Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy zwycięzców Konkursu Koło 2018

 

Czas czytania: ~3 min


Konkurs Koło w tym roku obchodził swój jubileusz – odbyła się jego 20. edycja. Jego celem od początku jest chęć zwrócenia uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach, a szczególnie toalet dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych i po prostu ładnych.

 

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Konkurs Koło, organizowany przez firmę Geberit, zyskał przez lata rangę. I – co ważne – przyniósł wymierne  efekty. Kilka z konkursowych projektów zostało zrealizowanych – powstały toalety, wybrane w Konkursie Koło w Warszawie czy w Kazimierzu Dolnym.

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Bo Konkurs Koło co roku dotyczy innej, bardzo konkretnej lokalizacji. Architekci projektują pawilony toalet dla określonego miejsca, a wymogiem jest uwzględnienie jego charakteru. W tym roku konkurs dotyczył Słupska: zadaniem projektantów było stworzenie pawilonu na bulwarze nad rzeką Słupią w Słupsku (który to bulwar wkrótce ma przejść rewitalizację). Uczestnicy Konkursu Koło musieli uwzględnić historyczny kontekst, a także planowaną rewitalizację. Ale na tym nie koniec. Jak można było przeczytać w regulaminie: „Oprócz funkcji ogólnodostępnej toalety, przyjaznej dla osób z niepełnosprawnością czy ograniczoną sprawnością ruchową, budynek ma zapewniać mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, takie jak drobna gastronomia, stojak na rowery czy informator Urzędu Miasta. W tym roku uczestnicy mogą zaproponować też dowolne, dodatkowe funkcje obiektu, co będzie kolejną okazją, by wykazać się otwartością i znajomością potrzeb mieszkańców”.

 

Prace, nadesłane na Konkurs Koło 2018 oceniało jury w składzie: Prof. Ewa Kuryłowicz, Maciej Araszkiewicz (architekt, Wydział Polityki Przestrzennej UM Słupsk), Dariusz Herman (architekt, szef biura HMS ARCHITEKTURA), Paweł Krzemień (Kierownik Referatu Rewitalizacji w Wydziale Zarządzania Funduszami UM Słupsk), Mirosław Zwolski (Prezes SARP o/Słupsk. Sędzia konkursowy SARP), Przemysław Powalacz (Prezes zarządu Geberit Polska, wcześniej prezes zarządu Sanitec KOŁO).

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

W Konkursie Koło 2018 przyznano nagrodę główną, a także sześć wyróżnień. Swojego laureata wybrali także internauci. Grand Prix – czyli 20 000 zł oraz staż w pracowni Kuryłowicz & Associates – zdobyła Aleksandra Kozłowska za projekt, który jurorzy nazwali „zdecydowanym gestem architektonicznym, który swoją siłą porządkuje i organizuje przestrzeń na styku z zabytkowym otoczeniem”. Wysoko oceniono rozwiązania funkcjonalne oraz włączenie do pawilonu funkcji dodatkowych.

 

„Zaplanowanie obiektu w formie neutralnego tła dla średniowiecznych reliktów dowodzi wrażliwości autorki” - dodali jurorzy.

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Wyróżnienie I stopnia otrzymał projekt duetu Patryk Strześniewski i Kinga Wnek, którzy zaproponowali budynek ze stali corten, eksponującej przebieg murów obronnych miasta

Wyróżnienie II stopnia przyznano projektowi Magdaleny Sokołowskiej, Izabeli Kurosz i Sławomira Wunscha. „Praca wpisuje się w kompozycyjny i historyczny kontekst otoczenia poprzez liniowy charakter rozwiązania popartego wzmocnieniem obecności reliktu ceglanego muru oraz dzięki zastosowaniu ceglanej ostrogi – muru oporowego dla amfiteatralnie zaaranżowanych parkowych tarasów, wspinających się na zielony dach” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

W Konkursie Koło 2018 przyznano także trzy równorzędne wyróżnienia trzeciego stopnia. Otrzymali je Katarzyna Orzóg, Aleksandra Czyżewska i Jakub Dunal.

Nagrodę specjalną za najciekawszą funkcję  dodatkową wręczono duetowi Marcin Gierbienis i Damian Poklewski – Koziełł, którzy zaprojektowali zielony pawilon zintegrowany z przyrodą i nawiązujący idei Klinów Zieleni.

Nagrodę internautów otrzymał projekt, autorstwa duetu Olga Molenda i Izabela Łyczba-Kapitan.

Źródło: konkurskolo.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera