Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rewolucja w odwadnianiu dachów płaskich - innowacyjny system modułowy

 

Czas czytania: ~3 min


Każdy, kto na bieżąco śledzi trendy architektoniczne, z pewnością zauważył, że aktualnie triumfuje moda na wszechobecny minimalizm. Surowe budynki o jednolitej barwie nie przyciągają dziś wybujałą formą, lecz ciekawą fakturą, spokojem i wyważoną, masywną bryłą. W taką stylistykę doskonale wpasowują się dachy płaskie.

 

wv9dIp0J4eOnld9fwnhhpi6j15IvWPHtAWgF7COzzf0kPF5kaCy9ogOTrV9e_slajd1-pl-dachyjpg.jpg

Tego rodzaju konstrukcje mają sporo zalet (można na nich nawet założyć ogród), ale wiążą się niestety z pewnym wyzwaniem: trudniejszym odprowadzaniem wody. Na szczęście i na to istnieje sposób. Odwadnianie dachów płaskich nie musi już spędzać nam snu z powiek!

 

Tradycyjne metody odwadniania

Od strony praktycznej, pozbycie się wody z dachu płaskiego jest dużo trudniejsze niż w przypadku dachu spadzistego. Jeśli dach posiada wyraźne nachylenie, woda sama spływa z niego do rynny, a stamtąd dostaje się na ziemię lub do studzienki. Dach płaski nachylony jest zaś bardzo nieznacznie, zazwyczaj do kilkunastu stopni, woda ma więc tutaj utrudnioną “drogę ucieczki”. By odprowadzić ją z konstrukcji tego typu, stosuje się metodę podciśnieniową albo grawitacyjną. Ta pierwsza polega na tym, że gdy woda w rurach spustowych przekroczy pewien poziom, następuje automatyczne zamknięcie dopływu powietrza, a woda całkowicie wypełnia rury - po czym za sprawą zwiększonego ciśnienia zaczyna przepływać przez nie z dużą prędkością. Jeśli chodzi zaś o metodę grawitacyjną, stosuje się tutaj wpusty umieszczone na dachu oraz rury ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu. Woda płynie tu z mniejszą prędkością niż w systemie podciśnieniowym, “zabierając” ze sobą powietrze i zanieczyszczenia - potrzebne są więc rury o nieco większej średnicy.

 

Odwodnienie dachu płaskiego w systemie grawitacyjnym jest możliwe poprzez zakup pojedynczych elementów (wpustów dachowych, rur kanalizacyjnych i rur spustowych) u różnych dostawców, tak jak to bywało do tej pory, albo poprzez zakup gotowych setów z zestawem potrzebnych elementów od jednego dostawcy. Takie rozwiązanie do swojej oferty w 2018 r. wprowadziła firma Galeco.

 

System modułowy

System Galeco DACHY PŁASKIE zapewnia jednocześnie wygodę, szczelność i ogromną wydajność. Największą zaletą tego systemu, a tym samym rozwiązaniem, którego nie opracowano jeszcze nigdy wcześniej, jest jego modułowość. Firma Galeco oferuje bowiem kompleksowe narzędzie do odwadniania dachów płaskich, w którym połączono wpust dachowy, rurę okrągłą fi 110 mm oraz przejście przez attykę-adapter. Gotowe zestawy mogą występować w różnych konfiguracjach i wersjach kolorystycznych. Przykładowo, do odwodnienia dachów płaskich przy zastosowaniu systemu modułowego Galeco pasują takie systemy rynnowe, jak np. STAL2, PVC2 czy bezokapowe, które standardowo służą do odwodnienia dachów skośnych.

 

Adapter - element kluczowy 

Jednym z elementów powyższego systemu, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, jest specjalny adapter. Pozwala on na połączenie wpustów dachowych i attykowych z rurami spustowymi o profilu kwadratowym, dzięki czemu można otrzymać modny i elegancki wygląd systemu - niemożliwy do uzyskania w przypadku zwykłego systemu odprowadzania wody z dachów płaskich. Połączenie dolnej części adaptera i rury spustowej można uzyskać na następujące sposoby:

- łącząc adapter ze stalową, kwadratową rurą spustową o przekroju 80x80 mm z systemu Galeco STAL2 i poprowadzić rurę po elewacji budynku,

- łącząc adapter z rurą spustową z systemu Galeco BEZOKAPOWY, dzięki czemu można uzyskać taki system odprowadzania wody, który będzie niewidoczny z zewnątrz, a tym samym znakomicie wpisujący się w aktualne trendy.

 

Połączenie adaptera z wpustem attykowym jest w 100% szczelne - a wszystko dzięki specjalnej uszczelce trapera.

 

System Galeco DACHY PŁASKIE to innowacyjne rozwiązanie przeznaczone dla wszystkich, którym zależy na estetycznym i minimalistycznym wykończeniu połączonym z maksymalną efektywnością. Odprowadzanie wody z dachów płaskich jeszcze nigdy nie było tak proste!

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Dach, Dachy

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera