshan

MAD osiedle Huangshan

W kategorii architektury mieszkaniowej czytelnicy ArchDaily.com postanowili nagrodzić osiedle, zbudowane na terenie parku narodowego Huangshan  w Chinach. Projekt tego kompleksu opracowała znana z wizjonerskich koncepcji pracownia MAD. I tym razem stworzyła zespół budynków o ekspresyjnych, organicznych formach, które wkomponowują się w zbocze wzgórza tego cennego krajobrazowo terenu.

Foto: Fernando Guerra

Biurowiec Rijnstraat 8

Biurowiec Rijnstraat 8

Wśród budynków biurowych na  ArchDaily Building of the Year Award zasłużyła nowa siedziba ważnych holenderskich urzędów państwowych, m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Biurowiec o nazwie Rijnstraat 8 zaprojektowało biuro OMA, które założył Rem Koolhaas. Ogromny gmach powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy istniejącej wcześniej budowli. Nowy obiekt – choć jest największym biurowcem w Holandii – został zaprojektowany tak, aby nie przytłaczać nikogo, kto przestąpi jego próg. Jest też bardzo ekologiczny.

Foto: Delfino Sisto Legnani i Marco Cappelletti

Zobacz wszystkie nagrodzone budynki

Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera