Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Henning Larsen zaprojektuje Stocznię Cesarską

 

Czas czytania: ~2 min


Henning Larsen pokonał szesnaście pracowni z całego świata – tyle chciało projektować gdańską Stocznię Cesarską. Drugie miejsce w tym prestiżowym konkursie zajęła koncepcja, zgłoszona przez Holendrów z biura MVRDV, trzecie – wizja Studio Paola Vigano z Włoch. Zwycięski projekt Henning Larsen powstał we współpracy z polskimi pracowniami BBGK z Warszawy i A2P2 architecture & planning z Gdańska.

 

ms3lfJkE5m6to68v2YEWKKOOfQisZijRAnPXh0S3N933nZwoXf2JfF6QIi4k_stocznia-cesarska-ulica-narzedziowcowjpg.jpg

Henning Larsen – to jedna z najbardziej na świecie znanych pracowni architektonicznych. Duńskie biuro słynne jest z projektów, w których innowacyjność łączy się z wielką wrażliwością na potrzeby użytkowników. Ma w swoim dorobku również kilka projektów urbanistycznych, zagospodarowania całych dzielnic, w tym także powstających na obszarach poprzemysłowych. Największy rozgłos przyniósł im projekt gmachu sali koncertowej Harpa http://sztuka-architektury.pl/article/3658/islandzka-harfa, zbudowany w Reykjaviku, nagrodzony Mies van der Rohe Award w 2013 roku.

 

Henning Larsen, BBGK i A2P2 architecture & planning opracowali najlepszy pomysł na zagospodarowanie 16 hektarów terenu w samym sercu Młodego Miasta. Dla przypomnienia: Młode Miasto – to nazwa dzielnicy, która ma się rozwinąć już wkrótce na terenie Stoczni Gdańskiej. „Młode Miasto to projekt rewitalizacji około 50 hektarów terenów poprzemysłowych w Gdańsku. Jest on obecnie jednym z największych projektów rewitalizacji waterfrontowych w Europie. W samym sercu Gdańska, w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Głównego Miasta, powstanie nowa dzielnica, która wprowadzi wachlarz nowych funkcji: mieszkalnych, biurowych, handlowych i kulturalnych” - piszą o nim inwestorzy. Projektowana przez Henning Larsen, BBGK i A2P2 architecture & planning Stocznia Cesarska jest częścią tego przedsięwzięcia.

FyP0mRgUclLcKcAPDlgDzRtDcfCm22BiTGhejnE5ePhruR80Xj6TqpXwkR1t_stocznia-cesarska-waterfrontjpg.jpg

Henning Larsen, BBGK i A2P2 architecture & planning zaproponowali, aby gdańska Stocznia Cesarska stała się przestrzenią wielofunkcyjną. W ramach projektu ma tu powstać 3,5 tysiąca mieszkań, biura, sklepy, miejsca wypoczynku, hotele, instytucje kulturalne. Co ważne, na terenie znajduje się wiele obiektów zabytkowych, które mają być wpisane w nową zabudowę i powinny otrzymać nowe funkcje. „Projekt zakłada ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, atrakcyjnych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu. Taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną” - można przeczytać w opisie projektu.

 

Stocznia Cesarska ma gigantyczny potencjał – choćby ze względu na swój unikatowy charakter architektoniczny, historię czy lokalizację w centrum miasta. Fakt, że ów teren projektować będzie ceniona i doświadczona pracownia, jaką jest Henning Larsen, daje nadzieję na to, że ów potencjał zostanie dobrze wykorzystany.

 

Stocznia Cesarska

Lokalizacja: Gdańsk, Młode Miasto

Inwestor: Edonia sp. z o.o., spółka założona przez Revive i Alides

Projektanci: Henning Larsen, BBGK i  A2P2 architecture & planning

Projekt: 2017


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!

W nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, 6 czerwca 2023 roku odbyła się gala wr ...

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera