Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Robak

 

Czas czytania: ~2 min


Dom Robak powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia, w powiecie cieszyńskim. Zaprojektowany został tak, jak wiele tego typu inwestycji: jest po prostu odpowiedzią na potrzeby, przedstawione przez inwestora. To architekt, Piotr Kuczia, ubrał je w dość nietypową formę.

 

3rDoJIFLqxgB5mf5EJtt9ZWsTLD1lRV3XUAyzdEumOeJ9AKPwGvwVxquSMx7_dom-robak04jpg.jpg

Dom Robak jest nową realizacją Piotra Kuczii, absolwenta Politechniki Śląskiej, architekta od lat pracującego w Niemczech. Kuczia, który jest zwolennikiem projektowania domów energooszczędnych, przyjaznych środowisku i użytkownikom, ekologicznych, a jednocześnie oryginalnych i estetycznych, swoim dorobkiem udowadnia, że wszystko to można ze sobą połączyć.

tq00UJnMdk5E9JOFVsyRqrGf1bjceEWYsHVREMXJ03mex9dc9pvtCfAJ1EWF_dom-robak01jpg.jpg

Dom Robak, który zdobył w tym roku wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design w prestiżowym konkursie German Design Award 2018, powstał na zamówienie Bartłomieja Witkowskiego, projektanta graficznego, współwłaściciela studia Ultrabrand. Dom zbudowano z myślą o czteroosobowej rodzinie. Inwestor dysponował wąską, długą działką oraz 250 tysiącami złotych budżetu na budowę. Jak sam wspomina, od kiedy zobaczył dom, zbudowany przez Piotra Kuczię pod Pszczyną, marzył o tym, aby ten sam architekt opracował dla niego projekt. 

E9TIVxjltcFMw7etsfF2LNFaJGCPWI87BibbFRTf85eRY8aQ5beEZ80Uqh7n_dom-robak05jpg.jpg

Tak powstał Dom Robak, prawie stumetrowy dom, który był nie tylko tani w budowie, który jest również ekologiczny i ekonomiczny. Oddychający budynek wzniesiono w konstrukcji nośnej betonowej, elewacje wykonano z drewna oraz specjalnej membrany. Deski, które pojawiły się tu na elewacjach pochodzą z recyklingu – z rozebranych poniemieckich zabudować z Gdańska. Co ciekawe, po oczyszczeniu na nowym domy położono je „lewą” stroną do zewnątrz. Pozostałą część ścian zewnętrznych wykonano z płyt Pfleiderer LivingBoard, pokrytych rozpiętą na specjalnych żebrach odporną, lekko przezroczystą membraną.

FqSpT0ISENxbWqWU1viMrkoVJEgdV5iyPivZFTi9OnXY6Coe72lGPH1Egt2Q_dom-robak03jpg.jpg

Dom Robak ma nietypowy kształt. Wyniknął on nie tylko z kształtu działki, ale i chęci, by całe wnętrze budynku „oddychało” - niejako samo reagowało na warunki zewnętrzne. Użyte do budowy materiały widoczne są także we wnętrzu, które pozostało w dużym stopniu w stanie surowym, nadającym przestrzeni wyrazistości. Jak podkreśla inwestor Domu Robaka, budynek ma być dowodem na to, że przyjazny i zarazem oryginalny dom może powstać stosunkowo niewielkim kosztem. Bardziej niż zaawansowane technologie, wyszukane materiały czy elektronika liczy się bowiem racjonalny, zoptymalizowany kształt i metraż domu  czy logicznie dobrane materiały.

OjR16gtuphQvFYmMQlMatPO2vX9k32mtqxwfumz4E9XDiSaPYtFaIIz16D2U_dom-robak02jpg.jpg

Dom Robak
Lokalizacja: Zabłocie, powiat cieszyński
Inwestor: prywatny

Projektant: Piotr Kuczia

Powierzchnia: 106 m2
Projekt: 2015
Wykonanie: 2018

Wizualizacje: Alek Pluta

Źródło: wormhouse.pl, inspirations.pfleiderer.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom, Projekt Domu, Hot

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera