Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum II Wojny Światowej z nagrodą MocArty 2017

 

Czas czytania: ~2 min


12 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym Vitkac w Warszawie, wręczono po raz ósmy MocArty RMF Classic. Wśród laureatów znalazł się projekt architektoniczny Muzeum II Wojny Światowej

 

BcF8ZxHsxZQJjpw17xk0ceBMirHEKqFhQP3eTJTTr2hA97LznRpzSda5zoA1_mocjpg.jpg

 Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą – oto kategorie prestiżowej nagrody MocArty przyznanej w tym roku po raz ósmy przez słuchaczy RFM Classic. Statuetka “Rzeczy z Klasą” trafiła tym razem w ręce trójmiejskich architektów z gdyńskiej pracowni “Kwadrat”, która zaprojektowała budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Jurorów nagrody ujęła estetyka, odwaga i przesłanie bryły w formie pochylonego graniastosłupa, który może nasuwać skojarzenia z pociskiem wbitym w ziemię lub budynkiem uszkodzonym podczas działań wojennych – tak wyjaśniał założenie artystyczne pomysłu jego autor – Jacek Droszcz. Obiekt dzieli się na trzy strefy symbolizujące przeszłość (podziemie mieszczące ekspozycję), teraźniejszość (plac wokół bydunku) i przyszłość, którą uosabia nowoczesna dominanta z punktem widowkowym. Gmach Muzeum, od chwili powstania, może poszczycić się uznaniem całego świata, rozkładówkami
w najbardziej prestiżowych pismach branżowych i kolekcją entuzjastycznych opinii wybitnych architektów. Warto przypomnieć, że projekt “Kwadratu” okazał się najlepszy spośród 240 prac nadesłanych na gdański konkurs z 33 krajów.

  

Oprócz Jacka Droszcza oraz Magdaleny Adamus z pracowni Loft, która zaprojektowała wnętrza Muzeum II Wojny Światowej, pozostałe trzy statuetki MocArtów odebrali: Joanna Sułkowska – wybitny fizyk i chemik uznwana przez UNESCO za jednego z “naukowców, którzy mogą zmienić świat” (kategoria Człowiek Roku), twórcy filmu “Twój Vincent” (Wydarzenie Roku) i Antoni Komasa-Łazarkiewicz – za muzykę do filmu “Pokot” Agnieszki Holland. Wręczono również Nagrody Specjalne 15-lecia RMF Classic, które otrzymali: KAYAH, Janusz Gajos i Jan A.P. Kaczmarek.

 

Strona wydarzenia

Podepnij swój artykuł

tagi

Nagrody

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera