Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Henning Larsen zaprojektuje Stocznię Cesarską

 

Czas czytania: ~2 min


Henning Larsen pokonał szesnaście pracowni z całego świata – tyle chciało projektować gdańską Stocznię Cesarską. Drugie miejsce w tym prestiżowym konkursie zajęła koncepcja, zgłoszona przez Holendrów z biura MVRDV, trzecie – wizja Studio Paola Vigano z Włoch. Zwycięski projekt Henning Larsen powstał we współpracy z polskimi pracowniami BBGK z Warszawy i A2P2 architecture & planning z Gdańska.

 

ms3lfJkE5m6to68v2YEWKKOOfQisZijRAnPXh0S3N933nZwoXf2JfF6QIi4k_stocznia-cesarska-ulica-narzedziowcowjpg.jpg

Henning Larsen – to jedna z najbardziej na świecie znanych pracowni architektonicznych. Duńskie biuro słynne jest z projektów, w których innowacyjność łączy się z wielką wrażliwością na potrzeby użytkowników. Ma w swoim dorobku również kilka projektów urbanistycznych, zagospodarowania całych dzielnic, w tym także powstających na obszarach poprzemysłowych. Największy rozgłos przyniósł im projekt gmachu sali koncertowej Harpa http://sztuka-architektury.pl/article/3658/islandzka-harfa, zbudowany w Reykjaviku, nagrodzony Mies van der Rohe Award w 2013 roku.

 

Henning Larsen, BBGK i A2P2 architecture & planning opracowali najlepszy pomysł na zagospodarowanie 16 hektarów terenu w samym sercu Młodego Miasta. Dla przypomnienia: Młode Miasto – to nazwa dzielnicy, która ma się rozwinąć już wkrótce na terenie Stoczni Gdańskiej. „Młode Miasto to projekt rewitalizacji około 50 hektarów terenów poprzemysłowych w Gdańsku. Jest on obecnie jednym z największych projektów rewitalizacji waterfrontowych w Europie. W samym sercu Gdańska, w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Głównego Miasta, powstanie nowa dzielnica, która wprowadzi wachlarz nowych funkcji: mieszkalnych, biurowych, handlowych i kulturalnych” - piszą o nim inwestorzy. Projektowana przez Henning Larsen, BBGK i A2P2 architecture & planning Stocznia Cesarska jest częścią tego przedsięwzięcia.

FyP0mRgUclLcKcAPDlgDzRtDcfCm22BiTGhejnE5ePhruR80Xj6TqpXwkR1t_stocznia-cesarska-waterfrontjpg.jpg

Henning Larsen, BBGK i A2P2 architecture & planning zaproponowali, aby gdańska Stocznia Cesarska stała się przestrzenią wielofunkcyjną. W ramach projektu ma tu powstać 3,5 tysiąca mieszkań, biura, sklepy, miejsca wypoczynku, hotele, instytucje kulturalne. Co ważne, na terenie znajduje się wiele obiektów zabytkowych, które mają być wpisane w nową zabudowę i powinny otrzymać nowe funkcje. „Projekt zakłada ochronę i ekspozycję najcenniejszych historycznych budynków postoczniowych z równoczesnym przystosowaniem ich do nowych funkcji oraz budowę nowych, atrakcyjnych obiektów o różnorodnym przeznaczeniu. Taki sposób zagospodarowania pozwoli podkreślić wyjątkową historię tego miejsca, uzupełniając ją o nową jakość przestrzenno-architektoniczną” - można przeczytać w opisie projektu.

 

Stocznia Cesarska ma gigantyczny potencjał – choćby ze względu na swój unikatowy charakter architektoniczny, historię czy lokalizację w centrum miasta. Fakt, że ów teren projektować będzie ceniona i doświadczona pracownia, jaką jest Henning Larsen, daje nadzieję na to, że ów potencjał zostanie dobrze wykorzystany.

 

Stocznia Cesarska

Lokalizacja: Gdańsk, Młode Miasto

Inwestor: Edonia sp. z o.o., spółka założona przez Revive i Alides

Projektanci: Henning Larsen, BBGK i  A2P2 architecture & planning

Projekt: 2017


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera