Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polacy zwycięzcami eVolo 2018 Skyscraper Competition

 

Czas czytania: ~2 min


eVolo Skyscraper Competition – to organizowany od 2006 roku konkurs na koncepcje wieżowców przyszłości. Nie chodzi w nim o projekty widowiskowe czy bijące rekordy wysokości, ale na budowle, które mogą stanowić odpowiedź na najważniejsze wyzwania współczesnego świata.

 

dCGDG0eq8gsGIFE1UKzFoFWi5UUhydUxqM8rPY9uv3JyBcC8lVzyygUqA9gu_0603-0jpg.jpg

W eVolo 2018 Skyscraper Competition wzięło udział 526 projektów, nadesłanych z całego świata. Z tej masy wizji i koncepcji jury wybrało trzy najlepsze – przyznając im nagrody. W konkursie wręczono także 27 wyróżnień. Koniecznie należy podkreślić, że Polacy od wielu lat biorą udział w tym wyjątkowym konkursie – z sukcesami! Tu kilka lat temu swój projekt pokazywał Hugon Kowalski, który później swoje innowacyjne koncepcje prezentował m.in. podczas Biennale Architektury w Wenecji. W 2017 roku główną nagrodę w eVolo Skyscraper Competition zdobyli Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski. Najwyraźniej historia lubi się powtarzać, a polscy architekci są bardzo utalentowani

oFNFo4iXPEhw9yYaTQWwkhhPPRUpmPxZas8225Jtdg57OLS1uy9sI54LbosR_0603-1-1jpg.jpg

W eVolo 2018 Skyscraper Competition pierwszą nagrodę (przypomnijmy: spośród 526 zgłoszeń!) zdobyła koncepcja Damiana Granosika, Jakuba Kulisa i Piotra Pańczyka. Polscy architekci ujęli jury swoim pomysłem na… składany wieżowiec, który dzięki lekkiej konstrukcji łatwo i szybko da się zbudować na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi, kiedy trzeba błyskawicznie pomóc dużej grupie ludzi.

Jas4XVWQBW2ShW167L9m0oGUyuxnF8VjvBFmY0F384BQKtoWIQvkdR8ViENQ_0603-2-1jpg.jpg

Nagrodzony w eVolo 2018 Skyscraper Competition projekt Damiana Granosika, Jakuba Kulisa i Piotra Pańczyka opiera się o supernowoczesny materiał – folię ETFE (Etylen Tetrafluoroetylen), która jest bardzo odporna, elastyczna, a jednocześnie spełnia większość parametrów, jakimi cechuje się szkło. To właśnie tego materiału polscy architekci zaprojektowali składane wieżowce – lekkie, proste, szybkie w budowie i łatwe w transporcie, możliwe do zbudowania praktycznie w każdych warunkach.


Co prawda eVolo 2018 Skyscraper Competition jest konkursem koncepcyjnym, ale patrząc na projekt Damiana Granosika, Jakuba Kulisa i Piotra Pańczyka chciałoby się, aby ich koncepcja trafiła do produkcji. Wszak w obliczu zmian klimatu i coraz większego zagrożenia klęskami żywiołowymi coraz więcej jest miejsc, w których takie składane wieże mogłyby mieć zastosowanie…

 

Źródło: evolo.us/category/competition


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Architektura Zagraniczna, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera