Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Edukacji Historycznej powstanie w Radzyminie

 

Czas czytania: ~2 min


„Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP” - taką nazwę ma nosić nowa placówka muzealna, jaka ma powstać w podwarszawskim Radzyminie. Główną ideą, przyświecającą powstaniu i działalności placówki jest – jak piszą jego twórcy - „ukazanie łączności między lokalną a globalną historią oraz między postaciami ważnymi z punktu widzenia „małej ojczyzny” i tymi, których działalność ukształtowała losy świata”.

 

m6R7gEfjvPmMCte7Qx7sKTxJ3Zcp3fOb7rdPTUKnBEg7ppm3euuS94jecxmW_camera-01jpg.jpg
t0OBgF6I9FnLiSMwCWGIap6RhRsY2eekqqlhVoOGjYgXVUOLD2qVNiMPdvhR_camera-01-nocjpg.jpg

Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP w Radzyminie ma zaprojektować Nizio Design International, która to pracownia przygotowała koncepcję budynku Centrum wraz z zagospodarowaniem terenu, a która niedawno obchodziła 15-lecie istnienia http://sztuka-architektury.pl/article/10275/15-lecie-pracowni-architektonicznej-miroslawa-nizio. Mirosław Nizio stał się już ekspertem w projektowaniu muzeów i miejsc pamięci – dowodem na to może być Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów, Miejsce pamięci „Kamienne Piekło-KL Gross-Rosen” czy Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

mrauo4rsyTddSAulLY3AaZj6lUh02m8uwLjUYxdHf2ZbdL9srze4HD71Vv4R_camera-03jpg.jpg
uTdatcBQZGj6Wj7gLHG8x2n5Nq2XFdlarerZwsyo9eNr673EK7YoqRHtKCEb_camera-04jpg.jpg

Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP – to inwestycja Gminy Radzymin.obiekt ma łączyć w sobie funkcje muzealno - ekspozycyjne, edukacyjne, rekreacyjne. „Ideą przewodnią projektu jest ukształtowanie bryły Centrum jako swego rodzaju rzeźby uformowanej w wyniku procesów historycznych” - mówi architekt, który opracował zróżnicowaną bryłę muzeum, w której pokazana będzie nie tylko kluczowa dla historii Europy tzw. Bitwa Warszawska 1920 roku, ale i wiele innych wydarzeń, ważnych i dla Polski, i dla regionu. „Projektanci mieli świadomość, że 1920 to najważniejszy rok w historii miasta. Stąd też pomysł, by kształtowaną architekturę powiązać z ważnymi faktami historycznymi jak np. istnienie lokalnej społeczności żydowskiej czy jedna z największych bitew pancernych II wojny światowej, która miała tu miejsce w 1944 roku”.

Znakiem rozpoznawczym muzeum - Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP ma być wieża widokowa z pomostami. Sam gmach ma mieć trzy poziomy, które scalać będzie główna bryła o prostej, eleganckiej, wręcz monumentalnej formie. „W przestrzeni budynku wyodrębniono część zachodnią muzealno-audytoryjną oraz wschodnią o funkcji edukacyjno-rekreacyjnej. W części zachodniej, na poziomie -1, ulokowano przestrzeń muzealno-ekspozycyjną, zaś na parterze zaplanowano audytorium, którego powierzchnia może być modyfikowana dzięki systemowi ścian mobilnych” - opisują układ funkcjonalny obiektu jego projektanci. Dominującym budulcem Centrum Edukacji Historycznej – Młoda Niepodległość – Początki II RP ma być beton, uzupełniony przeszkleniami (dzięki nim także z zewnątrz będzie można zobaczyć, co kryje budowla). Na zakończeniu traktu, biegnącego przez cały budynek znajdzie się przeszklona sala ekspozycyjna, z której zwiedzający będą mogli wyjść na zewnątrz, do parkowo-edukacyjnej części założenia; w sąsiedztwie muzeum ma także powstać amfiteatr. Na dachu budynku Centrum pojawi się szklany pawilon, jako dodatkowe miejsce widokowe, do którego dostęp będzie możliwy z każdej kondygnacji.

 

Źródło: nizio.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera