Nagroda dla Polaków - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polacy zwycięzcami eVolo 2018 Skyscraper Competition

 

Czas czytania: ~2 min


eVolo Skyscraper Competition – to organizowany od 2006 roku konkurs na koncepcje wieżowców przyszłości. Nie chodzi w nim o projekty widowiskowe czy bijące rekordy wysokości, ale na budowle, które mogą stanowić odpowiedź na najważniejsze wyzwania współczesnego świata.

 

dCGDG0eq8gsGIFE1UKzFoFWi5UUhydUxqM8rPY9uv3JyBcC8lVzyygUqA9gu_0603-0jpg.jpg

W eVolo 2018 Skyscraper Competition wzięło udział 526 projektów, nadesłanych z całego świata. Z tej masy wizji i koncepcji jury wybrało trzy najlepsze – przyznając im nagrody. W konkursie wręczono także 27 wyróżnień. Koniecznie należy podkreślić, że Polacy od wielu lat biorą udział w tym wyjątkowym konkursie – z sukcesami! Tu kilka lat temu swój projekt pokazywał Hugon Kowalski, który później swoje innowacyjne koncepcje prezentował m.in. podczas Biennale Architektury w Wenecji. W 2017 roku główną nagrodę w eVolo Skyscraper Competition zdobyli Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski. Najwyraźniej historia lubi się powtarzać, a polscy architekci są bardzo utalentowani

oFNFo4iXPEhw9yYaTQWwkhhPPRUpmPxZas8225Jtdg57OLS1uy9sI54LbosR_0603-1-1jpg.jpg

W eVolo 2018 Skyscraper Competition pierwszą nagrodę (przypomnijmy: spośród 526 zgłoszeń!) zdobyła koncepcja Damiana Granosika, Jakuba Kulisa i Piotra Pańczyka. Polscy architekci ujęli jury swoim pomysłem na… składany wieżowiec, który dzięki lekkiej konstrukcji łatwo i szybko da się zbudować na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi, kiedy trzeba błyskawicznie pomóc dużej grupie ludzi.

Jas4XVWQBW2ShW167L9m0oGUyuxnF8VjvBFmY0F384BQKtoWIQvkdR8ViENQ_0603-2-1jpg.jpg

Nagrodzony w eVolo 2018 Skyscraper Competition projekt Damiana Granosika, Jakuba Kulisa i Piotra Pańczyka opiera się o supernowoczesny materiał – folię ETFE (Etylen Tetrafluoroetylen), która jest bardzo odporna, elastyczna, a jednocześnie spełnia większość parametrów, jakimi cechuje się szkło. To właśnie tego materiału polscy architekci zaprojektowali składane wieżowce – lekkie, proste, szybkie w budowie i łatwe w transporcie, możliwe do zbudowania praktycznie w każdych warunkach.


Co prawda eVolo 2018 Skyscraper Competition jest konkursem koncepcyjnym, ale patrząc na projekt Damiana Granosika, Jakuba Kulisa i Piotra Pańczyka chciałoby się, aby ich koncepcja trafiła do produkcji. Wszak w obliczu zmian klimatu i coraz większego zagrożenia klęskami żywiołowymi coraz więcej jest miejsc, w których takie składane wieże mogłyby mieć zastosowanie…

 

Źródło: evolo.us/category/competition


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Architektura Zagraniczna, Hot

Nowe życie zabytkowego budynku
Nowe życie zabytkowego budynku

Pracownia Tadeusza Lemańskiego jest odpowiedzialna za projekt architektoniczny rozbudowy i nadbudowy ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje
Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje

Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje to temat webinarium architektonicznego firmy Schüco, k ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera