Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zadbać o elewację?

 

Czas czytania: ~4 min


Aby elewacja była czysta i cieszyła oko wymaga systematycznej pielęgnacji. Trwałość systemu ociepleń wynosi nawet 25-30 lat, jednak musimy pamiętać, że co najmniej raz na 5 lat powierzchnię elewacji należy oczyścić i zdezynfekować, a w okresie do 10 lat - odmalować.

 

tMr3brazmJyNQYzslvcOuhgYuZ61a0v5EgHISxYYF11PSnq3Yq3rEEgsCjL5_mycie-elewacji-5jpg.jpg

Dlaczego elewacja się niszczy?

Warstwa wierzchnia elewacji narażona jest na nieustanne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Środki ochrony powłoki, czyli związki zabezpieczające przed biokorozją, są stopniowo wymywane z warstwy tynku lub pokrywającej go farby. Z biegiem czasu zmniejsza się więc ich zdolność do powstrzymywania rozwoju mikroorganizmów. Dodatkowo, elewacja narażona jest na uszkodzenia mechaniczne oraz zanieczyszczenia. Jak zwraca uwagę ekspert Powierzchnia tynku w naturalny sposób brudzi się, czemu sprzyja jego struktura oraz ładunek elektrostatyczny. W miejscach zabrudzonych czasem pojawiają się kolonie alg, glony czy wykwity pleśni. Do rozwoju mikroorganizmów potrzebne jest sprzyjające środowisko - temperatura i wilgotność. Największe ryzyko pojawienia się biokorozji istnieje na tych częściach budynku, gdzie długo utrzymuje się zawilgocenie. Najbardziej narażone na biokorozję są północne i zachodnie ściany. Ryzyko potęguje się, jeśli w bezpośrednim otoczeniu znajdują się pola uprawne, drzewa, zbiorniki wodne, czy ruchliwe drogi. Materiał organiczny nawiewany jest na powierzchnię ściany stając się pożywką dla mikroorganizmów niszczących strukturę elewacji.

0mSunuL5gFK66xGnEq6kS4Uaw1Rz3mnegRDHzRGFssR83yBI0MF9BamusMb7_mycie-elewacji-3jpg.jpg

Jakość systemu ociepleń, a trwałość elewacji

Trwałość elewacji zależy od jakości zastosowanych do jej wykonania materiałów oraz kompetencji wykonawców. Przy doborze komponentów systemu ociepleniowego dosyć często mamy do czynienia ze źle pojętą oszczędnością. W sytuacjach gdy głównym kryterium doboru materiałów jest ich niska cena, konsekwencje mogą okazać się bardzo dotkliwe. Kolejnym negatywnym zjawiskiem jest zestawianie ze sobą produktów pochodzących od różnych producentów, tzw. „składaków”. Sytuacja taka jest niedopuszczalna nie tylko ze względu na kwestie gwarancyjne, ale również użytkowe. Tworząc własny system ociepleń nigdy nie mamy pewności, jak zachowa się on w przyszłości, a często kończy się dużymi problemami użytkowymi. W konsekwencji, coś co wydawało się być tanim rozwiązaniem, okazuje się kosztowne, ze względu na konieczność wykonywania napraw.

OJHcHG7OTsnAuA9y0gk8t4msyuiicMjGmqB6e3SdK6M6Yt8yxkaiNLzDY9fe_mycie-elewacji-4jpg.jpg

Jak pomóc elewacji?

Podobnie jak w przypadku montażu elewacji, podstawą wykonania trwałej renowacji jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz dokładność osób ją wykonujących. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego zabiegu

 

1. Umycie wyprawy tynkarskiej z zanieczyszczeń

Przed naniesieniem preparatu czyszczącego, za pomocą myjki ciśnieniowej dokonujemy wstępnego zmycia powierzchni ściany. Usuwamy w ten sposób warstwę kurzu i zabrudzenia mechaniczne. Wilgotną powierzchnię, od góry do dołu spryskujemy odpowiednio rozcieńczonym preparatem czyszczącym. Bezpośrednio po zakończeniu nanoszenia preparatu na ścianę przystępujemy do jej spłukania za pomocą myjki ciśnieniowej, również od góry do dołu.

sGJESXMqt4uuyEbrSSgqKokeSDAFSQYhkDgY88oHxGphvlM4ycWyf5uvtmXw_mycie-elewacji-2jpg.jpg

2. Dezynfekcja

Dokonujemy jej przez spryskanie suchej powierzchni ściany preparatem dezynfekującym. Pozwala to na usunięcie z warstwy tynku zarodników mikroorganizmów. Preparat, aby prawidłowo zadziałał, powinien pozostać na powierzchni przez min. 24h.

 

3. Naprawa uszkodzeń

W przypadku stwierdzenia ubytków lub innych uszkodzeń mechanicznych w wyprawie tynkarskiej, należy je bezwzględnie naprawić. W niektórych sytuacjach uszkodzenia mogą okazać się poważniejsze. Ich przyczyną mogą być błędy przy montażu systemu ociepleń lub ruchy konstrukcyjne budynku. W takim przypadku konieczne będzie skonsultowanie się z działem technicznym firmy będącej producentem materiałów, z których została wykonana elewacja. Doświadczeni doradcy klienta pomogą dobrać odpowiednią technikę naprawy elewacji.

8Xbith65vckT2X62n7vhhaXQJsvVTlgXgLTctuAWfxIHvFYdTV8MhNXcJvrE_mycie-elewacji1jpg.jpg

4. Malowanie elewacji

Decydując się na malowanie elewacji należy zwrócić uwagę, czy wybrana farba jest kompatybilna z podłożem i czy zawiera środki ochrony powłoki. Ustalenie tych parametrów jest bardzo istotne, ponieważ rodzaj farby wpływa na trwałość oraz odporność elewacji. Jeżeli chcemy przemalować elewację lub pomalować tynk cienkowarstwowy z powodzeniem możemy stosować farby akrylowe czy silikonowe. Paroprzepuszczalnymi farbami silikatowymi pomalować można podłoża silikatowe oraz takie, które nie były wcześniej malowanie - tynki mineralne, cementowe, cementowo-wapienne.

 

Renowacja elewacji wymaga dokładności i zachowania odpowiedniej kolejności prac. Ważnym elementem jest również wybór dobrych jakościowo i sprawdzonych materiałów. Wątpliwości warto skonsultować z specjalistą. Opinia doświadczonego doradcy pomoże w doborze optymalnego zestawu produktów, dzięki którym elewacja odzyska swój atrakcyjny wygląd oraz właściwości.

 

Źródło: Greinplastu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Elewacja, Ściany

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera