Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum II Wojny Światowej z nagrodą MocArty 2017

 

Czas czytania: ~2 min


12 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym Vitkac w Warszawie, wręczono po raz ósmy MocArty RMF Classic. Wśród laureatów znalazł się projekt architektoniczny Muzeum II Wojny Światowej

 

BcF8ZxHsxZQJjpw17xk0ceBMirHEKqFhQP3eTJTTr2hA97LznRpzSda5zoA1_mocjpg.jpg

 Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą – oto kategorie prestiżowej nagrody MocArty przyznanej w tym roku po raz ósmy przez słuchaczy RFM Classic. Statuetka “Rzeczy z Klasą” trafiła tym razem w ręce trójmiejskich architektów z gdyńskiej pracowni “Kwadrat”, która zaprojektowała budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Jurorów nagrody ujęła estetyka, odwaga i przesłanie bryły w formie pochylonego graniastosłupa, który może nasuwać skojarzenia z pociskiem wbitym w ziemię lub budynkiem uszkodzonym podczas działań wojennych – tak wyjaśniał założenie artystyczne pomysłu jego autor – Jacek Droszcz. Obiekt dzieli się na trzy strefy symbolizujące przeszłość (podziemie mieszczące ekspozycję), teraźniejszość (plac wokół bydunku) i przyszłość, którą uosabia nowoczesna dominanta z punktem widowkowym. Gmach Muzeum, od chwili powstania, może poszczycić się uznaniem całego świata, rozkładówkami
w najbardziej prestiżowych pismach branżowych i kolekcją entuzjastycznych opinii wybitnych architektów. Warto przypomnieć, że projekt “Kwadratu” okazał się najlepszy spośród 240 prac nadesłanych na gdański konkurs z 33 krajów.

  

Oprócz Jacka Droszcza oraz Magdaleny Adamus z pracowni Loft, która zaprojektowała wnętrza Muzeum II Wojny Światowej, pozostałe trzy statuetki MocArtów odebrali: Joanna Sułkowska – wybitny fizyk i chemik uznwana przez UNESCO za jednego z “naukowców, którzy mogą zmienić świat” (kategoria Człowiek Roku), twórcy filmu “Twój Vincent” (Wydarzenie Roku) i Antoni Komasa-Łazarkiewicz – za muzykę do filmu “Pokot” Agnieszki Holland. Wręczono również Nagrody Specjalne 15-lecia RMF Classic, które otrzymali: KAYAH, Janusz Gajos i Jan A.P. Kaczmarek.

 

Strona wydarzenia

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagrody

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera