Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mazda Design 2018: konkurs dla architektów, projektantów i grafików 01.05.18

 

Czas czytania: ~4 min


Ruszyła kolejna, dziewiąta edycja konkursu projektowego Mazda Design 2018. W tym roku jedno z wyzwań konkursowych skierowane jest wyłącznie do architektów, których zadaniem będzie zaprojektowanie garażu dla modelu koncepcyjnego Mazda Vision Coupe – najpiękniejszego samochodu koncepcyjnego świata według jury 33. Edycji Festival Automobile International. Pula nagród wynosi 35 tys. złotych.

 

DeoLw26Zy7ezrbzCcKuPjRajimgXz0F7HzmEd6m4yn4BSyAawKeAUEBaYUTh_md2018-horizontal-x2-ajpg.jpg

Dziewiąta edycja konkursu projektowego Mazda Design 2018 organizowana jest pod hasłem reVISION. To rewizja sposobu myślenia o współczesnym designie – poszukiwanie nowych znaczeń, czerpanie z odczytywanej na nowo tradycji, łączenie historycznych i nowatorskich metod tworzenia. Dlatego graficznym znakiem konkursu (stworzonym przez grafika - Pawła Miszewskiego) jest symbol nieskończoności namalowany jednym autorskim gestem, oznaczający ciągłość, powtarzalność, odradzanie się idei, innowacyjność czerpiącą z tradycji.

 

Aby wykonać jedno z zadań konkursowych w kategoriach: Człowiek, Przestrzeń oraz Znak – uczestnicy, studenci i absolwenci szkół artystycznych, projektowych i technicznych, wyruszą w przeszłość, aby na nowo stworzyć teraźniejszość i przyszłość.

 

Specyficzna elegancja, jaką pragnie tworzyć i wyrażać Mazda, zakorzeniona jest w tradycjach klasycznej japońskiej estetyki. Jej istotą jest piękno delikatne i powściągliwe, lecz zarazem bogate i bujne. Ważną jego cechą jest staranna eliminacja wszystkiego, co zbędne – tak długo, aż pozostanie tylko to, co naprawdę konieczne. Dzięki temu doznaje się poczucia obfitości, choć jego źródłem są elementy, które wydają się zadziwiająco proste, zaprojektowane bez komplikacji. Właśnie tak, jak zaprojektowany został nowy koncepcyjny model Mazda VISION Coupe, uznany przez jury 33. edycji Festival Automobile International za najpiękniejszy samochód koncepcyjny świata. - mówi o inspiracjach dla uczestników konkursu Ikuo Maeda - dyrektor zarządzający działu Projektowania i Stylistyki Marki w Mazda Motor Corporation - Mazda stara się kształtować obiekty piękne, wyrafinowane i jednocześnie dające poczucie ciepła, wygodnej i intymnej przestrzeni, dzięki której ludzie mogą rzeczywiście odczuwać swoją jedność z pojazdem. Dużo uwagi poświęcamy relacji, jaka w kulturze japońskiej wiąże ludzi z narzędziami, którymi się posługują.

 

5DSgjjXY7GP2xiauEnGtzeuUCnAYc5Q0mBakSkdYBbt3yyhhFAbOjJKX9C5o_mazda-vision-coupejpg.jpg

W tym roku organizatorzy konkursu jedno z wyzwań skierowali wyłącznie do architektów. Zadanie w kategorii Przestrzeń polega na zaprojektowaniu garażu (jego zewnętrznej bryły), który będzie stanowił idealne dopełnienie modelu koncepcyjnego – Mazda VISION COUPE. To samochód jednocześnie futurystyczny i bardzo klasyczny w swoim kształcie. Projekt garażu ma zaakcentować nowoczesność tego modelu, jego minimalistyczne piękno, wyrafinowaną prostotę, niezwykłą grę świateł na karoserii. Celem zadania jest nowa interpretacja estetyki tradycyjnego garażu oraz jego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej.

 

Zadanie w drugiej kategorii konkursowej – Człowiek – polega na stworzeniu osobistego środka transportu (MJO - Mobilnej Jednostki Osobistej) przeznaczonego do samodzielnego poruszania się po mieście. Projekt pojazdu powinien nawiązywać do zasad stylistyki KODO, a jego konstrukcja stanowić połącznie naturalnych i nowoczesnych materiałów. Punktem wyjścia – tak jak we wszystkich projektach Mazdy – ma być człowiek, jego ciało, potrzeby, sposób odczuwania przyjemności i doznawania piękna.

 

Ostatnie z zadań konkursowych w kategorii Znak stworzone jest dla grafików i polega na zaprojektowaniu uniwersalnego znaku promocyjnego (logotypu) lub plakatu promującego ideę: „przedmiotu wykonanego ręcznie” (hand made) lub „w znaczącym stopniu z wykorzystaniem pracy rąk” (hand touch). Znak powinien być graficzną formą „certyfikatu”, który w jednoznaczny sposób będzie oznaczał i promował przedmioty o autorskim charakterze, wykonane ręcznie lub w znaczącym stopniu ręcznie, a plakat - nawiązywać do idei odradzania się rzemiosła i tradycyjnych technik przemysłowych, czytelnie i oryginalnie promować wartość jaką jest współczesne rękodzieło.

 

Nadesłane zgłoszenia oceni jury w składzie: Kevin Rice – dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy, jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek – Maja Ganszyniec, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze, zwycięzca międzynarodowych konkursów architektonicznych – Maciej Jakub Zawadzki, znany grafik, wielokrotnie nagradzany za identyfikację wizualną – Edgar Bąk.

 

W każdej z kategorii zostanie wręczona pierwsza nagroda w wysokości 10 tys. zł, a najlepszy z trzech zwycięskich projektów otrzyma także tytuł GRAND PRIX i dodatkowe 5 tys. zł.

 

Prace można zgłaszać do 1 maja 2018 roku na stronie www.mazdadesign.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 19 maja 2018 r. na specjalnej pokonkursowej wystawie podczas Łódź Design Festival.  

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konkursy Architektoniczne, Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera