Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Robak

 

Czas czytania: ~2 min


Dom Robak powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia, w powiecie cieszyńskim. Zaprojektowany został tak, jak wiele tego typu inwestycji: jest po prostu odpowiedzią na potrzeby, przedstawione przez inwestora. To architekt, Piotr Kuczia, ubrał je w dość nietypową formę.

 

3rDoJIFLqxgB5mf5EJtt9ZWsTLD1lRV3XUAyzdEumOeJ9AKPwGvwVxquSMx7_dom-robak04jpg.jpg

Dom Robak jest nową realizacją Piotra Kuczii, absolwenta Politechniki Śląskiej, architekta od lat pracującego w Niemczech. Kuczia, który jest zwolennikiem projektowania domów energooszczędnych, przyjaznych środowisku i użytkownikom, ekologicznych, a jednocześnie oryginalnych i estetycznych, swoim dorobkiem udowadnia, że wszystko to można ze sobą połączyć.

tq00UJnMdk5E9JOFVsyRqrGf1bjceEWYsHVREMXJ03mex9dc9pvtCfAJ1EWF_dom-robak01jpg.jpg

Dom Robak, który zdobył w tym roku wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design w prestiżowym konkursie German Design Award 2018, powstał na zamówienie Bartłomieja Witkowskiego, projektanta graficznego, współwłaściciela studia Ultrabrand. Dom zbudowano z myślą o czteroosobowej rodzinie. Inwestor dysponował wąską, długą działką oraz 250 tysiącami złotych budżetu na budowę. Jak sam wspomina, od kiedy zobaczył dom, zbudowany przez Piotra Kuczię pod Pszczyną, marzył o tym, aby ten sam architekt opracował dla niego projekt. 

E9TIVxjltcFMw7etsfF2LNFaJGCPWI87BibbFRTf85eRY8aQ5beEZ80Uqh7n_dom-robak05jpg.jpg

Tak powstał Dom Robak, prawie stumetrowy dom, który był nie tylko tani w budowie, który jest również ekologiczny i ekonomiczny. Oddychający budynek wzniesiono w konstrukcji nośnej betonowej, elewacje wykonano z drewna oraz specjalnej membrany. Deski, które pojawiły się tu na elewacjach pochodzą z recyklingu – z rozebranych poniemieckich zabudować z Gdańska. Co ciekawe, po oczyszczeniu na nowym domy położono je „lewą” stroną do zewnątrz. Pozostałą część ścian zewnętrznych wykonano z płyt Pfleiderer LivingBoard, pokrytych rozpiętą na specjalnych żebrach odporną, lekko przezroczystą membraną.

FqSpT0ISENxbWqWU1viMrkoVJEgdV5iyPivZFTi9OnXY6Coe72lGPH1Egt2Q_dom-robak03jpg.jpg

Dom Robak ma nietypowy kształt. Wyniknął on nie tylko z kształtu działki, ale i chęci, by całe wnętrze budynku „oddychało” - niejako samo reagowało na warunki zewnętrzne. Użyte do budowy materiały widoczne są także we wnętrzu, które pozostało w dużym stopniu w stanie surowym, nadającym przestrzeni wyrazistości. Jak podkreśla inwestor Domu Robaka, budynek ma być dowodem na to, że przyjazny i zarazem oryginalny dom może powstać stosunkowo niewielkim kosztem. Bardziej niż zaawansowane technologie, wyszukane materiały czy elektronika liczy się bowiem racjonalny, zoptymalizowany kształt i metraż domu  czy logicznie dobrane materiały.

OjR16gtuphQvFYmMQlMatPO2vX9k32mtqxwfumz4E9XDiSaPYtFaIIz16D2U_dom-robak02jpg.jpg

Dom Robak
Lokalizacja: Zabłocie, powiat cieszyński
Inwestor: prywatny

Projektant: Piotr Kuczia

Powierzchnia: 106 m2
Projekt: 2015
Wykonanie: 2018

Wizualizacje: Alek Pluta

Źródło: wormhouse.pl, inspirations.pfleiderer.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom, Projekt Domu, Hot

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera