Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ArchDaily Building of the Year Awards – oto zwycięzcy

 

Czas czytania: ~2 min


100 tysięcy oddanych głosów w ciągu tygodnia – tyle osób wzięło udział w głosowaniu, w którym wybierane były najpiękniejsze budynki ostatniego roku. Chodzi oczywiście o popularny konkurs ArchDaily Building of the Year Awards, w którym na swoje ulubione gmachy głosują czytelnicy portalu ArchDaily.com. W tym międzynarodowym konkursie nagrody przyznawane są w wielu kategoriach. Oto laureaci niektórych z nich.

 

Apple Store Chicago

Apple Store Chicago

ArchDaily Building of the Year Award w kategorii „Architektura komercyjna” otrzymał pawilon handlowo-wystawowy firmy Apple, zaprojektowany w Chicago przez pracownię Normana Fostera. Choć my o tym budynku pisaliśmy przy okazji problemów, jakie konstrukcja przeżywała w obliczu ataku zimy, nie można jednak tej realizacji odmówić uroku: lekka, jakby eteryczna konstrukcja została posadowiona na brzegu rzeki, tworząc tam zakątek spełniający także funkcje przestrzeni publicznej.
Foto: Nigel Young

Muzeum Sztuki Współczesnej Afryki Zeitz Museum

Muzeum Sztuki Współczesnej Afryki Zeitz Museum

ArchDaily Building of the Year Award w kategorii „Obiekty kultury” trafiło do ekstrawaganckiej, brytyjskiej pracowni Heatherwick Studio, za projekt Muzeum Sztuki Współczesnej Afryki Zeitz Museum. Muzeum stoi w Kapsztadzie, a tym, co je wyróżnia, jest fakt, że powstało w wyniku przebudowy na cele galerii sztuki… betonowych silosów niegdyś służących do przechowywania zboża.

Foto: Iwan Baan

Optical Glass House

Optical Glass House

Jurorzy konkursu ArchDaily Building of the Year Awards najpiękniejszym domem uznali Optical Glass House, zbudowany w Hiroszimie wg projektu pracowni Hiroshi Nakamura & NAP. Aby odseparować mieszkańców domu od hałasu ulicy i od gwaru gęsto zabudowanej okolicy dom został ukryty za niezwykłą fasadą ze szklanych „cegieł”, które tłumią hałasy, zapewniają prywatność, a jednocześnie wpuszczają do wnętrza sporo światła.

Foto: Koji Fuji / Nacasa & Partners Inc

MAD osiedle Huangshan

MAD osiedle Huangshan

W kategorii architektury mieszkaniowej czytelnicy ArchDaily.com postanowili nagrodzić osiedle, zbudowane na terenie parku narodowego Huangshan  w Chinach. Projekt tego kompleksu opracowała znana z wizjonerskich koncepcji pracownia MAD. I tym razem stworzyła zespół budynków o ekspresyjnych, organicznych formach, które wkomponowują się w zbocze wzgórza tego cennego krajobrazowo terenu.

Foto: Fernando Guerra

Biurowiec Rijnstraat 8

Biurowiec Rijnstraat 8

Wśród budynków biurowych na  ArchDaily Building of the Year Award zasłużyła nowa siedziba ważnych holenderskich urzędów państwowych, m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Biurowiec o nazwie Rijnstraat 8 zaprojektowało biuro OMA, które założył Rem Koolhaas. Ogromny gmach powstał w wyniku przebudowy i rozbudowy istniejącej wcześniej budowli. Nowy obiekt – choć jest największym biurowcem w Holandii – został zaprojektowany tak, aby nie przytłaczać nikogo, kto przestąpi jego próg. Jest też bardzo ekologiczny.

Foto: Delfino Sisto Legnani i Marco Cappelletti

Zobacz wszystkie nagrodzone budynki

Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Dom asymetryczny od INOSTUDIO architekci
Dom asymetryczny od INOSTUDIO architekci

„Naszym zadaniem było zaprojektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu, pełnego naturalnego świa ...

Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja
Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja

6 lutego 2020 o godz.17:30 podczas Forum Designu&Architektury (IGLICA, pawilon nr 11) organizowanego ...

Modułowe miasto przyszłości
Modułowe miasto przyszłości

Zobaczcie projekt architektoniczny, stworzony przez pracownię EFFEKT Architects i laboratorium desig ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera