Space po Arenie w Poznaniu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hala Widowiskowo - Sportowa Arena - spacer po obiekcie

 

Czas czytania: ~2 min


28 czerwca 2018 r. o godz. 19.00 w Poznaniu, w ramach cyklu ZBUDOWANE odbędzie się spacer po Hali Widowiskowo -Sportowej Arena. Poprowadzi go dr. Grażyna Kodym-Kozaczko – wybitny specjalista architektury modernistycznej z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

 

ioxPO9nIGOC8lxowYvl5UaR6DCpdSi0vbJhjJFxqREnh8zpLVl39NVaVJ9NH_arena-pocztowka-1-470x222jpg.jpg

Historia powstania Hali Widowiskowo -Sportowej Arena


Decyzję o budowie hali widowiskowo-sportowej Arena Prezydium Rady Narodowej Miasta Poznania podjęło w 1969 roku. Pierwotnie planowano zbudować większy obiekt (na kilkanaście tysięcy osób) i umieścić go na terenach Cytadeli. Jednak ostatecznie zwyciężyła opcja budowy hali widowiskowej w Parku Kasprowicza. Według miejskich legend wstępny projekt hali powstał w dwa tygodnie -pracami projektowymi kierował architekt Jerzy Turzeniecki, który projektując obiekt wzorował się na rzymskim Małym Pałacu Sportu (Palazzetto dello Sport) projektu wybitnego włoskiego architekta – Piera Luigi Nervi. Ta włoska inspiracja oraz przesłanki ekonomiczne, z których wynikało, że taka forma pozwoli na pomieszczenie większej liczby widzów we wnętrzu – ostatecznie przesądziły o formie Areny. Sama kopuła wieńcząca betonową konstrukcję pokryta została płytkami, które lśniły w kolorze złota. Budowa obiektu trwała 23 miesiące, od lipca 1972 roku do 28 czerwca 1974. Budynek – jak podkreślały władze komunistyczne dzięki niestrudzonej pracy poznańskich robotników został oddany do użytku prawie dwa miesiące wcześniej niż planowany termin zakończenia prac. Zasadniczy element funkcjonalny budynku stanowi arena widowiskowa o powierzchni 1625 m² i średnicy płyty boiska 44,5 m, którą okola pas komunikacyjnym (3 m) i widownia. W obiekcie może przebywać jednocześnie 3600 osób. Do ich dyspozycji są miejsca na trybunach, a w układzie estradowym także dodatkowe krzesła ustawione na poziomie boiska oraz loża honorowa. Obecny operator obiektu Międzynarodowe Targi Poznańskie planują w 2019 roku przeprowadzić gruntowny remont wnętrza obiektu z zachowaniem unikalnego charakteru architektonicznego hali. Przez lata odbywały się tutaj największe wydarzenia kulturalne i sportowe. Były tam rozgrywane mecze siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, mecze bokserskie, a także największe imprezy sportowe takie jak Mistrzostwa Świata w Kręglarstwie,Mistrzostwa Europy w Szermierce czy Mistrzostwa Polski w Teakwondo. Arena jest także miejscem największych wydarzeń kulturalnych – wielu starszych mieszkańców pamięta koncert Izabeli Trojanowskiej- przed którym zniecierpliwiony i napierający tłum wybił wszystkie szyby na poziomie foyer czy historyczny koncert Iron Maiden z 1984 roku. Budynek ten obok Okrąglaka jest jednym z ikon naszego miasta, trwale związanym z jego tożsamością.

 

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię,nazwisko, numer telefonu) na adres : zbudowane(at)gmail.com. Tytuł wiadomości: ARENA . Zapisy otwarte od 21 czerwca, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

 

Strona wydarzenia

Podepnij swój artykuł

tagi

Zaproszenie Dla Architektów

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera