Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hala Widowiskowo - Sportowa Arena - spacer po obiekcie

 

Czas czytania: ~2 min


28 czerwca 2018 r. o godz. 19.00 w Poznaniu, w ramach cyklu ZBUDOWANE odbędzie się spacer po Hali Widowiskowo -Sportowej Arena. Poprowadzi go dr. Grażyna Kodym-Kozaczko – wybitny specjalista architektury modernistycznej z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

 

ioxPO9nIGOC8lxowYvl5UaR6DCpdSi0vbJhjJFxqREnh8zpLVl39NVaVJ9NH_arena-pocztowka-1-470x222jpg.jpg

Historia powstania Hali Widowiskowo -Sportowej Arena


Decyzję o budowie hali widowiskowo-sportowej Arena Prezydium Rady Narodowej Miasta Poznania podjęło w 1969 roku. Pierwotnie planowano zbudować większy obiekt (na kilkanaście tysięcy osób) i umieścić go na terenach Cytadeli. Jednak ostatecznie zwyciężyła opcja budowy hali widowiskowej w Parku Kasprowicza. Według miejskich legend wstępny projekt hali powstał w dwa tygodnie -pracami projektowymi kierował architekt Jerzy Turzeniecki, który projektując obiekt wzorował się na rzymskim Małym Pałacu Sportu (Palazzetto dello Sport) projektu wybitnego włoskiego architekta – Piera Luigi Nervi. Ta włoska inspiracja oraz przesłanki ekonomiczne, z których wynikało, że taka forma pozwoli na pomieszczenie większej liczby widzów we wnętrzu – ostatecznie przesądziły o formie Areny. Sama kopuła wieńcząca betonową konstrukcję pokryta została płytkami, które lśniły w kolorze złota. Budowa obiektu trwała 23 miesiące, od lipca 1972 roku do 28 czerwca 1974. Budynek – jak podkreślały władze komunistyczne dzięki niestrudzonej pracy poznańskich robotników został oddany do użytku prawie dwa miesiące wcześniej niż planowany termin zakończenia prac. Zasadniczy element funkcjonalny budynku stanowi arena widowiskowa o powierzchni 1625 m² i średnicy płyty boiska 44,5 m, którą okola pas komunikacyjnym (3 m) i widownia. W obiekcie może przebywać jednocześnie 3600 osób. Do ich dyspozycji są miejsca na trybunach, a w układzie estradowym także dodatkowe krzesła ustawione na poziomie boiska oraz loża honorowa. Obecny operator obiektu Międzynarodowe Targi Poznańskie planują w 2019 roku przeprowadzić gruntowny remont wnętrza obiektu z zachowaniem unikalnego charakteru architektonicznego hali. Przez lata odbywały się tutaj największe wydarzenia kulturalne i sportowe. Były tam rozgrywane mecze siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, mecze bokserskie, a także największe imprezy sportowe takie jak Mistrzostwa Świata w Kręglarstwie,Mistrzostwa Europy w Szermierce czy Mistrzostwa Polski w Teakwondo. Arena jest także miejscem największych wydarzeń kulturalnych – wielu starszych mieszkańców pamięta koncert Izabeli Trojanowskiej- przed którym zniecierpliwiony i napierający tłum wybił wszystkie szyby na poziomie foyer czy historyczny koncert Iron Maiden z 1984 roku. Budynek ten obok Okrąglaka jest jednym z ikon naszego miasta, trwale związanym z jego tożsamością.

 

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię,nazwisko, numer telefonu) na adres : zbudowane(at)gmail.com. Tytuł wiadomości: ARENA . Zapisy otwarte od 21 czerwca, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

 

Strona wydarzenia

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Zaproszenie Dla Architektów

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą
Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej” było główn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera