Nowe Jeziorki chciało projektować 48 pracowni - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Jeziorki - osiedle z programu Mieszkanie Plus

 

Czas czytania: ~2 min


Nowe Jeziorki – taką nazwę otrzymało duże osiedle, które ma powstać na pograniczu Warszawy i Lesznowoli, w pobliżu ul. Karczunkowskiej w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Za cała inwestycję odpowiada spółka BGK Nieruchomości, która kilka dni temu rozstrzygnęła konkurs na projekt osiedla.

 

22 Architekci

22 Architekci

AMC - Andrzej M. Choldzynski

AMC - Andrzej M. Choldzynski

Nowe Jeziorki chciało projektować 48 pracowni – tyle zgłoszeń nadesłano na konkurs, ostatecznie do procesu oceny dopuszczono zaledwie pięć koncepcji. Jury zdecydowało się przyznać dwie równorzędne pierwsze nagrody. Otrzymały je koncepcje biur 22 Architekci (które niedawno zdobyło nagrodę w konkursie na projektowane w ramach tego samego programu osiedle w Katowicach) oraz AMC Chołdzyński (mające na koncie m.in. projekty małych i dużych biurowców).

Nowe Jeziorki mają być wzorcowym osiedlem, w którym będzie się nie tylko mieszkało, ale i spędzało czas dzięki rozbudowanej infrastrukturze. „Celem jest zaprojektowanie modelowego, przyjaznego do życia osiedla oraz znalezienie najlepszych rozwiązań urbanistycznych pod względem funkcjonalnym, społecznym, wizualnym, komunikacyjnym i ekonomicznym” - można było przeczytać w regulaminie konkursu. Choć założenia samego osiedla wydają się dobre, już położenie osiedla na peryferiach Warszawy jest powieleniem największego urbanistycznego błędu, który generuje masę problemów, czyli rozlewania się miast. Nawet jeśli mieszkańcy osiedla dostaną tam pakiet usług, zapisany w projekcie (sklepy, szkoły, publiczny plac), nadal będą mieli ogromne kłopoty z dojazdem do śródmieścia. Ze względu na położenie daleko od miasta lokatorzy raczej nie będą chcieli zrezygnować z posiadania samochodu itd. Tymczasem z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych domy w osiedlu nie będą posiadały kondygnacji podziemnej; nie powstaną więc garaże (mimo że przepisy nakazują inaczej, w osiedlu zaplanowano pół miejsca parkingowego na mieszanie). Nietrudno domyślić się, do czego doprowadzi to rozwiązanie.

W konkursie na projekt osiedla Nowe Jeziorki nagrodzono dwa projekty. „Nagrodziliśmy obie prace, mamy nadzieję, że powstanie projekt łączący atuty obu prac” - tłumaczył Grzegorz Muszyński z BGK Nieruchomości. Osiedle ma być proste i tanie, o skromnym wykończeniu, nie generujących kosztów rozwiązaniach funkcjonalnych (być może do budowy użyte będą prefabrykaty, być może część domów otrzyma formy galeriowców). 6-, 7- i 9- kondygnacyjne budynki mają być osłonięte przed hałasem pociągów, jeżdżących w pobliżu, mają być posadowione wśród zieleni i otoczone przez społeczną infrastrukturę. Co ciekawe, planowane żłobek, przedszkole, szkoła, przychodnia, sklepy, punkty usługowe mają powstać zanim jeszcze zbudowane będą bloki. Chyba jeszcze nigdy w Polsce nie udało się zrealizować takiego założenia (które np. w Holandii, Wielkiej Brytanii czy Francji jest oczywistością).

 

Według planów BGK Nieruchomości osiedle Nowe Jeziorki ma być gotowe w 2021 roku.

 

Źródło: bgkn.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy
Dworzec kolejowy w Paryżu od Kengo Kumy

Kengo Kuma swój projekt architektoniczny stacji metra i dworca kolejowego Saint-Denis Pleyel w Pary ...

Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy
Biurowiec firmy EXG w Częstochowie od OVO Grąbczewscy

Działająca w branży finansowej firma EXG zdecydowała się swoją siedzibę wznieść nie wśród innych biu ...

Izbę Lekarską w Gdańsku zaprojektuje Toprojekt
Izbę Lekarską w Gdańsku zaprojektuje Toprojekt

Konkurs architektoniczny na projekt siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku jest wart uwagi nie tylko ze ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera