Wyróżnienie I stopnia otrzymał projekt duetu Patryk Strześniewski i Kinga Wnek - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy zwycięzców Konkursu Koło 2018

 

Czas czytania: ~3 min


Konkurs Koło w tym roku obchodził swój jubileusz – odbyła się jego 20. edycja. Jego celem od początku jest chęć zwrócenia uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach, a szczególnie toalet dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych i po prostu ładnych.

 

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Konkurs Koło, organizowany przez firmę Geberit, zyskał przez lata rangę. I – co ważne – przyniósł wymierne  efekty. Kilka z konkursowych projektów zostało zrealizowanych – powstały toalety, wybrane w Konkursie Koło w Warszawie czy w Kazimierzu Dolnym.

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Bo Konkurs Koło co roku dotyczy innej, bardzo konkretnej lokalizacji. Architekci projektują pawilony toalet dla określonego miejsca, a wymogiem jest uwzględnienie jego charakteru. W tym roku konkurs dotyczył Słupska: zadaniem projektantów było stworzenie pawilonu na bulwarze nad rzeką Słupią w Słupsku (który to bulwar wkrótce ma przejść rewitalizację). Uczestnicy Konkursu Koło musieli uwzględnić historyczny kontekst, a także planowaną rewitalizację. Ale na tym nie koniec. Jak można było przeczytać w regulaminie: „Oprócz funkcji ogólnodostępnej toalety, przyjaznej dla osób z niepełnosprawnością czy ograniczoną sprawnością ruchową, budynek ma zapewniać mieszkańcom dodatkowe udogodnienia, takie jak drobna gastronomia, stojak na rowery czy informator Urzędu Miasta. W tym roku uczestnicy mogą zaproponować też dowolne, dodatkowe funkcje obiektu, co będzie kolejną okazją, by wykazać się otwartością i znajomością potrzeb mieszkańców”.

 

Prace, nadesłane na Konkurs Koło 2018 oceniało jury w składzie: Prof. Ewa Kuryłowicz, Maciej Araszkiewicz (architekt, Wydział Polityki Przestrzennej UM Słupsk), Dariusz Herman (architekt, szef biura HMS ARCHITEKTURA), Paweł Krzemień (Kierownik Referatu Rewitalizacji w Wydziale Zarządzania Funduszami UM Słupsk), Mirosław Zwolski (Prezes SARP o/Słupsk. Sędzia konkursowy SARP), Przemysław Powalacz (Prezes zarządu Geberit Polska, wcześniej prezes zarządu Sanitec KOŁO).

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

W Konkursie Koło 2018 przyznano nagrodę główną, a także sześć wyróżnień. Swojego laureata wybrali także internauci. Grand Prix – czyli 20 000 zł oraz staż w pracowni Kuryłowicz & Associates – zdobyła Aleksandra Kozłowska za projekt, który jurorzy nazwali „zdecydowanym gestem architektonicznym, który swoją siłą porządkuje i organizuje przestrzeń na styku z zabytkowym otoczeniem”. Wysoko oceniono rozwiązania funkcjonalne oraz włączenie do pawilonu funkcji dodatkowych.

 

„Zaplanowanie obiektu w formie neutralnego tła dla średniowiecznych reliktów dowodzi wrażliwości autorki” - dodali jurorzy.

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Grand Prix - Aleksandra Kozłowska

Wyróżnienie I stopnia otrzymał projekt duetu Patryk Strześniewski i Kinga Wnek, którzy zaproponowali budynek ze stali corten, eksponującej przebieg murów obronnych miasta

Wyróżnienie II stopnia przyznano projektowi Magdaleny Sokołowskiej, Izabeli Kurosz i Sławomira Wunscha. „Praca wpisuje się w kompozycyjny i historyczny kontekst otoczenia poprzez liniowy charakter rozwiązania popartego wzmocnieniem obecności reliktu ceglanego muru oraz dzięki zastosowaniu ceglanej ostrogi – muru oporowego dla amfiteatralnie zaaranżowanych parkowych tarasów, wspinających się na zielony dach” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

W Konkursie Koło 2018 przyznano także trzy równorzędne wyróżnienia trzeciego stopnia. Otrzymali je Katarzyna Orzóg, Aleksandra Czyżewska i Jakub Dunal.

Nagrodę specjalną za najciekawszą funkcję  dodatkową wręczono duetowi Marcin Gierbienis i Damian Poklewski – Koziełł, którzy zaprojektowali zielony pawilon zintegrowany z przyrodą i nawiązujący idei Klinów Zieleni.

Nagrodę internautów otrzymał projekt, autorstwa duetu Olga Molenda i Izabela Łyczba-Kapitan.

Źródło: konkurskolo.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera