Centrum Edukacji Historycznej od Mirosława Nizio - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Edukacji Historycznej powstanie w Radzyminie

 

Czas czytania: ~2 min


„Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP” - taką nazwę ma nosić nowa placówka muzealna, jaka ma powstać w podwarszawskim Radzyminie. Główną ideą, przyświecającą powstaniu i działalności placówki jest – jak piszą jego twórcy - „ukazanie łączności między lokalną a globalną historią oraz między postaciami ważnymi z punktu widzenia „małej ojczyzny” i tymi, których działalność ukształtowała losy świata”.

 

m6R7gEfjvPmMCte7Qx7sKTxJ3Zcp3fOb7rdPTUKnBEg7ppm3euuS94jecxmW_camera-01jpg.jpg
t0OBgF6I9FnLiSMwCWGIap6RhRsY2eekqqlhVoOGjYgXVUOLD2qVNiMPdvhR_camera-01-nocjpg.jpg

Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP w Radzyminie ma zaprojektować Nizio Design International, która to pracownia przygotowała koncepcję budynku Centrum wraz z zagospodarowaniem terenu, a która niedawno obchodziła 15-lecie istnienia http://sztuka-architektury.pl/article/10275/15-lecie-pracowni-architektonicznej-miroslawa-nizio. Mirosław Nizio stał się już ekspertem w projektowaniu muzeów i miejsc pamięci – dowodem na to może być Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów, Miejsce pamięci „Kamienne Piekło-KL Gross-Rosen” czy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

mrauo4rsyTddSAulLY3AaZj6lUh02m8uwLjUYxdHf2ZbdL9srze4HD71Vv4R_camera-03jpg.jpg
uTdatcBQZGj6Wj7gLHG8x2n5Nq2XFdlarerZwsyo9eNr673EK7YoqRHtKCEb_camera-04jpg.jpg

Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP – to inwestycja Gminy Radzymin.obiekt ma łączyć w sobie funkcje muzealno - ekspozycyjne, edukacyjne, rekreacyjne. „Ideą przewodnią projektu jest ukształtowanie bryły Centrum jako swego rodzaju rzeźby uformowanej w wyniku procesów historycznych” - mówi architekt, który opracował zróżnicowaną bryłę muzeum, w której pokazana będzie nie tylko kluczowa dla historii Europy tzw. Bitwa Warszawska 1920 roku, ale i wiele innych wydarzeń, ważnych i dla Polski, i dla regionu. „Projektanci mieli świadomość, że 1920 to najważniejszy rok w historii miasta. Stąd też pomysł, by kształtowaną architekturę powiązać z ważnymi faktami historycznymi jak np. istnienie lokalnej społeczności żydowskiej czy jedna z największych bitew pancernych II wojny światowej, która miała tu miejsce w 1944 roku”.

Znakiem rozpoznawczym muzeum - Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP ma być wieża widokowa z pomostami. Sam gmach ma mieć trzy poziomy, które scalać będzie główna bryła o prostej, eleganckiej, wręcz monumentalnej formie. „W przestrzeni budynku wyodrębniono część zachodnią muzealno-audytoryjną oraz wschodnią o funkcji edukacyjno-rekreacyjnej. W części zachodniej, na poziomie -1, ulokowano przestrzeń muzealno-ekspozycyjną, zaś na parterze zaplanowano audytorium, którego powierzchnia może być modyfikowana dzięki systemowi ścian mobilnych” - opisują układ funkcjonalny obiektu jego projektanci. Dominującym budulcem Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP ma być beton, uzupełniony przeszkleniami (dzięki nim także z zewnątrz będzie można zobaczyć, co kryje budowla). Na zakończeniu traktu, biegnącego przez cały budynek znajdzie się przeszklona sala ekspozycyjna, z której zwiedzający będą mogli wyjść na zewnątrz, do parkowo-edukacyjnej części założenia; w sąsiedztwie muzeum ma także powstać amfiteatr. Na dachu budynku Centrum pojawi się szklany pawilon, jako dodatkowe miejsce widokowe, do którego dostęp będzie możliwy z każdej kondygnacji.

 

Źródło: nizio.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne

Dom nad Wisłą od Toya Design
Dom nad Wisłą od Toya Design

Pracownia Toya Design jest odpowiedzialna za projekt całorocznego, drewnianego domu, jaki ma powstać ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera