Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Smart House – projekt inteligentnego domu

 

Czas czytania: ~2 min


Smart House – to projekt architektoniczny inteligentnego domu jednorodzinnego, opracowany przez pracownię BXBstudio Bogusław Barnaś. Koncepcja zakłada powstanie budynku wyposażonego w bardzo rozbudowany system elektronicznego zarządzania.

 

Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś
Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś

Zobacz inne pomysły BXBstudio Bogusław Barnaś

Smart House – to jeden z nowszych projektów architektonicznych biura BXBstudio Bogusław Barnaś, które znane jest z przetwarzania na współczesny i autorski język rozpoznawalnych motywów. BXBstudio Bogusław Barnaś ma już na koncie realizacje, inspirowane archetypiczną formą polskiej chaty, projektował też już drewniane kościoły i nowoczesne, zielone wieżowce.

Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś
Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś

Smart House sięga po dość nową we współczesnej architekturze ideę inteligentnego domu, a więc budynku, który dzięki wyposażeniu w rozbudowany system elektronicznego zarządzania i sterowania, dzięki któremu dom jednorodzinny może stać się ekologiczny i ekonomiczny, bardziej bezpieczny, optymalnie funkcjonujący. Dostępny przez telefon komórkowy panel sterowania wszystkimi urządzeniami w domu pozwala sterować ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją, a nawet działaniem domowych sprzętów.

Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś
Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś

Forma architektury inteligentnej

BXBstudio Bogusław Barnaś dla tego inteligentnego domu opracowali prostą, wręcz minimalistyczną bryłę. Nowoczesna sylwetka tego domu jednorodzinnego pasuje do nowoczesnego wyposażenia – system inteligentnego zarządzania rodem z XXI wieku koresponduje z architekturą o współczesnych formach, w sielskiej chacie wyglądałby zapewne karykaturalnie.
 

Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś

Smart House ma horyzontalny kształt. Dom jednorodzinny posadowiono na styku otwartej polany i młodego lasu mieszanego. Takie zlokalizowanie bryły rozgranicza działkę na strefę dojścia: północno-wschodnią, oraz strefę dzienną: południowo-zachodnią. Głównym elementem integrującym budynek z otoczeniem jest przeszklony na dwie strony świata parter. W projekcie architektonicznym BXBstudio Bogusław Barnaś biała bryła parteru kontrastuje z czarną kondygnacją, mieszczącą prywatne pomieszczenia domowników. Na parterze znajdują się: strefa dzienna domu, gabinet, część techniczna budynku oraz wyjście na taras.

Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś

Inteligentny dom jednorodzinny z białym parterem i czarnym piętrem otrzymał elewacje ze szklistych paneli.„Bryła biała nawiązuje do jasnych pni okolicznych brzóz. Kontrastowa, czarna, odbijająca światło bryła piętra, została zmiękczona wertykalnymi drewnianymi panelami, które bezpośrednio nawiązują do otaczającego lasu” - pisze architekt o swoim projekcie architektonicznym. Dom, mimo że bardzo nowoczesny, za sprawą swojej formy architektonicznej łączy się z otaczającym krajobrazem.

Smart House, BXBstudio Bogusław Barnaś

Smart House - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Polska
Inwestor: prywatny

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś; zespół: Bogusław Barnaś, Justyna Gajda, Mateusz Zima, Kamil Makowiec, Anna Mędrala, Klaudia Pater, Miguel Alberto, Anna Velcheva, Eva Allerhand, Tadeusz Szaraniec
Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś & Looma
Projekt: 2018
Powierzchnia: 516 m2
Źródło: bxbstudio.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Dom Inteligentny, Hot

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera